prośba o pomoc - st. krzyż- biodr

prośba o pomoc - st. krzyż- biodr

Postprzez doris 2 lis 2014, o 13:00

Witam serdecznie,
Bardzo proszę o pomoc w jednej sprawie, w której na razie nikt mi nie pomógł..
Moim problemem jest ból okolicy st. krzyżowo-biodrowego promieniujący do pośladka. Boli podczas chodu, kiedy obciążę kończynę prawą i podczas ruchu zgięcia st. biodrowego z rotacją wewnętrzną.5 miesięcy temu urodziłam dziecko przez cesarskie cięcie. 3 miesiące po porodzie miałam naderwany mięsień przywodziciel po stronie prawej. 2 tygodnie później doznałam okropnego bólu okolicy krzyżowej z promieniowaniem również po stronie prawej. Rezonans uwidocznił zapalenie okolicy st. krzyż- biodr.,obrzęk szpiku. Cały knif polega na tym, iż byłam kilka razy u jednego fizjoterapeuty - ten zastosował techniki twarde na mój zablokowany staw i ćw. stabilizacyjne, po czym było na chwilę lepiej a później jeszcze gorzej. Odwiedziłam zatem innego specjalistę fizjo-osteopatę, który zastosował techniki mięśniowo-powięziowe i również na chwilę było lepiej, ale teraz znowu jest gorzej - muszę zażywać leki przeciw bólowe. Obaj natomiast stwierdzili u mnie zablokowane st krzyż-biodr, zły ruch k. krzyż względem k. biodrowej po stronie prawej no i oczywiście wiotkość po ciążową. Dodatkowo stosowałam się do zalecanych ćwiczeń domowych. Czy jest na to jeszcze jakaś rada? Bo powoli zaczęłam wątpić czy kiedykolwiek mi to przejdzie..czy może codzienne podnoszenie 8,5 kg "klocuszka" zaburza terapię?? Strasznie boli i utrudnia życie. Przed ciążą również miałam"bloki" ale nigdy nie dawały aż takich objawów. Dodam że również jestem fizjoterapeutą dziecięcym i tym bardziej zależy mi na powrocie do funkcji.
Pozdrawiam cały zespół Fizjokliniki - Dorota.
doris

Re: prośba o pomoc - st. krzyż- biodr

Postprzez Maciej Brożyński 2 lis 2014, o 16:46

Dzień dobry,
Problemy ze stawem SI od lat spędzają sen z powiek fizjoterapeutom i innym specjalistom od układu mięśniowo-szkieletowego. Niestety obiektywnie rzecz biorąc dysfunkcje opisywane w osteopatii i wielu terapiach manualnych są dość słabo potwierdzone naukowo. Jeśli chodzi o wiarygodność testów klinicznych to potwierdzono ją tylko dla testów prowokacyjnych. Większość terapeutów jednak nie zna ich i nie stosuje w swojej praktyce. Powszechnie stosowane natomiast są testy mobilności, które jak zostało wykazane niejednokrotnie każdemu specjaliście dają inny wynik. Dlatego też pacjenci wędrujący po gabinetach mogą nasłuchać się przeróżnych diagnoz...
Ze względu na bliskie położenie stawu względem L5-S1, który to najczęściej z kręgosłupa jest objawowy, trudne jest wyizolowanie technik działających tylko na SI lub tylko na segment kręgosłupa. Często więc wykonując działanie na SI pracujemy również na dolnych segmentach L-S. Klinicznie później wychodzi nam, że udało nam się naprawić SI, a to nie musi być prawda.
U kobiet w ciąży i po niej najczęściej dochodzi do zaburzeń poziomu SI ze względu na wiotkość. Pojawia się wówczas problem z obciążaniem kończyny po stronie dysfunkcji. Ból jest duży, ale zwykle jednak miejscowy, choć opisuje się również ból przeniesiony podobnie do przebiegu nerwu kulszowego. Łatwo jednak odróżnić rwę od stawu SI ze względu na ujemne testy rozciągowe nerwu dla SI. Sam staw jest podrażniony z cechami zapalenia, ale najczęściej w wyniku nadruchomości. To można sprawdzić poprzez zastosowanie pasa stabilizującego miednicę (a nie L-S). Jeśli mocno zaciśnięty, będzie zmniejszał objawy, to zwiększa nam się prawdopodobieństwo, że mamy problem z SI w wyniku hipermobilności (w tym wypadku z objawami to już niestabilność). Proszę to na sobie przetestować i powinna mieć Pani odpowiedź co to przyczyny dolegliwości u siebie.
Jeśli pojawiają się objawy w stawie SI to trzeba również sprawdzić funkcję spojenia łonowego. Często te problemy nakładają się na siebie/współistnieją. Dla spojenia łonowego zwykle leczenie również opiera się na noszeniu pasa stabilizacyjnego (o ile mamy nadruchomość).
Czasem w stawie SI dochodzi do blokowania, ale dzieje się to raczej u osób starszych. W przypadku młodych podłożem jest również nadruchomość (zblokowanie z hipermobilności). Leczenie zatem po odblokowaniu będzie się skupiało na stabilizacji biernej (pas) i czynnej (ćwiczenia pośladków, najszerszego grzbietu, mm. skośnych - wpływ poprzez powięź piersiowo-lędźwiową). Kluczem jednak jest pierwsza część (stabilizacja bierna).
Proszę pamiętać cały czas, że nadal problem może być zlokalizowany w dolnym lędźwiowym. Dodatnie wyniki przytoczonych przez Panią testów będą zależne od wykonania manewrów. Mógł bym spróbować to opisać szczegółowo dalej, ale na razie proszę sprawdzić powyższe wskazania :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez doris 3 lis 2014, o 11:04

Witam,
Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Po przeprowadzonych badaniach mogę wykluczyć rwę kulszową, również osteopata po przeprowadzonej diagnozie i wstępnej terapii ocenił odc. lędźwiowy jako dobry. Korzystając z Pana rady, po stabilizacji biernej miednicy ból się zmniejszył (nie był to pas profesjonalny bo takiego póki co nie posiadam, ale spełnił funkcję:). Ponadto nie wiem na ile badanie było wiarygodne, bo od kilku dni jestem na n.l.p.z. i po zażywaniu ból również się zmniejszył. Ale mam kilka pytań odnośnie stabilizacji. Przez jaki okres czasu należy nosić taki pas? Kiedy i jakie ćw. włączyć? Czy można zacząć uczęszczać na basen? I ostatnie moje pytanie, czy po poprawnie przeprowadzonej terapii wszystkie te struktury"poluzowane" ciążą wrócą w końcu na "swoje właściwe tory"? :)Jakie rokowania były w podobnych przypadkach w Pana dotychczasowej praktyce?
Pozdrawiam serdecznie, Dorota.
doris

Postprzez Maciej Brożyński 3 lis 2014, o 13:41

Dzień dobry,
Jeśli pas zmniejszył ból to nie ma znaczenia czy była Pani na NLPZ-etach. Nie jest też istotne czy był profesjonalny :) Pas polecam jednak kupić bo jest wygodniejszy w użytkowaniu, niż zwykły pasek. Zakładać go można w przodopochyleniu kości krzyżowej lub tyłopochyleniu, w zależności przy którym z nich bardziej ustępują objawy. Można próbować też asymetrycznego ustawienia podczas zapinania np: przez zgięcie kolana w jednej kończynie. Wszystko zależnie od zmniejszenia symptomów.
Jeśli NLPZ-ety zmniejszają ból to znaczy, że jest komponenta chemiczna. Czyli, że w procesie uwalniane są mediatory zapalne, które uwrażliwiają strukturę na bodźce. Stąd też się pojawia ból.
Powinna Pani nosić ten pas do wszystkich czynności, które powodują ból. Może to trwać kilka tygodni, aż do zmniejszenia symptomów. Jeśli ból się wycofa proszę redukować jego stosowanie. Do roku czasu jednak proponuję zakładać do sportów. Dodatkowo objawowo może Pani stosować wszelkie terapie wspomagające - manualne, fizykoterapia, leki itp.
Ćwiczenia funkcjonalne można włączać w pozycjach bezbolesnych. Ja jestem zwolennikiem wysokich pozycji, bo najwięcej w nich funkcji spełniają dorośli. Proszę włączyć trening najszerszych, skośnych wewnętrznych i pośladków. To powinno wystarczyć. Początkowo niech Pani spróbuje symetrycznie. Jeśli to nie pomoże to trzeba będzie kombinować z różnicowaniem asymetrycznym. Ale najpierw - rozwiązania proste :) Trening powinien być męczący. Celem jest aktywacja mięśni i pośrednio powięzi stabilizujących staw. Jest to model teoretyczny, ale w praktyce całkiem nieźle się sprawdza. Ale praca musi być dość solidna. Proszę uważać, żeby przy tym nie przeciążyć L-S. Bo wyjdzie skórka za wyprawkę :)
Nie widzę przeciwwskazań do basenu. Ale jeśli będzie bolało to lepiej się wstrzymać.
Moje doświadczenia są dobre z tego typu terapią jeśli pas działa. Jeśli nie działa to są dwie opcje: albo ktoś źle zakłada, albo trzeba podać steryd (iniekcja). Skoro u Pani zadziałał tzn. że będzie dobrze :) choć asekuracyjnie powiem, że nigdy nie ma w naszym zawodzie 100% pewności. Czy staw się ustabilizuje? Trudno powiedzieć. Na pewno ustąpią symptomy. Ale co do rzeczywistej ruchomości to nie mamy potwierdzenia w badaniach. Liczymy na to, że w okresie stabilizacji biernej kolagen zaadaptuje się w skróceniu i ruchomość będzie mniejsza.
Jeśli podoba się Pani odpowiedź to proszę polecić nasze forum innym :) To nasza wizytówka :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Maciej Brożyński

Postprzez Maciej Brożyński 3 lis 2014, o 13:42

A, no i zespół Fizjokliniki przesyła pozdrowienia! ;)
Maciej Brożyński

Postprzez doris 4 lis 2014, o 14:20

Jeszcze raz bardzo dziękuję, zastosuję powyższe zalecenia i zobaczymy:) Mam nadzieję że moja dysfunkcja wynika z niestabilności natury więzadłowo-mięśniowej, a nie strukturalnej stawu(słyszałam nawet o chirurgicznej stabilizacji st. krzyż - biodr przeprowadzanej w Warszawie od kilku lat, ale nie chcę tu siać czarnowidztwa;)
Oczywiście polecę Państwa forum..bo jest co polecać ;)
Pozdrawiam, Dorota
PS. Odezwę się w niedalekiej przyszłości zrelacjonować efekty pracy :)
doris

Postprzez Maciej Brożyński 4 lis 2014, o 15:22

No to czekamy :) Dzięki i pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica