Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Postprzez Rekon 29 paź 2013, o 13:26

Trzy tygodnie temu miałem zrobiony zabieg rekonstrukcji ACL. Ćwiczę 3x dziennie według wskazań rehabilitanta. Mam jednak pewne obawy. Szczególnie względem ćwiczenia mającego na celu zwiększenie wyprostu. Układa się nogę na podpórce (np: ksążka) i pozwala na swobodny wyprost kolana. Mam już niewielką różnicę między operowaną i drugą nogą. Ale wczoraj wykonywałem to ćwiczenie na nieco wyższej poduszce i podczas napinania i rozluźniania nogi poczułem delikatny ruch w kolanie. Nie był bolesny, ale mam stracha czy przypadkiem nie doszło do naderwania/ zerwania odtwarzanego więzadła??? Da się to jakoś sprawdzić?
Rekon

Re: Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Postprzez Dorota Reszelewska 15 mar 2014, o 12:56

Witam,

Po rekonstrukcji ACL uzyskanie pełnego wyprostu jest rzeczywiście jednym z priorytetów.
Po 3 tygodniach, wyprost powinien być pełny, aby możliwe było obciążanie kończyny.
Układanie nogi na podpórce nie jest postępowaniem błędnym, jednak zaleciłabym podkładanie pod kolano małej poduszki lub zrolowanego ręcznika tak, by nie wisiało ono "w powietrzu" - nie warto narażać się na przeciążenie tylnej okolicy kolana i leczyć później dwa problemy :))
Odnosząc się do usłyszanego trzasku podczas ćwiczeń - proszę się nie martwić o więzadło.
Biorąc pod uwagę wytrzymałość przeszczepu (która jest zbliżona do wytrzymałości zdrowego więzadła i wynosi ok. 2160N) - zerwanie go podczas tego typu ćwiczeń nie zdarza się.
Trzask mógł pochodzić więc np. ze stawu rzepkowo - udowego. Gdy napiął Pan mięsień czworogłowy rzepka "przeskoczyła" nad nadkłykciem kości udowej - co objawiło się trzaskiem. Nie jest to powód do strachu, ale należy koniecznie sprawdzić jak porusza się rzepka, aby nie dopuścić do zrostów i problemów w przyszłości.

Polecam regularną kontrolę u fizjoterapeuty przynajmniej przez pierwsze pół roku, kiedy kolano "wraca" do pełnej sprawności funkcjonalnej.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Dorota Reszelewska

Powrót do Kolano