Dziwne przeskakiwanie w biodrze

Dziwne przeskakiwanie w biodrze

Postprzez Igoor 15 lis 2013, o 11:03

Witam
od jakiegoś czasu mam dziwne przeskakiwanie w lewym biodrze, przy podnoszeniu nogi do góry, np jak przechodzę przez płotek. Przeskakiwanie czuję nie tylko w biodrze, ale też w połowie pleców. Możliwe jest to? Nie boli, ale powoduje dyskomfort.
Co to może być, jak to leczyć, czy trzeba leczyć? Czy jest niebezpieczne i czy świadczy o jakiejś chorobie?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Igoor

Re: Dziwne przeskakiwanie w biodrze

Postprzez Tomasz Marciniak 16 lis 2013, o 20:47

Panie Igoorze,

Myślę, że opisane przez Pana zjawiska to dwie oddzielne sprawy. Żeby to potwierdzić lub zaprzeczyć chciałbym uzyskać więcej szczegółów zadając kolejne pytania:
- czy przeskakiwanie w biodrze i kręgosłupie występują zawsze jednocześnie, czy niezależnie od siebie??
- czy przeskakiwaniu towarzyszy ból??
- czy jest słyszalny efekt dźwiękowy podczas przeskakiwania??
- jakie inne aktywności (oprócz płotka), prowokują przeskakiwanie, oddzielnie biodra i kręgosłupa??

Odpowiedzi na te pytania pozwolą mi bardziej szczegółowo zrozumieć Pana problem i go rozwiązać.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Postprzez Igoor 18 lis 2013, o 09:08

Przeskakiwania zachodzą jednocześnie. Rzadko zdarza się, żeby przeskakiwało w samym biodrze, natomiast w kręgosłupie nigdy nie przeskakiwało samo:/ Nie jest to bolesne, ale nieprzyjemne. Słychać przy tym wyraźny trzask. Wszelkie aktywności, które wymagają zadarcia nogi do góry wywołują moje objawy. Innych nie zaobserwowałem, na szczęście:)
Igoor

Postprzez Tomasz Marciniak 18 lis 2013, o 15:46

Panie Igoorze,

Jeżeli chodzi o biodro to najpewniej doświadcza Pan tzw Zespołu trzaskającego biodra, który może mieć dwie przyczyny. Pierwsza z nich dotyczy przeskakiwania pasma biodrowo-piszczelowego (takiej silnej łącznotkankowej struktury biegnącej z boku uda) nad krętarzem większym, czyli częścią kości udowej. Druga z nich dotyczy mięśnia biodrowo-lędźwiowego, który przeskakuje nad wyniosłością biodrowo-łonową. Dla rozróżnienia tych dwóch typów potrzebne jest badania manualne.
Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku może dojść do sytuacji, gdzie pojawi się ból, na skutek podrażnienia kaletki krętarzowej w pierszym przypadku i biodrowo-grzebieniowej w drugim. Kaletka jest taką poduszką wypełnioną płynem maziowym, jej zadaniem jest zmniejszenie tarcia pomiędzy strukturami. Gdy tego tarcia jest zbyt wiele wówczas pojawia się stan zapalny i ból danej okolicy.

Przesyłam link do artykułu dostępny na naszej stronie, dla poszerzenia wiedzy na temat patologii:
http://fizjoklinika.com/trzaskajace_biodro.html

oraz poglądowe filmik dla zrozumienia istoty sprawy:
http://www.youtube.com/watch?v=-W3o_WADI1M

Przeskakiwanie w kręgosłupie najpewniej świadczy o samoistnej manipulacji czyli zjawiska, które występuje na przykład podczas strzelania palcami u rąk. Jest to oznaka hipermobilności danego segmentu kręgosłupa, która może w konsekwencji prowadzić do niestabilności segmentu, gdzie będzie już występował ból.
W Pana przypadku dobrze byłoby rozpocząć działania profilaktyczne w postaci treningu stabilizacji kręgosłupa, który mógłby zabezpieczyć go przed ostrymi incydentami bólowymi.

Reasumując, zarówno jedna jak i druga patologia dobrze poddaje się leczeniu zachowawczemu, dlatego też polecam zadbać o te kwestie zanim wystąpi ból.

W razie dalszych pytań proszę pisać.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Postprzez Igoor 20 lis 2013, o 21:20

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Ale czy to jest możliwe, że te oba zjawiska zachodzą jednocześnie? Czy jest jakieś wytłumaczenie takiego zjawiska? Bo kręgosłup samoistnie nie strzela.
Igoor

Postprzez Tomasz Marciniak 20 lis 2013, o 22:03

Muszę powiedzieć, że nie jest to charakterystyczne, aby zachodziły jednocześnie.

Proszę powiedzieć, w którym miejscu na plecach odczuwa Pan przeskakiwanie?? Chodzi mi o jak najbardziej dokładne zlokalizowanie tego odczucia.

Czyli ono pojawia się razem z przeskakiwaniem w biodrze, podczas podnoszenie nogi do góry, tak??
Jakie inne pozycję jeszcze prowokują przeskakiwanie??

Proszę o obserwację i odpowiedź.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica