Ból uda/ kolana???

Ból uda/ kolana???

Postprzez Visolvit 12 paź 2013, o 13:55

Witam,
Od kilku dni podczas biegania zaczął pojawiać się u mnie ból w udzie. Trudno go dokładnie opisać, bo zahacza o kolano, jest z przodu i z tyłu, właściwie ze wszystkich stron. Największy jest podczas rozpoczęcia biegu, zwłaszcza przy uderzeniu pięty o ziemię. Noga jakby odmawiała posłuszeństwa. Nie mogę biegać przez to! Ciekawe, że podczas chodzenia nie mam kłopotu. Tylko podczas biegu. Martwi mnie to, szczególnie ze względu na brak poprawy mimo, że przestałem biegać. Kiedy jednak próbuję, ból znów się pojawia. Co z tym zrobić? Jakie badania zrobić? Co to może być?
:(

Z góry dzięki za dopowiedź
Visolvit

Re: Ból uda/ kolana???

Postprzez Maciej Brożyński 12 paź 2013, o 20:10

Dzień dobry,
Najważniejsze jest rozróżnienie czy ból pochodzi z biodra czy też z kolana. Opisywana przez Pana dolegliwość może pochodzić z obydwu rejonów. Ból opasujący trudny do zlokalizowania bardziej pasuje do biodra, ale na podstawie opisu trudno jest jednoznacznie stwierdzić. Aby to dobrze zróżnicować należało by najpierw spróbować izolowanej prowokacji w obrębie danego stawu podczas ruchów. To da dość szybką odpowiedź i wskaże kierunek dalszego postępowania - kolano czy też biodro. Z opisu wygląda to na problem mechaniczny bardziej niż chemiczny (zapalenie), bo możliwe jest wywołanie objawu tylko podczas obciążenia. Jeśli było by zapalenie ból pojawił by się również w spoczynku. Może mniej nasilony jednak byłby obecny. Zakładając, że dolegliwość jest jednak w stawie biodrowym możliwe są dwie przyczyny jeśli nie było dużego urazu - uszkodzenie mikrourazowe obrąbka, lub wolne ciało. To ostatnie najczęściej jednak związane jest z ograniczeniem ruchomości. Analogicznie, jeśli takiego nie ma to raczej problem jest z obrąbka.
To oczywiście jest uproszczone rozumowanie, które powinno być potwierdzone krok po kroku przez badanie kliniczne i na końcu badania odpowiednie badania obrazowe. Zachęcam do wizyty u specjalisty. Nie da się bowiem w wyczerpujący sposób diagnozować online :) W szczególności jednak polecam udanie się do kogoś ze względu na utrzymujący się charakter dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie,
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez Visolvit 13 paź 2013, o 12:02

Dziekuję za szybką i obszerną odpowiedź :) Nie liczyłem na tak błyskawiczny odzew :)
Tylko czy ja dobrze zrozumiałem... Sam sobie nie poradzę z tym czymś, muszę udać się do specjalisty. Specjalista oznacza... ortopedę? fizjoterapeutę? innych? I jeszcze, czy zanim pójdę na wizytę powinienem zrobić jakieś badania? Niezbyt chce mi się płacić za spotkanie tylko po to żeby dowiedzieć się, że muszę wrócić po zrobieniu np: badania krwi. To już znam z autopsji :(
Visolvit

Postprzez Maciej Brożyński 14 paź 2013, o 14:19

Miałem na myśli ortopedę lub dobrze wykwalifikowanego fizjoterapeutę (w szczególności w zakresie terapii manualnej).
Trudno powiedzieć jakie badanie będzie najsensowniejsze w tym przypadku, ze względu na to, że nie mam rozróżnienia dokładnie z czego pochodzi ból (biodro/kolano). Znając ceny badań obrazowych oszczędniej będzie pójść na diagnostykę kliniczną (badanie manualne) u terapeuty, a dopiero potem uzupełnić ją o odpowiednie badanie obrazowe.
Oczywiście rozwiązaniem jest również zrobienie kompletu badań przez wizytą - RTG kolan, RTG bioder, ale jak już wspomniałem będzie to droższe niż jednorazowa wizyta diagnostyczna.

Pozdrawiam
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica