Dzwięki podczas ruchu barkiem

Dzwięki podczas ruchu barkiem

Postprzez Rafinha 27 lip 2016, o 20:04

Witam. Mam taki problem z moim prawym barkiem. Kiedyś miałem uszkodzony staw barkowo- obojczykowy. Dobrze się to zrosło bo nie odczuwam żadnego bólu przy żadnym ruchu, ani gdy ćwiczę ani gdy coś podnoszę, jednak zdarza się że gdy unoszę rękę w przód, lub wykonuję jakieś inne ruchy słyszę takie charczenie i klikanie w barku. Nie wiem dokładnie skąd on pochodzi, chyba właśnie z tego stawu barkowo- obojczykowego. Domyśla się ktoś co to może być? Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi :D
Rafinha

Re: Dzwięki podczas ruchu barkiem

Postprzez Maciej Brożyński 31 lip 2016, o 21:23

Dzień dobry,
Dźwięki/trzaski z okolicy kompleksu barkowego mogą pochodzić z różnych jego części. Zwykle nie zwraca się na nie uwagi (w aspekcie klinicznym). Chyba, że towarzyszy im ból. Dopóki jednak są one tylko zjawiskiem akustycznym nie powinno się zwracać na nie większej uwagi.
Oczywiście to tylko pewien punkt widzenia, który podzielam. Znajdzie Pan oczywiście w internecie mnóstwo innych opinii :) To oczywiście nie ułatwi wyrobienia sobie własnego zdania. Proszę jednak opierać się na źródłach medycznych i dowodach naukowych.
Trzaski w stawie obojczykowo-barkowym najczęściej są wynikiem uszkodzenia więzozrostu tego stawu. Zwiększona ruchomość na tym poziomie może powodować przemieszczanie się powierzchni stawowych względem siebie. Często również sam uraz doprowadza do uszkodzenia i degeneracji krążka wypełniającego przestrzeń stawową. Taki dysk stawowy nie występuje u wszystkich, ale jego uszkodzenie może wywoływać dźwięki podczas ruchu. Nie jest to jednak, żaden prognostyczny symptom. Proszę się zatem nie martwić.
Podkreślam jednak, że jeśli trzaskom towarzyszy ból, to trzeba dokładnie ustalić co jest przyczyną. W takim wypadku doradzam udać się do specjalisty.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Re: Dzwięki podczas ruchu barkiem

Postprzez Rafinha 1 sie 2016, o 20:49

Uspokoił mnie pan. Dziękuję za odpowiedź. Bólu nie odczuwam żadnego czy to przy pompkach, czy przy podnoszeniu czegoś ciężkiego, poza tym charczeniem, które w sumie nie zawsze jest także pod tym względem kryterium spełniam, wcześniej tak nie było, ale po tym urazie nie ma już śladu. Niby w drugim barku raz na jakiś czas mam podobnie, ale wolałem dopytać :D
Rafinha

Powrót do Obręcz barkowa