asymetria miednicy

asymetria miednicy

Postprzez Maria267 20 sie 2014, o 11:41

Witam,
mam 22 lata i już od kilku lat dokucza mi prawe biodro, wystarczy że więcej pochodzę lub poćwiczę.Od dziecka mam skoliozę i już wtedy lekarze mówili że mam krótszą nogę o 1cm i zalecali nosić wkładki, wtedy jeszcze nie miałam żadnych problemów z bólami biodra. Wkładki nosiłam kilka lat jednak gdy biodro już później zaczęło boleć to noszenie wkładek nie pomagało. Teraz znów zaczęłam chodzić do lekarza, bo biodro dokucza coraz bardziej. Ortopeda stwierdził, że to nie noga jest krótsza, ale miednica źle ustawiona. Zresztą ja widzę gołym okiem że kolce biodrowe są nierówno ustawione i jest to różnica ok.2 cm. Zostałam wysłana na zabiegi: laser, prądy itd, ale to pomogło tylko na miesiąc.Teraz jestem w trakcie ćwiczeń u fizjoterapeuty, ale dostałam tylko zestaw kilku ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Szukałam trochę informacji w internecie i wygląda na to że w takich przypadkach wykonuje się terapie manulane w celu skorygowania położenia miednicy, a dopiero później wzmacnia się mięśnie. Prosiłabym o radę czy powinnam szukać specjalisty zajmującego się terapią manualną, czy wystarczą tylko ćwiczenia?
Maria267

Re: asymetria miednicy

Postprzez Maciej Brożyński 25 sie 2014, o 05:34

Dzień dobry,
Trudno jest doradzić jednoznacznie. Przez biodro rozumiem, że ma Pani na myśli staw biodrowy. Daje on dolegliwości na poziomie pachwiny, tylnej dolnej części pośladka (rzadko) i okolicy krętarza, czyli bocznej części uda. Jeśli rzeczywiście mówi Pani o którejś z tych okolic to możemy brać ten staw pod uwagę. Przy jego zaburzeniach można najczęściej dość szybko objawy sprowokować przez badanie manualne. Taki dodatni test eliminuje nam ewentualny wpływ na tę okolicę odcinka lędźwiowego. Jeśli natomiast badanie stawu biodrowego jest ujemne to bierzemy pod uwagę również kręgosłup. Przy dolegliwościach ze stawu biodrowego wpływ asymetrii miednicy jest najczęściej pomijalny, a leczenie bywa dość długie. Natomiast jeśli objawy pojawiają się z odcinka lędźwiowego to praca nad miednicą jest zdecydowanie wskazana i może przynieść dobre efekty. Proszę jednak pamiętać, że wyrównywanie położenia kolców biodrowych jest pewnym uproszczeniem dla tego modelu.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica