Ból pod kolanem z tyłu

Ból pod kolanem z tyłu

Postprzez BINGO 26 mar 2014, o 08:41

Jesienią pisałem o bólu lewego kolana związanego z przeciążeniem. To kolano - lewe jest już ok. zaliczyłem kolejny maraton. Niestety obecnie odczuwam po treningu ból a raczej "spinanie" pod prawym tym razem kolanem a w dokładnie pod kolanem z tyłu. W dole podkolanowym. To "spinanie pojawia się po bieganiu i trwa przez kilka dni uniemożliwiając bieganie i jest odczuwalne również podczas chodzenia. Jak nie mogę biegać to ćwiczę na orbitreku i nic się nie dzieję i nie boli. Byłem u ortopedy wykluczył cystę Bakera, uszkodzenie kolana i inne bo nie miałem żadnego urazu. Znowu przeciążenie ? Chodziłem do fizjoterapeuty po cyklu zabiegów była znaczna poprawa ale pierwsza próba biegu i to samo. Spinana po kolanem z tyłu. Czy można coś z tym zrobić np. przez ćwiczenia a jeżeli tak to jakie ?
BINGO

Re: Ból pod kolanem z tyłu

Postprzez Dorota Reszelewska 26 mar 2014, o 20:07

Dzień dobry,

Poproszę o kilka dodatkowych informacji, aby sprecyzować problem.
Po której stronie pojawia się ból (tylno - bocznej czy tylno - przyśrodkowej)?
W okolicy tylnej kolana jest kilka struktur mogących powodować dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Najczęstszą przyczyną dolegliwości są łąkotki.
Proszę zrobić następujące testy i sprawdzić:
1) czy kolano boli przy max. zgięciu,
2) przy max. wyproście,
3) przy max. wyproście utrzymanym przez 1 min? (najlepiej zrobić to w pozycji leżenia na plecach-ktoś powinien unieść Pana prostą nogę - za piętę kilka cm do góry i w uniesieniu utrzymać przez minutę). Czy pojawia się ból?

Może być jeszcze kilka innych możliwości: ból ze stawu piszczelowo-strzałkowego bliższego, uwięźnięty nerw strzałkowy, dodatkowa trzeszczka na głowie bocznej mięśnia brzuchatego łydki, albo np. problem ze ścięgnami mięśni kulszowo-goleniowych.
Czy jest jakieś bolesne miejsce (oprócz obszaru pod kolanem), które boli (samoistnie lub przy dotyku?)

Dodatkowo, jeśli podaje Pan uczucie "spinania" pod kolanem - można wziąć pod uwagę również przeciążony mięsień podkolanowy (chociaż to niezwykle rzadka dolegliwość).
Czy wykonuje Pan regularny stretching po każdym treningu?

Jeśli chodzi o mięsień podkolanowy: jest to mięsień, który "odryglowuje" wyprostowane kolano - zapoczątkowując ruch zgięcia.
Podczas biegu - mięsień ten pracuje intensywnie przez długi czas i może dawać uczucie "spięcia".
Dlatego niezbędne po treningu jest jego statyczne rozciąganie, aby zniwelować "sztywność" (która wynika z jego nadmiernego napięcia).
Wspomina Pan, że "na orbitreku nic się nie dzieje i nie boli" - tak, jest to możliwe ponieważ technika ćwiczeń na orbitreku różni się od techniki klasycznego biegu. Na orbitreku pracuje całe ciało-również kończyny górne, co powoduje mniejsze obciążenie mięśnia podkolanowego, podczas odryglowywania kolana.
To, co mogę zalecić to regularne rozciąganie po treningu (m. trójgłowy łydki, m. 4-głowy uda, tylna grupa mięśni uda i właśnie wspomniany m.podkolanowy). Do tego dobrze byłoby dołączyć masaż funkcyjny mięśnia podkolanowego.
Masaż funkcyjny odruchowo zmniejsza napięcie mięśni, poprawia krążenie i przywraca prawidłowy ruch pomiędzy różnymi warstwami tkanek.
Niestety do tego masażu potrzeba pomocy, np. fizjoterapeuty, ponieważ nie jest możliwe wykonanie tego samemu.
Proszę zacząć od regularnego stretchingu po wysiłku - w ten sposób sprawdzimy czy rozluźnienie mięśnia przynosi poprawę.
Zrobienie wspomnianych testów i odpowiedź na pytania, pozwolą mi przybliżyć się do rozwiązania problemu.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Dorota Reszelewska

Postprzez BINGO 29 kwi 2014, o 19:15

Dziękuję za odpowiedź i dodatkowo jeszcze odpowiadając na Pani pytania.
1. Kolano nie boli przy teście, który Pani zaproponowała
2. Ból pojawia się w części przyśrodkowej a dokładniej nieco powyżej miejsca gdzie kończy się łydka a zaczyna dół podkolanowy
3. Jest miejsce bolesne miejsce (oprócz obszaru pod kolanem), które boli samoistnie to wewnętrzna strona kolana mniej więcej po środku
4, Mam wrażenie, że jak boli z tyłu pod kolanem to nie boli z boku po wewnętrznej stronie

Wykonywałem takie ćwiczenia na schodach zanim zaczęły się opisywane przeze mnie problemy : stawałem na palcach na krawędzi schoda, opuszczałem pięty poniżej poziomu schoda a następnie unosiłem pięty i przechodziłem do stania na palcach i tak po kilkanaście powtórzeń czy to może mieć związek ?
Rozciągam się przed i po treningu.
Pozdrawiam
BINGO

Postprzez Dorota Reszelewska 30 kwi 2014, o 07:25

Dzień dobry,
Te ćwiczenia zdecydowanie mogą być związane z Pana dolegliwościami. W szczególności jeśli podczas opuszczania pięty kolano szło do przeprostu. W takim mechanizmie mogło dojść do podrażnienia tylnej torebki stawowej. Jest ona bardzo obszerna w stawie kolanowym, ale też przy podrażnieniach ma tendencję do przerastania (część maziówkowa). To powoduje lokalne dolegliwości bólowe i wysięki w stawie (co może być odczuwane jako dyskomfort, ciasnota w obszarze tylnym - dla tego przypadku).
Jednak równie prawdopodobne jest uszkodzenie łąkotki, strefa przyśrodkowa i tylno-przyśrodkowa najczęstsza lokalizacja uszkodzeń tych struktur. Jednak bez specyficznego badania manualnego nie można dokładnie rozróżnić Tych dwóch patologii. Przy uszkodzeniach łąkotek często również dochodzi do przemieszczeń płynu w tylną strefę torebki stawowej co może dawać dyskomfort. Wrażenie spięcia pod kolanem właśnie z takiego zjawiska może pochodzić. Czasem bez uszkodzeń łąkotek pojawia się również w tej strefie cysta Beckera. Jest to zbiornik płynu, mogący dawać również wrażenie ucisku w tym rejonie. Jednak zwykle widać różnicę przy porównaniu dołu podkolanowego po jednej i drugiej stronie.
Jeśli doszło do powyższych uszkodzeń to zdecydowanie:
1. zlikwidowała bym przeprost w kolanie przy ćwiczeniach ekscentrycznych na Achillesa
2. skorygowała bym technikę biegu - zbyt duży impakt, redukcja kontaktu pięty, wychylenie sylwetki, punkt podparcia w rzucie środka ciężkości, symetria, itp.
3. sprawdziła bym ustawienie stopy w statyce jak i podczas biegu
Jeśli te rzeczy nie pomogą. Trzeba popracować z kolanem manualnie (np: u nas :) ), żeby przede wszystkim sprawdzić co jest główną dolegliwością. Następnie jeśli potwierdzą się łąkotki to dobrze jest wykonać ich mobilizację (nie da się samemu zrobić). To powinno rozwiązać sprawę objawowo. Przyczynowe leczenie to te punkciki wcześniej wypisane.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Dorota Reszelewska

Postprzez BINGO 17 cze 2014, o 07:30

Dolegliwości związane z bólem pod kolanem ustąpiły i zacząłem biegać i teraz już nie mam uczucia "ściągania" pod kolanem ale nasiliły się bóle po wewnętrznej stronie kolana prawego. Wygląda to tak, że na początku biegu boli ale po pewnym czasie (po rozgrzaniu?) przechodzi na tyle że mogę swobodnie biec. Na co dzień ból pojawia się w trakcie szybszego chodzenia, po dłuższej jeździe samochodem gdy noga jest w jednej pozycji albo po dłuższym siedzeniu. W tedy potrzebuję trochę czasu żeby kolano rozruszać. W stanie spoczynku np. gdy stoję albo siedzę żadnych dolegliwości nie odczuwam. Co z tym robić ? Obawiam się trochę co dalej.
BINGO

Postprzez Dorota Reszelewska 22 cze 2014, o 11:09

Witam ponownie,

Cieszę się, że dolegliwości bólowe z tyłu kolana ustąpiły, jednak jeśli charakter bólu jest podobny do wcześniejszego spod kolana, należy ciągle brać pod uwagę możliwość uszkodzenia łąkotki.
Nawet jeśli nigdy nie doznał Pan urazu, to łąkotka może być w pewnym stopniu uszkodzona i może powodować ból-czy to z tyłu, czy z przyśrodkowej strony kolana. Dobrze byłoby sprawdzić stan takiej łąkotki (badanie u fizjoterapeuty/USG), aby wiedzieć jak sobie pomóc i czy nie należy np. zrobić przerwy w treningach aby łąkotka się zaleczyła.

Kolejną rzeczą jest ból związany z aktywnością: "na początku biegu boli ale po pewnym czasie (po rozgrzaniu?) przechodzi na tyle że mogę swobodnie biec" - przy takich odczuciach zawsze myślimy o tendinozach - czyli problemach z przyczepami mięśni. W poprzednich wiadomościach już pisałam o sprawdzeniu techniki Pana biegu. Przykładowo - bieganie z pięty mocno obciąża kolana i biodra. Wystarczy skorygować technikę, stawiać nogę "ze śródstopia" i często problem bólowy kolan znika. Więcej na ten temat w artykule: http://fizjoklinika.com/kontuzja_przy_bieganiu.html
Oczywiście technika biegowa jest złożona i nie sposób opisać wszystkiego na forum.
Jednak to co wydaje się mieć miejsce u Pana na tę chwilę to nałożenie się dwóch rzeczy-bólu mięśniowego i bólu ze struktury wewnętrznej.

To co mogę zalecić to skorygowanie techniki biegu i sprawdzenie stanu struktur po przyśrodkowej stronie kolana przez specjalistę. Życzę pozbycia się problemu raz, a dobrze :)

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
Dorota Reszelewska

Powrót do Kolano