zapalenie stawów krzyżowych

zapalenie stawów krzyżowych

Postprzez Lena33 20 paź 2013, o 07:19

Witam. Mój tata ma zapalenie stawów krzyżowych a także mięśni krzyżowych. Byliśmy u reumatologa i zrobił różne testy i wygląda na to, że wszystko jest ok. Mój tata ledwo się rusza, bolą go bardzo pośladki i nogi. Miał nawet takie dni, że bolało go od pośladków do stopy tak, że nie mógł się ruszyć. Nie wiemy za bardzo co robić. Lekarz przepisała tabletki (nie pamiętam nazwy), ale one nie pomagają. Dodatkowo mój tata ma problemy z sercem, nadciśnienie i cukrzycę. Przy wzroście 175, waży 120 kg- więc trochę dużo. Zastanawiam się czy istnieją jakieś ćwiczenia, które tata mógłby robić? Słyszałam także o jakiś laserach, które można zrobić u rehabilitanta? Czy warto w coś takiego zainwestować? Proszę o odpowiedź
Lena33

Re: zapalenie stawów krzyżowych

Postprzez Tomasz Marciniak 20 paź 2013, o 17:39

Witaj Lena33,

Na początek chciałbym poprosić Cię, abyś zajrzała do dokumentacji medycznej i sprawdziła dokładnie jaki nazywają się stawy tam opisywane. Czy chodziło może o stawy biodrowo-krzyżowe oraz więzadła krzyżowo-biodrowe i/lub krzyżowo-kolcowe i/lub więzadło krzyżowo-guzowe?? Jest to staw, od którego często zaczynają się choroby o podłożu reumatoidalnym, np. ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), dlatego dobrze, że byliście u reumatologa, aby tę wykluczyć tę kwestie.
Objawy, które wymieniasz mogą wskazywać na patologię stawu krzyżowo-biodrowego czy też okolicznych więzadeł, jednak aby postawić taką diagnozę w pierwszej kolejności należy wykluczyć częściej występującą jednostkę chorobową czyli patologię kręgosłupa lędźwiowego w postaci rwy kulszowej. Można to łatwo wykonać poprzez badanie manualne. Obie patologie dobrze podają się leczeniu zachowawczemu - manualnemu czasem wspomaganemu farmakologicznie, jeżeli chodzi o zapalenie.
W kwestii lasera, nie jestem przekonany co do jego skuteczności na tę okolicę, gdyż staw krzyżowo-biodrowy czy więzadła są strukturami głęboko leżącymi (nawet do 4-5cm w głąb tkanki), natomiast wnikanie wiązki lasera ogranicza się do kliku milimetów - sama widzisz dysproporcję.
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Postprzez Lena33 27 paź 2013, o 20:54

W dokumentacji: " Podejrzenie zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego prawego". Doktor naciskał na ten staw z różnych stron i powiedział, że to raczej nie on jest przyczyną. Nasz Pani doktor internistka powiedziła, że trzeba zrobić RTG tego stawu, żeby stwierdzić co się tam dzieje. Czy to prawda?
Lena33

Postprzez Tomasz Marciniak 28 paź 2013, o 12:10

Pani Leno33,

Rzeczywiście, RTG jest dobrym badaniem obrazowym stawu krzyżowo-biodrowego.

Jednak chciałbym zwrócić Pani uwagę na fakt, że optymalną kolejnością postępowania w przypadku patologii narządu ruchu jest wykonanie badanie podstawowego (wywiadu oraz badania manualnego/funkcjonalnego), a dopiero w następnej kolejności badań dodatkowych, w tym obrazowych. Chodzi o to, że badanie funkcjonalne daje terapeucie pomysł na temat tego co może być przyczyną dolegliwości. W razie wątpliwości lub dla wykluczenia poważnych patologii ordynuje obrazowanie.

Proponuję, aby Pani tata wykonał zdjęcie rentgenowskie, zwrócił się na konsultację do internisty ze zdjęciem oraz opisem.
Jeżeli zdjęcie nic nie wykaże wówczas należy wrócić do punktu wyjścia, czyli ponownej diagnostyki czynnościowej/manualnej.

Proszę o informację po wykonaniu zdjęcia.

Pozdrawiam
Tomasz Marciniak
Tomasz Marciniak

Powrót do Obręcz biodrowa, Miednica