zmiana w lewym mięśniu biodrowym

zmiana w lewym mięśniu biodrowym

Postprzez magnum 19 lip 2016, o 11:12

Witam, od lutego bieżącego roku funkcjonuję z bólem który utrudnia mi życie. Najpierw leczono mnie na rwę kulszową. Miałam też rehabilitację. Nie stereidowe leki pomagaj krótkotrwale. Obecnie z powodu nieustępujących dolegliwości wykonano rezonas magnetyczny, w którym jeżeli chodzi o kręgosłup nie stwierdzono ucisku struktur nerwowych, jak również zmian mających powodować moje dolegliwości.

Natomiast stwierdzono w lewym mięśniu biodrowym na wysokości L5/S1 zmianę o wysokim sygnale w obrazach Tzal o policyklicznych zarysach z obecnością przegród o wymiarach w p.ł. ax 28/16 mm - z zaleceniami do dalszej diagnostyki.

Badanie widziało 2 ortopedów i potwierdziło, że ortopedycznie nie mam prawa odczuwać żadnych dolegliwości. Byłam u chirurga ale nie uzyskałam pomocy. Niestety ból nie pozwala mi pracować, jest odczuwalny cały czas, dodatkowo po np. godzinnym siedzeniu ból obejmuje całe biodro i za nim rozchodzę to utykam. Dodam, że ból również budzi mnie w nocy, nie mogę leżeć lewym boku oraz na plecach, chyba że na krótko i w odpowiedniej pozycji.

Będę wdzięczna za jakąś poradę i pomoc, bo nie wiem co dalej robić.
magnum

Re: zmiana w lewym mięśniu biodrowym

Postprzez Maciej Brożyński 19 lip 2016, o 21:13

Dzień dobry,
Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli uda się sprowokować objawy poprzez manewry na kręgosłupie to bardziej wskazuje to na problem dyskowy.
Jeśli ból jest zależny od ruchu i pozycji biodra - bardziej wskazuje na ten staw.
Zmiany w obrębie mięśnia lędźwiowego i jego okolicy (narządy wewnętrzne) mogą dawać dolegliwości ze splotu piersiowo-lędźwiowego, co najczęściej odczuwalne jest w okolicy przedniej uda. Zwykle jednak prowokacja tych objawów w gabinecie jest dość trudna. Co często powoduje, że pacjent nie jest traktowany zbyt serio.
W Pani przypadku, ból jest zależny od siedzenia/rozchodzenia, czyli istnieje jakiś związek z mechaniką układu ruchu (najprawdopodobniej). Dlatego najpierw wyeliminował bym problem z biodrem i obrąbkiem. RTG bioder/miednicy nie musi być miarodajne. Jeśli jednak podczas badania samego stawu uda się odtworzyć Pani objawy istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie z niego odczuwa Pani dolegliwości.
Jeśli jest to biodro to objawy powinny być zależne od:
1. pozycji siedzenia - niskie siedzenie pogarsza stan, długie siedzenie pogarsza dolegliwości
2. skrzyżowane nogi/noga na nogę - pogarszają
3. spanie z poduszką między nogami - zmniejsza dolegliwości
4. spanie na przeciwnym boku do dolegliwości - zmniejsza objawy (o ile równolegle jest poduszka między kolanami)
Dolegliwości z biodra raczej koncentrują się w rejonie pachwiny. Proszę również zastanowić się czy ktoś w rodzinie nie miał dolegliwości stawowych. Ponad to trzeba zastanowić się czy nie było u Pani urazów kolana, biodra, które dziś mogą mieć swoje odległe reperkusje.
Nie zmienia to faktu jednak, że zmiana odnaleziona w rezonansie powinna być poddana dalszej diagnostyce (zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego). Proszę tego nie zaniedbać.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Re: zmiana w lewym mięśniu biodrowym

Postprzez magnum 20 lip 2016, o 06:47

Dzień Dobry,
Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Problem w tym, że była jak na razie nikt mi nie pomógł w kwestii tej zmiany w mięśniu biodrowym i nie zlecił dodatkowych badań. jestem bezradna.

Nigdy nie boli mnie w pachwinie. Ból towarzyszy mi zawsze, tylko ma różną intensywność. Jest to raczej tępy ból, i bardziej w górnej części lewego pośladka bliżej kręgosłupa. Jak się nasila to promieniuje do nogi i okala biodro. Stąd ciągle byłam leczona na rwę kulszową. Jak mnie badają to twierdzą, że nie widzą problemu, bo jestem rozciągnięta
Pomaga tylko spanie na brzuchu przy odpowiednim położeniu.

W każdym razie jeszcze raz wielkie dzięki
MP
magnum

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica