Nie mogę zgiąć kolana

Nie mogę zgiąć kolana

Postprzez grazka 6 kwi 2014, o 19:46

Dzień dobry,

19 lutego miałam artroskopię kolana. W czasie operacji usunięto mi wyrośl od po boku, bo powodowała straszny ból i nie mogłam przez nią chodzić. Doktor przy okazji powiedział mi, że mam jakieś straszne zmiany na rzepce i powiedział, że staw będzie do wymiany wcześniej czy później. Ale nie to jest najważniejsze. Mam rehabilitację u doktora w klinice, ale nadal nie mogę zgiąć kolana. Przed operacją owszem był ból, ale dużo więcej ruchu mogłam zrobić. Teraz kończy się tak w połowie mniej więcej. Doktor i rehabilitant mówią, że już jest świetnie i że niedługo skończę rehabilitację. Ale ja się martwię tym kolanem. Czy tak powinno być? Czy po operacji powinno się tak zrobić?

Dziękuję,

Grażyna
grazka

Re: Nie mogę zgiąć kolana

Postprzez Dorota Reszelewska 8 kwi 2014, o 13:22

Dzień dobry Pani Grażyno,

Z podanych przez Panią informacji ciężko ocenić, czy "tak powinno być", że w kolanie nie ma pełnego zakresu ruchu. Być może lekarz już przed operacją założył, że taka konsekwencja będzie lepsza niż ciągły ból, który Pani odczuwała.
Tego nie wiem, ale proszę porozmawiać z lekarzem i spytać o szczegóły zabiegu - czym była usunięta "wyrośl" (ciałem chrzęstnym, kostnym, inną strukturą?), z czego wynika obecne ograniczenie zakresu ruchu? Proszę wypytać o wszystko co Panią niepokoi.

Jeśli chodzi o Pani pytanie - czy po operacji "powinno się tak zrobić"? Z założenia - celem operacji jest przywrócenie możliwie najlepszej sprawności kolana - co oznacza, że nie powinno być gorzej. Jeśli jednak ograniczenie jest, może być spowodowane m.in. przez zrosty wewnątrzstawowe, obecność ciał wolnych w stawie (np. ciał chrzęstnych w chrzęstniakowatości maziówkowej) lub może wynika z choroby reumatycznej (ZZSK, Łuszczycy, choroby Reitera, Boreliozy lub Dny moczanowej).

Jeśli chodzi o zmiany zwyrodnieniowe na rzepce, są to zmiany które wraz z wiekiem nasilają się. Szczególnie, jeśli kolano doznało urazu i stereotyp ruchu został zaburzony. Jest to wtedy konsekwencja innego "stylu chodzenia" i obciążania kolana. Jednak w większości przypadków odpowiednia fizjoterapia pozwala uchronić przed operacją, lub przynajmniej ją opóźnić.

Proszę o udzielenie informacji:
- Gdzie obecnie odczuwa Pani ból? (po której stronie stawu) i czy jest on zawsze w tym samym miejscu, czy "wędruje"
- Czy początek bólu (przed operacją) związany był z jakimś urazem?
- Czy obecne ograniczenie ruchu to twarda "blokada" czy czasem udaje się uzyskać większy zakres zgięcia?
- Czy kolano jest obrzęknięte?
Po uzyskaniu od Pani większej ilości informacji, postaram się pomóc.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Dorota Reszelewska

Postprzez grazka 8 kwi 2014, o 20:28

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Postaram się również najlepiej jak potrafię odpisać na pytania :)
Aktualnie nie boli mnie przy chodzeniu, staniu. Właściwie ból pojawia się tylko przy zginaniu nogi, jak chcę przysiad zrobić. Ale to czuję na samym końcu dopiero i bardziej z przodu. Może nawet nad kolanem (?). Takie mam wrażenie.
Przed operacją pojawił się ból, nagle jak źle stanęłam. Biegłam do autobusu i poczułam ból. Musiałam się zatrzymać i potem już kulałam cały czas. Tylko, że tamten był bardziej z tyłu. Teraz nie ma go zupełnie. Po operacji znikł.
Teraz mam cały czas takie samo zgięcie. Nie wydaje mi się, żeby raz było mniejsze, a raz większe. Ale mogę się mylić, bo nie obserwuję go aż tak dokładnie. Na pewno nie ma dużych zmian. Ale jest lepiej niż od razu po operacji. Zakres się zwiększył. Tylko teraz od dłuższego czasu już jest taki sam.
Lekarz mówi, że w kolanie już nie ma płynu, ale z zewnątrz wygląda na grubsze dla mnie.

Dziękuję jeszcze raz,

Grażyna
grazka

Postprzez Dorota Reszelewska 8 kwi 2014, o 21:53

Pani Grażyno,

Ból, który pojawia się podczas zginania kolana (ból z przodu stawu) może mieć kilka przyczyn. Jednak ilość możliwości zawęża się po informacji, że doznała Pani urazu. Odłóżmy więc kwestie chorób reumatycznych, jako przyczyny problemu.

Chcąc powiązać ból z urazem - podczas "złego stanięcia" najczęściej uszkadzanymi strukturami są: łąkotka, więzadło lub sama kość (stłuczenie kostne/złamanie).
W ostatnim przypadku, gdy "urażona" zostaje kość - np. jedna z powierzchni kostno-stawowych w stawie rzepkowo-udowym (tym z przodu kolana), ból będzie przeniesiony na powierzchnię tylną kolana (ze względu na to samo unerwienie tych okolic).

Może to tłumaczyć początkowy ból, który pojawiał się właśnie z tyłu kolana. Czy jednak obecnie problem pochodzi ze stawu rzepkowo - udowego? To powinien zbadać fizjoterapeuta. Ale rzeczywiście, może to być struktura ograniczająca pełne zgięcie w stawie (chociażby ze względu na zachyłek, który znajduje się nad rzepką).

Inną strukturą, która może ograniczać pełne zgięcie jest łąkotka (a dokładnie ruch łąkotki względem kości piszczelowej i udowej). W takim wypadku techniki terapii manualnej przywracające mobilność łąkotki, przynoszą świetne rezultaty.

Nie mam od Pani informacji odnośnie operowanej struktury – jeśli to możliwe proszę napisać co dokładnie było operowane - od tego zależy dalsza diagnostyka dotycząca problemów ze zgięciem kolana.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Dorota Reszelewska

Postprzez grazka 10 kwi 2014, o 20:20

Już spieszę z odpowiedzią. Z opisu zabiegu wynika:
"Usunięcie osteofitu na powierzchni bocznej kłykcia kości udowej, shaving powierzchni stawowej rzepki po stronie bocznej oraz części powierzchni rzepkowej kłykcia bocznego, usunięcie fałdu maziowego przyśrodkowego i bocznego, usunięcie przerostu błony maziowej po stronie przyśrodkowej torebki

Dziękuję :)

Grażyna
grazka

Postprzez Maciej Brożyński 22 kwi 2014, o 07:44

Dzień dobry,
Dołączę się do dyskusji.
To ograniczenie nie powinno być tak duże. Zwykle zaburzenie ruchu zgięcia po operacjach wynika z pojawienia się zrostów w zachyłku nadrzepkowym. To jest takie miejsce gdzie chętnie wszelkie resztki pooperacyjne się lokują. Przy dłuższym unieruchomieniu dochodzi do sklejenia się warstw zachyłka i to może dawać ograniczenie ruchomości.
W takiej sytuacji trzeba porozmawiać z chirurgiem i dowiedzieć się co on planuje w tej sprawie. Jeśli przy zastosowaniu fizjoterapii, terapii manualnej nie uzyskujecie progresji zakresu ruchu (nie tylko na zajęciach, ale i po nich), to trzeba zastanowić się wspólnie z lekarzem co dalej. Być może, jeśli ograniczenie znacznie utrudnia funkcjonowanie, trzeba będzie zrobić operacyjnie przecięcie zrostów.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Powrót do Kolano