zapalenie mięśnia gruszkowego

zapalenie mięśnia gruszkowego

Postprzez geregere 24 paź 2013, o 06:03

Witam

lekarz stwierdził u mnie zapalenie mięśnia gruszkowego. Od dwóch miesięcy mam duży ból jakby w pośladku. Ból jest głęboki i może to śmieszne, ale czuje jakby przenikał do pachwiny. Lekarz nie chciał przepisać mi leków, kazał odpoczywać. Niestety nic się nie zmienia. Najgorzej jest w pracy jak długo siedzę. Po 8 godzinach mam problem z normalnym dojściem do domu. Czy spotkaliście się z zapaleniem tego mięśnia? Czy są jakieś skuteczne leki na tą chorobę? Słyszałem także o jakiś zabiegach u fizjoterapeuty ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
geregere

Re: zapalenie mięśnia gruszkowego

Postprzez Tomasz Marciniak 27 paź 2013, o 08:13

Dzień dobry Panie Geregere,

Samoistne izolowane zapalenie mięśnia gruszkowatego generalnie nie występuję. Literatura natomiast opisuje ZESPÓŁ MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO (piriformis syndrome). Jest to zespół objawów z nerwu kulszowego, który na skutek wzmożonego napięcia mięśnia gruszkowatego zostaje uciśnięty, przez co objawy (ból, drętwienie, zaburzenia czucia) rzutują wzdłuż tylnej powierzchni nogi przez udo, podudzie czasami aż do stopy (więcej informacji można uzyskać na naszej stronie http://fizjoklinika.com/zespolmiesniagruszkowatego.html). Aby móc postawić taką diagnozę musiałby wystąpić w przeszłości uraz miednicy - upadek na pośladki czy zastrzyk domięśniowy w okolicy pośladka. Czy przebył Pan taki uraz??

Objawy, które Pan zgłasza są miejscowe (pośladek, pachwina) - nie promieniują wzdłuż nogi, co nie pasuje do charakterystyki zespołu.

Oczywiście w przypadku zespołu istnieją techniki manualne, które mają za zadanie rozluźnić mięsień gruszkowaty oraz przywrócić odpowiednią ruchomość nerwu kulszowego. Jeżeli chodzi na farmakologię to nie mogę się wypowiadać, gdyż nie jestem lekarzem - nie jest to moja dziedzina.

Uważam, że w Pana przypadku najważniejsze jest doprecyzowanie, która struktura jest zajęta procesem patologicznym, a więc dalsza diagnostyka.

Dla uzupełnienia informacji proszę mi powiedzieć:
- Gdzie lokalizują się główne dolegliwości?? Czy jest to pośladek czy właśnie pachwina??
- Gdzie zaczął Pan odczuwać dolegliwości - w pośladku czy pachwinie??
- Czy boli jedynie pośladek czy może też plecy w okolicy lędźwiowej??
- Co oprócz długiego siedzenia prowokuje objawy?? Co polepsza Pana stan, co daje ulgę??
- Czy odczuwa Pan przeskakiwanie w biodrze??

Odpowiedzi na te pytanie powinny przybliżyć mnie do udzieleniu Panu dalszych informacji.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica