diagnoza rezonansu magnetycznego

diagnoza rezonansu magnetycznego

Postprzez rembi1991 19 kwi 2014, o 22:31

Witam
W opisie rezonansu magnetycznego wyszło mi:
Podejrzenie uszkodzenia obrąbka stawowego typu SLAPII, dokładniejsza ocena obrąbka możliwa w artrografii MR
Śladowa ilość płynu w jamie stawowej stawu ramiennego.
Przestrzeń podbarkowa szerokości około 8mm.
Mam pytanie czy to coś poważnego i jak to leczyć??
Pozdrawiam
rembi1991

Re: diagnoza rezonansu magnetycznego

Postprzez Maciej Brożyński 21 kwi 2014, o 20:06

Dzień dobry,
To zależy czy są jakieś objawy. Uszkodzenia typu SLAP można znaleźć u wielu sportowcówo dyscyplin z aktywnością rzutową czy sztuk walki. Dopóki jednak uszkodzenie pozostaje bezobjawowe, nie przejmował bym się zbytnio.
Jeśli chodzi o uszkodzenia obrąbka badanie MRI nie zawsze może je dobrze ocenić. Dopiero podanie kontrastu (artrografia) zwiększa jego wiarygodność i pozwala ocenić rzeczywiste uszkodzenia obrąbka.
Wszelkie uszkodzenia obrąbka będą skutkowały przyspieszeniem procesów degeneracyjnych w stawie. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć z jaką dynamiką będą się one rozwijały (być może dopiero w późnym wieku się ujawnią).
Jeśli SLAP wykryto bezpośrednio po urazie to stosuje się leczenie zachowawcze (fizjoterapia, farmakoterapia, unieruchomienie). Jeśli jednak to nie przynosi efektów i symptomy są nadal obecne (ból podczas ruchów przy aktywnościach powyżej głowy, bolesne trzaskania) to wykonuje się artroskopowo zabieg naprawczy (przyszycie obrąbka). Zabieg nie jest skomplikowany i po odpowiedniej rehabilitacji wraca się do pełnej sprawności.
Śladowa ilość płynu w stawie jest pewnie pozostałością po urazie. Przestrzeń podbarkowa właściwie w normie (9-10mm). Różnice bezpośrednio po urazie mogą wynikać z reakcji mięśni na ból (hamowanie ich aktywności) co będzie zwężało prześwit.

Pozdrawiam,

Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez rembi1991 22 kwi 2014, o 14:05

Witam

Objawy niestety występują i to coraz częściej. Trenuje siatkówkę, przy wykonywaniu ataku poczułam ostry ból. Od tego czasu każda próba zaatakowania czy zagrywki kończyła się ogromnym bólem. Na początku nie przeszkadzało mi to w codziennym życiu, jeśli oczywiście jej nie nadwyrężałam za bardzo. W tym momencie ból występuje bardzo często i nie daje o sobie zapomnieć mimo że się troche do niego już przyzwyczaiłam. Normalnie nie nadwyrężając jej czuje taki ogólny ból mniej więcej od obojczyka aż za ramię. Nie ma mowy o spaniu na brzuchu ponieważ boli przy każdym jej ułożeniu. Ostrzejszy ból zaczyna się po uniesieniu ręki na wysokość mniej więcej 90 stopni, przy próbie połozenia prawej dłoni na lewym barku, założeniu ręki na rękę oraz przy leżeniu na plecach przy podłożeniu prawej dłoni pod pośladek co było mi potrzebne przy zrobieniu rezonansu.

Pozdrawiam
rembi1991

Postprzez Maciej Brożyński 22 kwi 2014, o 17:37

Dzień dobry,
Trudno jest mi wywnioskować co konkretnie generuje ból u Pani. Być może nie sam obrąbek. W takim przypadku można by próbować jeszcze leczenia zachowawczego. Ale ten ból przy ataku jest dość typowy dla tego uszkodzeń SLAP.
Żeby nie było wątpliwości co do sposobu leczenia, proszę jednak zrobić MRA. W Warszawie jest to kosztowne. Ale już np: w Łodzi różnica cenowa jest rzędu kilkuset złotych. Wiem też, że można to wychodzić na NFZ, ale nie jest to łatwe. Jeśli potwierdzi się typ II, to łącząc to z Pani objawami doradzałbym zabieg. Jest skuteczny, stosunkowo krótka rehabilitacja. Proszę tylko zapewnić sobie odpowiednią opiekę :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Obręcz barkowa