PROBLEM Z TRENOWANIEM

PROBLEM Z TRENOWANIEM

Postprzez mateusz 8 lis 2013, o 21:11

Witam wszystkich serdecznie.
Jest piłkarzem ręcznym i mam duży problem z bólami w okolicy brzucha, pachwin, przywodzicieli.Nie miałem żadnego bezpośredniego urazu ból pojawił się w czasie okresu przygotowawczego końcówka sierpnia w jednym z meczów sparingowych pojawił sie ból w oklicy pachwiny straszny problem z bieganiem i przyspieszaniem musiałem opuścić parkiet, przed meczem robiłem przysiady ze sztangą + wypychanie sztangi nad głowę i podskoki na skrzynie ok 40-50 cm wysokości oczywiscie beż sztangi taki mały crossfit wszystko trwało 12 min.
Miałem przerwę 4-5 dni, wznowiłem treningi i ból powrócił zostało wykonane badanie usg stwierdzono przepukline brzuszną ale po wizycie u specjalisty przepukliny nie stwierdzono,znowu krótki tygodniowy odpoczynek i wznowienie treningów ale niestety to samo.Ból przy spokojnym bieganiu najpierw prosty brzucha ciągnię póżniej poprzeczny brzucha nastepnie pachwiny i przywodzicele. Problem z kichaniem, śmianiem sie podnoszeniem nóg leżąc na plecach,w nocy podczas snu straszny ból przy przekładaniu na drugi bok.
Przerwa i wizyta u fizjoterapeuty nastawienie kręgosłupa, odblokowanie odcinka lędżwiowego, stawów biodrowych i wbijanie "szpilek" w więzadła kregosłupa,biodra.Ból przechodzi na tyle że mogę trenować na 60% ale na mecze biorę NIMESIL lek przeciwbólowy i zapalny i jestem raz w tygodniu u fizjoterapeuty ten, okres trwa 2 tygodnie po czym rezugnuje z fizjoterapeuty bo bóle przechodzą mam 2-3 tygodnie spokoju (a zabronione mam robienie przeprostów kręgosłupa).
Wszystko jest w miarę ok do momentu pójścia na siłownie tak mi się chyba wydaje robię dwa nowe 1- ćwiczenia wspinam sie na palce ze sztangą ok 100kg, 2- robię półprzysiady z podskokami sztanga ok 40kg wieczorem ide na trening i ból wraca problem z biegiem przyspieszniem itd.
Znów wizyty u "fizjo" ale nic nie pomaga, robię rezonans magnetyczny kręgosłupa wynik- kręgosłup ok są minimalne zmiany ale nie mają wpływy na moje dolegliwości według lekarza specjalisty więc bujam sie z bólami do tego czasu i nic nie przechodzi teraz czekam na badanie usg brzucha, pachwin, przywodzicieli itd.
Moje dolegliwości:
czy odpoczywam 2-3 dni czy tydzien ból zawsze wraca w tej samej kolejności przy spokojnym biegu czyli 1-tak jakby ciągnięcie blizny na prostym brzucha,2-nerwobóle na poprzecznym brzucha,3-pachwiny,4-przywodziciele po obu str 5-teraz nawet promieniowanie w pośladek w okolicach odbytu,
w nocy mocne bóle w przywodzicielach przy przekładaniu sie na drugi bok
problemy ze wstawaniem z leżenia- mięśnie brzucha
problemy przy kichaniu i śmianiu sie-pachwiny
problem z wsiadaniem i wysiadaniem z auta -pachwiny przywodziciele
generalnie wszędzie czuję ból jest to bardzo uciążliwe
Czy ktoś miał podobne dolegliwości proszę o pomoc. Pozdrawiam
mateusz

Re: PROBLEM Z TRENOWANIEM

Postprzez Tomasz Marciniak 10 lis 2013, o 11:08

Dzień dobry Panie Mateuszu,

Opisane przez Pana dolegliwości wskazują na pochodzenie bólu ze spojenia łonowego w pełnym możliwym spektrum (dół brzucha, pachwina, przywodziciele, okolice odbytu, kaszel, kichanie). Ból nocny świadczy o toczącym się stanie zapalnym. Ból, którego Pan doświadcza jest bólem przeniesionym, czyli odczuwanym w innym miejscu niż pierwotnie zajęta tkanka.

Biorąc pod uwagę powolne i stopniowe pojawianie się objawów, najpewniej jest to niestabilność spojenia łonowego.

To co może Pan wykonać samodzielnie, dla potwierdzenia mojej hipotezy to sprawdzić czy poniższe testy wywołują Pana charakterystyczny ból:
- podskoki na jednej nodze - 10 powtórzeń (pisał Pan, że bieganie podczas którego występuje faza lądowania jednonóż daje dolegliwości, więc zakładam, że będą bolesne);
- ściskanie grubej książki pomiędzy kolanami podczas leżenia na plecach, tak aby uda były zgięte do 45 stopni;
- oparcie stopy jednej nogi nad kolanem drugiej, prostej nogi w leżeniu na plecach i naciśnięcie na kolano zgiętej nogi;

Dla potwierdzenia patologii najlepiej jest wykonać szereg testów klinicznych nakierowanych na spojenie łonowe u fizjoterapeuty oraz wykonać zdjęcie RTG spojenia.
Kluczowe w przypadku RTG jest zastosowanie odpowiedniej projekcji przez radiologa - projekcja Chamberlaina w modyfikacji Mensa (jeżeli wystąpi potrzeba to proszę przekazać mój adres e-mail lekarzowi prowadzącemu, wówczas będę mógł przybliżyć wytyczne dotyczące projekcji tomasz.marciniak.awf@gmail.com). Najpopularniejsza projekcja AP (przód-tył) niestety bardzo rzadko uwidacznia objaw schodka czyli pionowe przemieszczenie kości łonowych względem siebie, które świadczy o niestabilności spojenia).

W przypadku potwierdzenia mojej hipotezy leczenie polega na:
- leczeniu przeciwbólowym - wyciszenie stanu zapalnego;
- terapii specjalnym pasem (który nosi się bezpośrednio na bieliźnie, pod spodniami) dla zwiększenia stabilności spojenia (noszenie non-stop przez okres około 6 miesięcy, następnie tylko do sportu przez kolejne 6 miesięcy);
- treningu odpowiednich grup mięśniowych, które stworzą naturalny gorset mięśniowy stabilizujący staw.

Proszę wykonać powyżej opisane testy i podzielić się ze mną ich wynikami.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Postprzez mateusz 10 lis 2013, o 19:49

Dobry wieczór Panie Tomaszu.
Bardzo dziękuję za odpowiedz, zrobiłem testy które Pan polecił i tak :w teście pierwszym ból był w prawej pachwinie skacząc na prawej nodze natomiast na lewej nic nie odczuwałem ale po podskokach czułem się nie komfortowo(lekkie rwanie,"szmeranie" w okolicy spojenia) w teście drugim ból pojawił się również głęboko w prawej pachwinie(prawa noga naciska na kolano) w teście trzecim ból był w obu pachwinach.We wtorek wykonam zdjęcie RTG a w sobotę mam USG(w W-wie u Pani dr M. Serafin-Król), mógłby Pan napisać czego USG miałbym zrobić, samego spojenia czy wszystkich tych okolic gdzie występuje ból?
Bardzo dziękuję za info i pozdrawiam
mateusz

Postprzez Tomasz Marciniak 11 lis 2013, o 00:03

Panie Mateuszu,

Przede wszystkim proszę wykonać USG spojenia łonowego, bardzo dokładnie projekcję przednią oraz górną w miarę możliwości technicznych. Pozostałe struktury można oczywiście obejrzeć, skoro już Pan będzie na badaniu, lecz nie spodziewam się tam większych zmian. Jest to związane z przeniesieniem bólu, o którym wspominałem - miejsca gdzie pojawia się ból nie są bezpośrednio zajęte procesem patologicznym.

Jeżeli w pozycji leżącej operator USG nic nie stwierdzi, wato było by wykonać badanie w staniu jednonóż (na prawej i lewej nodze) - gdyż ta pozycja prowokuje u Pana objawy.

Proszę pamiętać o specjalnej projekcji dla RTG, tradycyjna (AP) najpewniej nic nie pokaże, a nie warto się niepotrzebnie naświetlać promieniowaniem jonizującym.

Proszę mi przesłać opis RTG po wykonaniu badania.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Postprzez Tomasz Marciniak 11 lis 2013, o 11:57

Polecam zapoznać się poniższym linkiem, gdzie opisano wskazówki dotyczące obrazowania spojenia łonowego, zarówno przy użyciu RTG, jak i USG.

http://www.sportsmedicineimaging.com/to ... on-injury/

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica