Ból mięśnia biodrowo-lędźwiowego?

Ból mięśnia biodrowo-lędźwiowego?

Postprzez reigi1969 15 gru 2015, o 16:01

Dzień dobry,
Od sierpnia tego roku borykam się z kontuzją okolicy pachwiny, sądzę że jest to mięsień biodrowo-lędźwiowy. Nie biegam od 11 listopada. Do tego czasu wziąłem udział w 8 biegach (5, 10, 21km) odczuwalny dyskomfort tej części czasami po biegu ból był duży ale szybko mijał. Leżąc na plecach przyciągając kolano do klatki piersiowej odczuwam ból w momencie maksymalnego położenia kolana w kierunku klatki piersiowej. Dwa lata temu miałem taką samą kontuzję. Wtedy i teraz za duży kilometraż był czynnikiem kontuzji. Kontuzja minęła po okresie zimowym (całkowita rezygnacja z biegania). Czy wpływ mogą mieć bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa (dyskopatia L5-S1)? Mam zrobione zdjęcia RTG biodra i kręgosłupa L5-S1 (jeżeli byłyby przydatne mogę przesłać w formie elektronicznej). Jakie ćwiczenia wzmacniające i/lub rozciągające mogę wykonywać? A może to inny mięsień stoi za tym bólem?
Pozdrawiam
Zdzisław Habigier
reigi1969

Re: Ból mięśnia biodrowo-lędźwiowego?

Postprzez Maciej Brożyński 20 gru 2015, o 20:33

Dzień dobry,
Ból okolicy pachwiny to najczęściej podrażnienie obrąbka stawu biodrowego. W szczególności jeśli ból pojawia się podczas przyciągnięcia kolana do klatki piersiowej. Prawdopodobieństwo, że ból pochodzi z innej struktury jest relatywnie niewielkie. Zwykle jest to wynikiem przeciążenia. To dość ogólne stwierdzenie, ale dość dobrze oddaje charakter dolegliwości. Oznacza to, że staw biodrowy poddawany jest obciążeniom, których nie toleruje. Oczywiście przyczyn przeciążenia może być bardzo wiele. Dlatego rozwiązanie dolegliwości nie zawsze jest proste. Napisał Pan, że już wcześniej pojawiały się tego typu dolegliwości i po zaniechaniu aktywności przechodziły. To właśnie potwierdza powyższą tezę. Dobrze się leczy jeśli Pan odpuści. Przyczyną może być: wcześniejszy uraz (również kolana), wariant anatomiczny stawu biodrowego (nie jest stworzony do długodystansowych biegów upraszczając), zła technika biegu ( np: nieodpowiednia kontrola miednicy), błędy treningowe (nieodpowiednie przygotowanie do długiego dystansu), nieodpowiednie rozciąganie (zbyt dużo ćwiczeń w zgięciu biodra), praca siedząca (siedzenie z nogą na nodze, za niskie siedzisko), konflikt szyjkowo-panewkowy (patrz fizjoklinika.com), inne... Dużo tego jest.
Jeśli to tylko epizod, to poczekał bym na samoleczenie. Natomiast w przypadku "recydywy" potrzebna jest konsultacja, bo nawracające stany podrażnień mogą przyspieszyć rozwój choroby zwyrodnieniowej. W takim przypadku potrzebne jest badanie kliniczne i określenie dokładne co jest przyczyną pierwotną dolegliwości.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez reigi1969 1 lut 2016, o 16:31

Dzień dobry.
Dziękuję za odpowiedź. Proszę polecić fizjoterapeutę (w innym temacie wspomniał Pan, że może polecić fizjoterapeutę z Kielc lub Lublina- z racji mojego miejsca zamieszkania, Stalowa Wola). Byłaby możliwość skorzystania z Państwa usług w Warszawie (ale tylko sobota lub niedziela i to w późniejszym terminie). Czy do zdiagnozowania problemu wystarczyłaby jedna wizyta?
Pozdrawiam
Zdzisław Habigier
reigi1969

Postprzez Maciej Brożyński 1 lut 2016, o 20:41

Dzień dobry,
Namiary przesłałem wiadomością prywatną. Proszę sprawdzić skrzynkę na naszym forum.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez reigi1969 5 kwi 2019, o 05:45

Dzień dobry,
Po kontuzji nie ma śladu. W 2017 fizjoterapeuta wykrył punkty spustowe mięśnia grzebieniowego. Przez trzy tygodnie naciskałem te punkty już sam aż do braku bólu. Przebiegnięte min dwa maratony (drugi z marszu). Grając w piłkę rozciąga łem, jak zacząłem biegać już nie.
Pozdrawiam
Zdzisław
reigi1969

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica