Ból Kolana w tylnej części

Ból Kolana w tylnej części

Postprzez TomLas 14 kwi 2014, o 06:36

Witam , mam pytanie odnośnie bólu w tylniej części kolana a z racji tego ze mam bardzo daleko do waszej kliniki wstępnie bym prosił o pomoc. Ból nasila się wiosną i czasami dochodzi do takiego stopnia ze nie mogę pokonać 200 mb. Czasami jak długo spaceruję to podczas siadania muszę pomagać rękoma ustawić nogę, bo nie mogę jej ruszyć inaczej. Wiem że pomoże mi jazda na rowerze bo pewnego roku jak juz nie mogłem pokonać tych 200 mb. siadłem na rower , a później coraz dłuższe odcinki pokonywałem i ból ustąpił na prawie dwa lata, tylko nie wiem czy to coś gorszego z tego nie będzie,bo w tym roku "odzywa" się już kolano.
Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam.
TomLas

Re: Ból Kolana w tylnej części

Postprzez Maciej Brożyński 14 kwi 2014, o 13:46

Dzień dobry,
Bardzo ciekawe pytanie :) tylko zbyt mało informacji na ten temat mamy. Zatem proszę o uzupełnienie danych.
1. Co to za miara mb (metr bierzący?)
2. Ile razy ten incydent już wystąpił?
3. Czy miał Pan jakieś urazy kolana/biodra/stopy?
4. Co oznacza, że musi Pan ustawić kolano podczas siadania? Czy ono się blokuje i nie może go Pan zgiąć? Czy może jest niestabilne i musi Pan je kontrolować?
5. Czy kolano puchnie? Tzn. czy czuje Pan, że robi się "ciasne"?
6. Czy może Pan zrobić przysiad? Czy kolano ma taką samą ruchomość co drugie?

Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania spróbuję nieco Panu pomóc :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez TomLas 19 kwi 2014, o 21:52

Dzień dobry ,przepraszam ze tak długo ale w skrócie postaram się odpowiedzieć na pańskie pytania.
ad1. mb tak to jest metr bieżący
ad2. Występuje to od czasu do czasu sprawdzałem dzisaij w ZIP i ostatni raz było to w 2008 roku , (Chodziłem na rehabilitację),jednak po tygodniu stosowania (laser,kółko magnetyczne i masć KETONAL) nie bolało mnie przez tydzień i jak znów zaczęło boleć , wsiadłem na rower , najpierw krótkie przejażdzki , później coraz dłuższe i przeszło do 2013roku , w 2013 roku już czułem że będzie bolało (brak czasu na rower bo praktycznie nie jeździłem NIC)
ad3. Tak miałem incydent, otóż mniej więcej w 6 klasie szkoły podst. pośliznąłem się i zrobiłem szpagat wbrew mojej woli , na śliskiej trawie nogi mi się rozjechały, i wtedy przez krótki okres nie mogłem swobodnie się poruszać,ale przeszło bo człowiek młody była. W późniejszym wieku nie przypominam sobie żebym miał jakieś inne kontuzje.
ad4. takia sytuacja była tylko po dłuuugim marszu około 10km, jeden raz tak miałem , wróciłem do domu i opadłem na krzesło z nogami wyprostowanymi , lewą przyciągnąłem i zgiąłem natomiast prawej nie mogłem..tak jakbym był
"bez nogi" więcej razy nie doprowadziłem do takiego stanu.
ad5.Nie zauważyłem żeby puchło , czuje poprostu "ścięgna" nie kości. Jak zginam kolano lewe to mnie "rwą" ścięgna te co występują po bokach kolana i z tyłu. natomiast w prawym kolanie jak zginam to czuję ale bez bólu jakby kość przeskakiwała na łękotce, ale nie boli to nie zawracam głowy tym kolanem.
Ad6. czasami jest ok a czasami nie .Generalnie mogę zrobić przysiad i nie ma większego z tym problemu , często natomiast jest tak że jak zasiedzę się na krześle to przy wstawaniu kłuje (ścięgna) mnie w lewym kolanie i nie mogę złapać równowagi. Dawniej mogłem z wyprostowanymi nogami dotknąć podłogi natomiast teraz z wyprostowanymi nogami ciężko mi się schylić gdyż ściegna w kolanie u lewej nogi przy skłonie 90 stopni są napięte tak jakby chciały się zerwać .
Mam nadzieję że dosyc wyczerpująco odpowiedziałem ,jeśli byłby jakieś pytania to czekam.
Pozdrawiam
TomLas

Postprzez Maciej Brożyński 22 kwi 2014, o 10:13

Oto co zrozumiałem. Proszę poprawić jeśli coś jest źle:
Ma Pan bóle od strony tylnej i po bokach kolana. Bóle te pojawiają się i ustępują z różnym nasileniem. Ostatni incydent w 2008 roku, ostry i leczył się d o2013 roku. Bóle nasilają się podczas chodzenia, oraz przy maksymalnym zgięciu i wyproście kolana. Staw nie puchnie i nie blokuje się. Pomaga leczenie fizykoterapią i przeciwzapalne jeśli jest nasilenie. Kolano można rozruszać poprzez jazdę na rowerze.

Teraz kolejna porcja pytań:
1. W jakim jest Pan wieku
2. Czy może Pan sprecyzować stronę bólu - bardziej po bocznej, przyśrodkowej, tylno-bocznej, tylno-przyśrodkowej?
3. Czy ciągnięcie ścięgien to ból? Ciągnięcie kojarzy mi się z rozciąganiem jak w stretchingu. Nie podejrzewam jednak, że o to chodzi, bo w zgięciu ścięgna z tyłu nie są rozciągane...
4. Proszę doprecyzować co się stało z nogą po 10 km chodzenia. Napisał Pan, że "jakby był Pan bez nogi". Dla mnie oznacza - straciłem czucie, siłę, kontrolę. Może sytuacja była nieco inna tylko przedstawia ją Pan niewłaściwie. Np: nie mogłem jej zgiąć, bo bolała, byłą spuchnięta itp?
5. Jak będzie Pan czuł jakiś dyskomfort w kolanie, proszę żeby ktoś spojrzał na oba i porównał czy nie ma różnicy żadnej w wyglądzie (od tyłu).
6. Nie mam nadal jasności jak często się pojawiają te incydenty i z jakim nasileniem. Napisał Pan, że 2008 to ostatni incydent i trwał do 2013? Dość długo. A wcześniejszy incydent? Czy dolegliwości czuje Pan na co dzień?

Czekam na dalsze informacje,

Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Maciej Brożyński

Postprzez TomLas 22 kwi 2014, o 18:39

ad1 37lat 180cm 91kg
ad2 tylno boczna i tylno zewnętrzna częśc kolana
ad3 nie dokonća jak w stretchingu
ad4 po przejsciu około 10km poprostu straciłem siłę w nodze , mimo chęci nie mogłem jej zgiąć , dopóki szedłem to czułem ze mnie będzie bolała ale nie zginałem jej za bardzo to jakoś szedłem, natomiast jak juz dotarłem do domu to chcąc usiąść usiadłem z nogą wyprostowaną i nie mogłem jej zgiąć w kolanie mimo chęci.
ad5 dzisiaj trochę przemęczyłem (prace w ogródku) się więc pewnie jutro będą efekty ,zobaczę , w razie co rano sprawdzę i napiszę.
ad6 bół nie trwał od 2008 roku do 2013. W 2018 roku miałem ostry atak, poszedłem do lekarza rodzinnego skierował mnie na fizjoterapię. po tygodniu wklepywania maści i używania "magicznych" urządzeń nie bolało mnie przez tydzień. a później od nowa tylko że siadłem na rower i po kilku krótkich przejażdżkach poczułem róznicę więc jeździłem i to dużo. mniej wiecej w miesiącu się pozbyłem bólu i jak tylko miałem możliwość jeździłem na rowerze i nie było bulu , natomiast w 2013 nie miałem zbyt wiele czasu na rower więc czułem jak się jesień zbliżała lekki ból w kolanie . Na tą chwilę zamierzam jeździć w miarę możliwości , tylko obawiam się żebym nie rozwijała się potajemnie jakaś poważniejsza choroba .
POzdrawiam

Maciej Brożyński napisał(a):Oto co zrozumiałem. Proszę poprawić jeśli coś jest źle:1
Ma Pan bóle od strony tylnej i po bokach kolana. Bóle te pojawiają się i ustępują z różnym nasileniem. Ostatni incydent w 2008 roku, ostry i leczył się d o2013 roku. Bóle nasilają się podczas chodzenia, oraz przy maksymalnym zgięciu i wyproście kolana. Staw nie puchnie i nie blokuje się. Pomaga leczenie fizykoterapią i przeciwzapalne jeśli jest nasilenie. Kolano można rozruszać poprzez jazdę na rowerze.

Teraz kolejna porcja pytań:
1. W jakim jest Pan wieku
2. Czy może Pan sprecyzować stronę bólu - bardziej po bocznej, przyśrodkowej, tylno-bocznej, tylno-przyśrodkowej?
3. Czy ciągnięcie ścięgien to ból? Ciągnięcie kojarzy mi się z rozciąganiem jak w stretchingu. Nie podejrzewam jednak, że o to chodzi, bo w zgięciu ścięgna z tyłu nie są rozciągane...
4. Proszę doprecyzować co się stało z nogą po 10 km chodzenia. Napisał Pan, że "jakby był Pan bez nogi". Dla mnie oznacza - straciłem czucie, siłę, kontrolę. Może sytuacja była nieco inna tylko przedstawia ją Pan niewłaściwie. Np: nie mogłem jej zgiąć, bo bolała, byłą spuchnięta itp?
5. Jak będzie Pan czuł jakiś dyskomfort w kolanie, proszę żeby ktoś spojrzał na oba i porównał czy nie ma różnicy żadnej w wyglądzie (od tyłu).
6. Nie mam nadal jasności jak często się pojawiają te incydenty i z jakim nasileniem. Napisał Pan, że 2008 to ostatni incydent i trwał do 2013? Dość długo. A wcześniejszy incydent? Czy dolegliwości czuje Pan na co dzień?

Czekam na dalsze informacje,

Maciej Brożyński
TomLas

Postprzez Maciej Brożyński 22 kwi 2014, o 20:06

Ok, teraz już więcej wiem.
Więc oto co mogę powiedzieć na ten temat.
W okolicy tylnej kolana od strony bocznej (zewnętrznej) dolegliwości mogą dawać: tylny róg łąkotki bocznej, staw piszczelowo-strzałkowy bliższy, ścięgno mięśnia dwugłowego, nerw strzałkowy. A teraz dedukcja :) Ścięgno mięśnia dwugłowego nie daje dolegliwości w zgięciu więc odpada. Staw nerw strzałkowy dałby ból schodzący do podudzia. Dodatkowo jego drażnienie nie pojawia się samo z siebie. Zwykle dzieje się to przy uszkodzeniach stawu piszczelowo-strzałkowego górnego. Zatem można i nerw odrzucić. Zostaje wspomniany staw. Ten znów może dawać objawy, ale po urazie (najczęściej skręcenie kostki, lub bezpośrednie uderzenie). Skoro miał Pan tylko wiele lat wcześniej uraz "szpagatowy" :) to wykluczam związek z tym stawem (zresztą minęło od tego czasu 30 lat - wcześniej by się coś pojawiło). Zostaje nam zatem łąkotka. Myślę, że to ona daje takie objawy. Może nawet nie sama łąkotka co jej rozwarstwienie. Podejrzewam, że dochodzi do przemieszczenia płynu poprzez szczelinę w kierunku torebki. Ta znów się wypełnia od strony tylnej i nie pozwala na zgięcie. Płyn będzie "wyciskany" przy obciążaniu osiowym (chodzenie, bieganie). Po pewnym czasie jego objętość w tej strefie może się zmniejszyć i objawy ustąpią. Lepiej jest na rowerze, bo wprowadza się ruch bez tak dużego obciążenia. Być może dodatkowo lepiej się układają warstwy i wymiana płynu staje się łatwiejsza. Z czasem ta strefa z tyłu kolana może się uwypuklać (cysta Bakera). Nie jest to typowe miejsce jej lokalizacji, ale zdarza się również po stronie bocznej. Dlatego pytałem, czy jest jakaś różnica w wyglądzie, od strony tylnej. Cysta Bakera czasem pojawia się bez uszkodzenia łąkotek, ale wówczas gdzieś indziej w kolanie jest problem z nadprodukcją płynu maziówkowego. Sama łąkotka znów może dawać wszelkie kombinacje objawów (w zgięciu, wyproście, rotacjach, czynnie, biernie itp). Wszystko zależy od typu uszkodzenia.
Co z tym zrobić? Potwierdzić czy mam rację. Najlepiej zrobić rezonans magnetyczny i nie bawić się w USG. Jeśli rezonans nie wykaże nic, to nadal nie będzie oznaczało, że nie ma uszkodzenia łąkotki. Wtedy trzeba zrobić rezonans z kontrastem. Najlepiej jednak udać się na takie badanie wtedy kiedy ma Pan nasilone objawy. Bo inaczej poszukiwania mogą być trudne.
Jeśli chodzi o leczenie to łąkotki się szyje, lub częściowo/całkowicie usuwa. Cystę również się usuwa. I człowiek wraca do normalności :) Można oczywiście próbować leczenia zachowawczego, ale długo już Pan ma te objawy więc zakładam, że to samo się nie naprawi. O ile trafnie zgaduję :)
Proszę dać znać jak Pan zrobi badanie.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez TomLas 23 kwi 2014, o 18:33

a więc zostaje wizytau Lekarza rodzinnego ,skierowanie ...
czy ma Pan inny pomysł na to badanie ... .???
choć dodam że na obecną chwilę ,prace ogródkowe nie wzmocniły bólu i na obecną chwilę kolana mam ociężałe ale nie ma wielkiego bólu.
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
TomLas

Postprzez Maciej Brożyński 23 kwi 2014, o 19:24

Dzień dobry,
Właściwie to jest ścieżka: lekarz rodzinny, ortopeda, badanie. O ile ten ostatni uzna, że rzeczywiście potrzebne jest takowe. Problem jednak polega na tym, że MRI jest kosztowne więc NFZ oszczędza na nim.
Może Pan spróbować USG. Jeśli coś wykaże, to będzie podstawa do przekonania lekarza do dalszej diagnostyki. Jeśli nic nie ujawni to nadal nie można wnioskować, że nie ma uszkodzenia łąkotki (cystę/torbiel raczej powinno znaleźć). Wtedy zostaje rezonans.

Pozdrawiam,

Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez TomLas 25 kwi 2014, o 13:41

Witam,
no i właśnie mam nasilenie bólu, dokładnie postaram się opisać gdzie mnie boli , od wewnętrznej części kolana troszkę z tyłu , ścięgno łączące łydke z kolanem , a z drugiej strony kolana, pojawił się też lekki obrzęk z tylnej zewnętrznej części kolana. Na tą chwilę mogę sobie wetrzeć maść tylko ale dużo po schodach chodziłem ostatnio i to pewnie przez to.
Pozdrawiam
TomLas

Postprzez Maciej Brożyński 26 kwi 2014, o 19:34

No to by potwierdzało trochę to co napisałem. W każdym razie potrzeba dalszej diagnostyki - manualnej lub obrazowej. Proszę nie zwlekać z tym, bo powtarzające się wysięki w stawie powodują przyspieszenie procesów zwyrodnieniowych. Szkoda kolana.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Powrót do Kolano