Uczucie cisnienia w kolanie po artroskopi

Uczucie cisnienia w kolanie po artroskopi

Postprzez Mysza1313 16 mar 2014, o 00:00

Witam !

7 lat temu mialam wypadek na motorze na zgietym kolanie z pełną predkoscia uderzyłam w samochód.
Zerwany PCL kompletnie ale po rehabilitacji kolano dosc szybko wrocilo do pelnego zakresu ruchu i bezpolesnie przetrwalam jakies 5 lat. Pozniej bol pojawil sie w przedniej czesci pod rzepką. Ból - ostry kłujący przy wchodzeniu po schodach , wciskaniu sprzegła w samochodzie , przysiady ...
W styczniu miałam artroskopie ( uszkodzona łąkotka i miekka jak gąbka chrząstka na rzepce ) - do dzisiaj kolano nie jest sprawne mimo codziennej rehabilitacji , zabiegów i masaży.
Mam wrażenie jakbym miała cisnienie w kolanie , ktore chwilowo blokuje mi kolano i zaraz jak napiecie , cisnienie zejdzie to moge isc dalej. Dodatkowo przy kazdym kroku prawie gluchy kostny przeskok w tylnej lub wewnetrznej czesci -bezbolesny przy wyproscie. Bolesny z koleji jest kazdy ruch ktory jest na okolo 20-30 % zgieciu. Wtedy ojawia sie ten klujacy bol z przodu pod rzepka dokladnie taki sam jak przed operacją.

Co robic ?
Mysza1313

Re: Uczucie cisnienia w kolanie po artroskopi

Postprzez Maciej Brożyński 16 mar 2014, o 07:34

Dzień dobry,

Trzeba rozróżnić blokowanie od wrażenia ciśnienia. To drugie sugeruje płyn w kolanie, ale nie ustępuje szybko. To pierwsze może być wynikiem zaburzeń ruchu łąkotki, jej rozwarstwienia, obecności wolnego ciała w kolanie, zaburzeń toru ruchu rzepki.
Na podstawie tego co Pani napisała o swoim kolanie, wydaje się, że problem wychodzi z przedniej strony kolana. Zatem najbardziej prawdopodobna była by rzepka. Ale nie pasuje tutaj okolica trzasku (napisała Pani tył). Jeśli przeskakuje rzepka to może to być strona boczna, przyśrodkowa, ale tył jakoś mi nie pasuje. Chyba, że to tylko Pani wrażenie.
Zgięcie około 20-30 stopni to mniej więcej strefa wejścia rzepki w bruzdę na kości udowej. Jeśli w strefie kontaktu chrząstka jest podrażniona to może dawać takie objawy. Łącząc to z trzaskiem, rozpulchnieniem rzepki wspomnianym wcześniej może to pasować to tzw. konfliktu rzepkowo-udowego. Proszę razem z fizjoterapeutom spróbować przysiadu z przesunięciem bocznym lub przyśrodkowym tej kostki. Jeśli ból się zmniejszy to będziecie bliżej określenia przyczyny dolegliwości.
Oczywiście ból może pochodzić z innych struktur - fałd maziowy, bruzda krańcowa, róg przedni łąkotki (mimo operacji), więzadło rzepkowo-piszczelowe. Jestem jednak zwolennikiem najprostszych rozwiązań, a konflikt właśnie takim jest. Proszę więc zrobić test i napisać co się działo.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Kolano