Konflikt szyjkowo-panewkowy

Konflikt szyjkowo-panewkowy

Postprzez Alina 5 lis 2013, o 08:37

Dzień dobry,
Mam zdiagnozowany konflikt szyjkowo-panewkowy. Nie będę opisywać jak długo chodziłam po lekarzach, żeby w końcu uzyskać odpowiedź na pytanie co mi dolega, bo nie to jest istotą mojego pytania. Grunt, że namęczyłam się nieźle. Uprawiam intensywnie sport od 8 lat - szermierkę. Ale od kilku miesięcy pojawia się problem z bólem po treningach. Zdarzało się nawet, że musiałam kuleć bo tak bolało. Lekarz zaproponował mi artroskopię, ale nie był zbyt komunikatywny i nie zarzucił mnie szczegółami dotyczącymi tego zabiegu. Czy możecie napisać coś na ten temat? Jak to przebiega? Jakie są efekty i jak się rehabilituje po takim zabiegu? Czy będę mogła wrócić spokojnie do sportu i po jakim czasie? Trochę się boję, bo to jednak operacja. Czy jest możliwość jednak funkcjonowania bez niej?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Alina
Alina

Re: Konflikt szyjkowo-panewkowy

Postprzez Tomasz Marciniak 6 lis 2013, o 14:43

Pani Alino,

W przypadku konfliktu udowo-panewkowego (FAI femoroacetabular impingement) artroskopia jest jedną z dróg postępowania, uważam, że ostateczną - już tłumaczę dlaczego.

Sam konflikt widoczny na zdjęciu RTG nie boli. Strukturą, która najczęściej daje dolegliwości bólowe jest obrąbek stawu biodrowego. Nadbudowa kostna po stronie szyjki (Cam) i/lub panewki (Pincer) zmniejsza zakres ruchomości stawu i poprzez wcześniejszy kontakt tych struktur obrąbek zostaje ściśnięty pomiędzy nimi. Wielokrotnie powtarzany mechanizm powoduje zmiany degeneracyjne w samym obrąbku.

Proponuję, aby rozpocząć leczenie w formie zachowawczej. Przede wszystkim polega ono na technikach przeciwbólowych, ćwiczeniach stabilizujących biodro oraz edukacji pacjenta, tak aby unikał końcowych pozycji w stawie, żeby nie podrażniać obrąbka.

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze, nie przynosi pożądanych rezultatów, czyli zmniejszenie bólu, bezbolesny powrót do czynności bez dyskomfortu, wówczas istnieje wskazanie do leczenia operacyjnego.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu nadbudowy kostnej z szyjki i/lub panewki zależnie od umiejscowienia, które uwidacznia RTG oraz kamera artroskopu podczas zabiegu. Przywrócenie prawidłowego kształtu wymienionym elementom.

Pierwsze 6 tygodni po zabiegu polega na odciążeniu kończyny za pomocą kul łokciowych, wykonywaniu ruchów wahadłowych oraz pływaniu lub jeździe na rowerze stacjonarnym (wszystkie aktywności gdzie występuje dużo cyklicznego ruchu bez obciążania kończyny), po tym czasie można wprowadzić takie urządzenia jak np. orbitrek (stopniowe obciążanie). Po ^ miesiącach można powrócić do joggingu i progresywnie do szermierki w Pani przypadku.

Leczenie operacyjne wymaga długiego wyłączenia ze sportu, dlatego jest to kolejny argument za tym, aby rozpocząć od terapii zachowawczej, która na początku wymaga okresowego zmniejszenia obciążeń, dla wyciszenia bólu. Po tym czasie, zależnie od nasilenia dolegliwości można stopniowo wracać do treningu.

Czy ból pojawia się w nodze wykrocznej czy zakrocznej jeżeli chodzi o postawę szermierczą??

Zapraszam do lektury
http://www.fizjoklinika.com/konflikt_ud ... wkowy.html
http://fizjoklinika.com/uszkodzenia_obr ... owego.html

oraz poglądowy film dla zrozumienia istoty patologii
http://www.youtube.com/watch?v=qzEkZXNRpvA
http://www.youtube.com/watch?v=qu5DAJCZjyA

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Postprzez Alina 7 lis 2013, o 21:40

Ból pojawia się po treningach przy chodzeniu, wchodzeniu po schodach, po dłuższym siedzeniu. Jak noga jest rozgrzana w czasie treningu to mnie nie boli. Ale po kilku ostrzejszych dniach mam problem również "na zimno" przy skrajnych ruchach podczas rozciągania. Nigdy nie byłam dobrze rozciągnięta. Dlatego muszę walczyć z zakresem, żeby poprawić zasięg w czasie wypadu. Jednak mimo starań to się nie udaje :(
Pisze Pan o leczeniu w formie zachowawczej. Ale ja trenując nie uniknę skrajnego wychylenia biodra. Czy to znaczy, że powinnam się pożegnać ze sportem? Czy pozostałe czynności, które Pan wymienił wystarczą w leczeniu? Czy ten obrąbek jak się wyleczy to będę mogła znów ostro trenować? Jeśli przestanę ćwiczyć to czy biodro wróci do normalnego stanu? Z drugiej strony, czy po zabiegu będę miała lepszą ruchomość? To chyba wszystkie pytania, które mi się nasunęły :)

Pozdrawiam,

Alina
Alina

Postprzez Tomasz Marciniak 8 lis 2013, o 08:55

W przypadku uszkodzenia obrąbka rozciąganie jest nie wskazane, gdyż rozciągając uszkodzoną tkankę podrażnia ją Pani, co generuje dalszy ból. W ten sposób napędza się błędne koło bólu.

Zdecydowanie nie powinna Pani myśleć o zakończeniu treningów i startów. Sugeruję, że dobrze było by zmniejszyć obciążenia treningowe na czas leczenie zachowawczego, aby nie podrażniać uszkodzonej struktury.

Trudno jest określić w jakim stopniu będzie mogła Pani wznowić treningi tylko na podstawie naszej rozmowy. Uważam, że oprócz leczenia należałoby ocenić Pani technikę w czasie natarć i ewentualnie ją zmodyfikować, aby nie powodować nawrotów dolegliwości. Uważam, że to będzie klucz to wyeliminowania czynnika zwiększającego ból.

W terapii manualnej posługujemy się technikami zwiększającymi ruchomość stawów, są one bardziej skuteczne i różne od tradycyjnych ćwiczeń rozciągających. Jednak zwracam uwagę na fakt, że jeżeli u Pani występuję nadbudowa kostna na panewce czy szyjce kości udowej, wówczas pozostaje rekonstrukcja operacyjna.
Żeby to sprawdzić należałoby wykonać zdjęcie RTG w projekcji Lauensteina, która najlepiej uwidacznia zmiany tego typu.

W przypadku zabiegu ruchomość będzie podobna, gdyż celem zabiegu nie jest jej powiększenie, lecz usunięcie konfliktu, który powoduję degenerację obrąbka, przez zbyt wczesny kontakt dwóch kości.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica