szyjka kości udowej pęknięcie zmęczeniowe

szyjka kości udowej pęknięcie zmęczeniowe

Postprzez Iwona Ow 31 paź 2013, o 11:38

Witam serdecznie,

Piszę żeby się poradzić bo nigdy nie miałam takiej kontuzji. Biegam od roku, 3-4 razy w tyg po 7km, ostatnio zwiększylam dystans do 10km. Normalnie biegałam po średnio twardej nawierzchni (ziemia) natomiast dwa osatatnie treningi zrobiłam po ścieżce rowerowej (chyba zbyt twardej..) Pobiegłam dwa dni pod rząd, w drugim dniu przed treningiem odczuwałam ból w biodrze ale myślałam że z rozgrzewką i biegiem przejdzie , było coraz gorzej..kolejne dni odczuwałam ból przy obciążaniu lewej nogi. Normalnie starałam się funkcjonować mając nadzieję że z czasem przejdzie, bo wcześniej nigdy żadnej kontuzji nie miałam.. Po tygodniu od pierwszych objawów ból był już nie do wytzrymania, musiałam pójść do lekarza. RTG nie pokazało nic oczywistego, lekarz myślał że to stan zapalny więc przez 6dniprzyjmowałam zastrzyki z ketoprofenu i witamin, po tygdniu zastrzyków i braku reultatów skierowali mnie na rezonans magnetyczny, który miałąm wczoraj. Wyniki mówią że mam pęknięcie szyjki kości udowej! Jak to mozlwie? Dodam, że nigdy nie miałam nic złamanego. Zalecił mi odpoczynek, chodzenie o dwóch kulach i kontrola za 2tyg. Czy to własciwe zalecenia (trochę jestem przestraszona bo obecnie przebywam na Fuerteventurze -końcu świata:) czy natychmiastowy powrót do Pl jest konieczny i co robić dalej? Jakie przyjąc leczenie, diete, rehabilitację.Dziękuję za pomoc.
Iwona Ow

Re: szyjka kości udowej pęknięcie zmęczeniowe

Postprzez Tomasz Marciniak 31 paź 2013, o 21:20

Pani Iwono,

Złamanie zmęczeniowe jest wynikiem sumowania się mikrourazów, które naturalnie powstają podczas aktywności codziennej i tym bardziej sportowej. Kiedy suma przekroczy naturalną wytrzymałość tkanki kostnej dochodzi do przerwania jej ciągłości.

Jeżeli chodzi o zalecenia to są one dobre, konieczne jest zastosowanie odciążenia kończyny poprzez kule, oraz odpoczynek czyli okresowe zaprzestanie biegania, co jest oczywiste. Są to formy leczenie zachowawczego. Jeżeli okazało by się one nieskuteczne, wówczas lekarz może podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia operacyjnego.

Uważam, że nie ma potrzeby nagłego powrotu, proszę rzetelnie wypełniać zalecenia lekarski i poczekać na wyznaczoną wizytę kontrolną.

Nie sądzę, aby zwiększenie dystansu o 3km spowodowało Pani uraz. Skłaniał bym się raczej ku ustaleniu potencjalnej przyczyny, która mogła by wpłynąć na obniżenie jakości tkanki kostnej, aby móc wyeliminować ją w przyszłości.

Na osłabienie tkanki kostnej mogą wpływać następujące czynniki - gwałtowny spadek masy ciała przy diecie redukcyjnej (np. 15-20kg w 6-8 miesięcy), ciąża oraz okres karmienia, okres menopauzy, przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu, nadczynność tarczycy i lub przytarczyc, leki glikokortykosteroidowe.

Ustalenie przyczyny pozwoli dobrać odpowiednie leczenie przyczynowe, na przykład terapię hormonalną w przypadku nadczynności tarczycy czy zwiększenie podaży wapnia w diecie w przypadku rekonwalescencji po redukcji masy ciała.

Polecam poniższy artykuł, jako uzupełnienie poniższego postu.
http://www.fizjoklinika.com/zlamania-u-biegaczy.html

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica