rotacja tylnej stopy na zewnątrz podczas chodzenia

rotacja tylnej stopy na zewnątrz podczas chodzenia

Postprzez czassiewyleczyć 30 lip 2016, o 13:53

Witam.

Mój problem jest następujący. Podczas chodzenia tylna stopa rotuje mi się na zewnątrz oraz czuję ból w odcinku lędźwiowym. Mam również mocno spięte uda odwodziciele biodra (naprężacz powięzi, pośladkowy średni, czworoboczny lędźwi - podczas rolowania straszny ból) oraz miednica w przodopochyleniu co powoduje chyba u mnie problemy z aktywacją pośladkowego wielkiego (ograniczony wyprost w biodrze?). Próbowałem rolować i rozciągać napięte struktury i wzmacniać pośladki ale w zasadzie bez rezultatów... Nie wiem już co robić, byłbym wdzięczy za jakieś wskazówki jak da radę coś wywnioskować z mojego opisu.

Pozdrawiam.
czassiewyleczyć

Re: rotacja tylnej stopy na zewnątrz podczas chodzenia

Postprzez Maciej Brożyński 31 lip 2016, o 21:09

Dzień dobry,
Spróbuję trochę matematycznie odpowiedzieć :)
...Podczas chodzenia tylna stopa rotuje mi się na zewnątrz...
Skąd Pan to wie? Kto to oceniał?
...oraz czuję ból w odcinku lędźwiowym...
To traktuję jako wyjściowy objaw Pana poszukiwań. Proszę więcej o tym napisać. Czy ból jest rano, wieczorem? Podczas aktywności fizycznej, czy po niej? Jak silny jest ból? Od kiedy czuje Pan dolegliwości? Etc...
... Mam również mocno spięte uda odwodziciele biodra (naprężacz powięzi, pośladkowy średni, czworoboczny lędźwi - podczas rolowania straszny ból)...
Ból podczas rolowania nie jest wskaźnikiem czegokolwiek (przynajmniej do tej pory tego nie udowodniono). Rozumiem, że czuje Pan dyskomfort, ale nie możemy wnioskować na tej podstawie o patologii. W szczególności związanej z odcinkiem lędźwiowym.
...oraz miednica w przodopochyleniu...
Kto to oceniał?
...co powoduje chyba u mnie problemy z aktywacją pośladkowego wielkiego (ograniczony wyprost w biodrze?)...
Przodopochylenie miednicy nie oznacza automatycznie ograniczenia wyprostu w biodrze. Inaczej wszystkie osoby z chorobą zwyrodnieniową biodra (związane ze znacznym ograniczeniem wyprostu) powinny mieć przodopochylenie miednicy. Niestety tak nie jest.
... ( Próbowałem rolować i rozciągać napięte struktury i wzmacniać pośladki ale w zasadzie bez rezultatów...
Bo może nie to jest przyczyną Pana problemu. Proszę napisać czemu zaczął Pan poszukiwania. Zakładam, że ze względu na odcinek lędźwiowy. Ale w poście poświęcił mu Pan niewiele uwagi...

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez czassiewyleczyć 31 lip 2016, o 22:31

Maciej Brożyński napisał(a):Proszę napisać czemu zaczął Pan poszukiwania. Zakładam, że ze względu na odcinek lędźwiowy. Ale w poście poświęcił mu Pan niewiele uwagi...
Maciej Brożyński

Tak, głównie ze względu na ból w lędźwiach oraz wzmożone napięcie mięśni.

Maciej Brożyński napisał(a):...Podczas chodzenia tylna stopa rotuje mi się na zewnątrz...
Skąd Pan to wie? Kto to oceniał?

Zauważyłem to, jak szedłem w stronę lustra. (Ktoś mi kiedyś zwrócił uwagę, że śmiesznie się poruszam więc chciałem to sprawdzić :D ) W zasadzie im dłuższy krok tym ta rotacja jest większa.

Jeśli chodzi o ból, to rano jest ok. Nasila się podczas stania lub po aktywności. Jak jestem dobrze rozgrzany to jest lepiej, po ochłonięciu czuję silne napięcie.
Lekkie bóle w lędźwiach miałem w sumie od dawna ale póki regularnie trenowałem nie było z tym jakiegoś większego problemu. Pogorszyło się po skręceniu kostki podczas gry w piłkę nożną, kiedy musiałem zrobić dłuższą przerwę od aktywności. Po wyleczeniu nogi jak wróciłem do gry to zauważyłem, że nie mam takiej zwrotności i stabilności jak wcześniej oraz ponownie skręciłem tą samą kostkę podczas gry. Od tego czasu przestałem grać.

Pozdrawiam.
czassiewyleczyć

Postprzez Maciej Brożyński 1 sie 2016, o 16:30

Dzień dobry,
Nie odniosę się bezpośrednio do rotacji w stopie podczas chodzenia, bo to trzeba zbadać podczas wizyty. Nie mniej jednak nie podejrzewam, że ma to coś wspólnego z Pana dolegliwościami.
Napisał Pan, że dopóki się Pan ruszał to było dobrze z odcinkiem lędźwiowym. Zatem proponuję najprostsze rozwiązanie - powrót do aktywności fizycznej. Proszę nie podchodzić do tego jako bagatelizowanie problemu lecz jako logiczną wskazówkę wynikającą z Pana opisu. Leczenie ogólne jeśli chodzi o kręgosłup przynosi bardzo dobre wyniki. Jego podstawą jest po prostu ruch.
Podejrzewam jednak, że może też mieć Pan problem po skręceniu stopy. Fakt, że nie czuje się Pan pewnie może oznaczać wiele rzeczy (wiotkość więzadłową, nieprawidłową funkcję nerwowo-mięśniową, problem w zatoce stępu, etc.). Nie ulega wątpliwości jednak, że nie zrehabilitował Pan jej w pełni. O ile stopa nie jest niestabilna (to do oceny klinicznej już) powinien Pan rozpocząć ćwiczenia tak, żeby odzyskać pełne zaufanie do niej. Robi się to przez trening proprioceptywny mający na celu poprawę "czucia" stopy (koordynacja i balans). Warto takie ćwiczenia rozpocząć w stabilizatorze. Uzyska Pan w ten sposób więcej informacji czuciowej, co ułatwi prawidłową funkcję stopy. Jeśli to nie pomoże, proszę udać się do dobrego fizjoterapeuty znającego się na tej okolicy. On powie Panu czy staw jest stabilny i co ewentualnie robić dalej.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica