Kolano

Kolano

Postprzez Tufciu 26 kwi 2014, o 21:38

Od pewnego czasu, dokładnie od Maja 2013 roku doznałem jakiejś dziwnej kontuzji. Podczas rozgrzewki przed meczem energicznie kucnąłem i podczas kucnięcia poczułem w kolanie coś w rodzaju uderzenia, przemieszczenia, lekkiego *pyknięcia* w kolanie. Oczywiście mecz dograłem, ale ból pojawiał się i ograniczał ruch. Po wszelakich maściach, zimnych okładach opuchlizna zeszła, ale co zauważyłem to fakt, że nie mogę od tamtej pory zrobić pełnego wyprostu tak jak w lewej nodze i ból właśnie się odbywa wtedy kiedy staram się wyprostować do końca, albo poprostu kopnąć piłkę, z wykorzystaniem pełnego wyprostu nogi. Warto dodać, że w znacznym stopniu zanikł mi mięsień . Ortopeda powiedział, że to stan zapalny i jest troche płynu w kolanie, ale samo zejdzie i już. Opuchlizna minęła, ale ból nadal jest. Również podczas zginania
Można powiedzieć, że ból jest pod kolanem
http://scr.hu/0p2q/xm1sd
Dokładnie w tym miejscu co na zdjęciu.
Tufciu

Re: Kolano

Postprzez Dorota Reszelewska 27 kwi 2014, o 20:21

Dzień dobry,

Opisywany przez Pana uraz: kucnięcie+słyszalne "pyknięcie"+ból kierują nas w stronę najczęściej uszkadzanych w ten sposób struktur: łąkotek. Ograniczenie ruchu, opuchlizna pourazowa oraz ból w opisywanym przez Pana miejscu mogą być potwierdzeniem diagnozy.
Istnieje oczywiście kilka innych możliwości, np. uraz więzadłowy, współistniejące stłuczenie okostnej, złamanie kostno - chrzęstne, dlatego poproszę o kilka dodatkowych informacji:

1) czy wykonywał Pan badanie obrazowe (rezonans magnetyczny, RTG)?
2) czy obecnie (na rok po urazie) zdarza się, że kolano puchnie (np. po intensywnym wysiłku)?
3) czy podczas zginania kolana występuje ból? (jeśli tak to kiedy-tylko na końcu ruchu, czy również w trakcie zginania?)
4) czy obserwuje Pan "uciekanie" kolana np. podczas chodu?
5) czy zdarza się, że ból pojawia się z tyłu kolana (w dole podkolanowym)?

Zaniki mięśniowe są typowym następstwem urazu. Ból obecny po urazie sprawia, że "oszczędzamy" chorą nogę, przenosząc ciężar na drugą, zdrową. Zmienia się również stereotyp chodu i to skutkuje szybkimi spadkami masy mięśniowej (szczególnie w obrębie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda). Nie jest to powód do niepokoju - ale nie należy zostawiać takiej sytuacji. Trzeba wzmocnić mięśnie i zadbać, aby kolano było chronione przed kolejnymi urazami.

Wracając do diagnozy-fizjoterapeuta po wykonaniu kilku testów potrafi stwierdzić co jest uszkodzone, ponieważ "odczucia" podczas badania manualnego oraz precyzyjne testy dają bardzo dużo informacji diagnostycznych, jednak po otrzymaniu odpowiedzi od Pana, spróbujemy postawić wstępną diagnozę on-line :)

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Dorota Reszelewska

Postprzez Tufciu 28 kwi 2014, o 18:36

Nie wykonywałem badań RTG i Rezonansu, wykonane zostało tylko badanie USG, które jak lekarz powiedział nie wykazało uszkodzeń wiązadeł i innych tkanek w kolanie, znajdowała się tylko woda i stan zapalny. Nie jestem w stanie określić czy kolano puchnie, jeśli tak to wydaje mi się, że w bardzo małym stopniu, bo po dotknięciu wydaje mi się, że czasem mam trochę "więcej skóry" na uszkodzonym kolanie. Podczas zginania ból nie występuje, nie odczuwam bólu przy wchodzeniu na schodach. Warto chyba podkreślić, że przerwę od gry miałem dość krótką, ponieważ jak opuchlizna zeszła zacząłem znów trenować. Podczas treningów i meczów jedynie bardziej zwracałem uwagę na tą nogę. Wchodzenie po schodach raczej też nie odczuwam za bardzo. Nie wiem co Pani ma na myśli zadając pytanie czy kolano mi ucieka podczas chodu. Jeśli Panią to zadowoli to cały czas biegałem, grałem, robiłem dynamiczne zwroty, chamowania i raczej nie odczułem by kolano mi uciekało(chyba, że to jakoś inaczej). Ból w dole podkolanowym nie wystepuje, jedynie mięśnie dwugłowe mnie bolą, ale to też z przemęczenia. Byłem u Ortopedy, pomacał, ponaciskał, posprawdzał i też w zasadzie nie stwierdził, że coś więcej jest uszkodzone, dał recepte na zastrzyki z Kolagenu, ale jak narazie nie ma u mnie w okolicy takich zastrzyków, więc biore doustnie. Tak jak pisałem, ból występuje z przodu kolana, podczas maksymalnej próby zrobienia wyprostu nogi. Nie wiem czy to normalne, ale raz boli to mniej, raz boli bardziej. W ciągu 15 minut mogą wystąpić zawahania, że przez 15 minut mnie boli nieznacznie, a po 15 minutach juz bardziej(moge wykonać mniejszy wyprost)

Dziękuje.
Tufciu

Postprzez Dorota Reszelewska 30 kwi 2014, o 07:09

Dzień dobry,
Lokalizacja przez Pana wskazana w połączeniu z tym co odpowiedział Pan na pytania wskazuje nadal na łąkotkę. Oczywiście to jest tylko hipoteza choć bardzo prawdopodobna. Potwierdzenie możemy uzyskać dopiero w badaniu manualnym. Ograniczenie wyprostu, zmiennych charakter bólu, płyn w stawie, okolica dolegliwości - wszystko wygląda jak uszkodzenie rogu przedniego łąkotki. Być może nie wyszło to na USG, ale trzeba pamiętać, że badanie to nie zawsze jest w stanie wykazać takie patologie. Dodatkowo nie musiało dojść do rzeczywistego rozwarstwienia, pęknięcia łąkotki. Wystarczy podrażnienie zewnętrznej warstwy chrzęstnej stykającej się z nią i też będą podobne objawy. Rozstrzygające może być badanie rezonasowe (najlepiej z kontrastem). Niestety jest ono drogie :(
Co można zrobić w ramach leczenia? Proszę spróbować naprzemiennych ćwiczeń wyprostu i zgięcia kolana z oporem. Niech Pan rozpocznie od niewielkich ciężarów. Ćwiczenie powinno odbywać się w łańcuchu otwartym (stopa bez podparcia na ziemi). Warunek - nie może Pan odczuwać bólu. Proszę również nie dochodzić do skrajnego wyprostu (bo tu następuje kompresja rogu przedniego). Takie globalne rozruszanie często ma bardzo dobre skutki w leczeniu tego typu dolegliwości.
Jeśli to nie przyniesie efektu, proszę się zgłosić do terapeuty, który będzie umiał wykonywać mobilizacje łąkotek. Jeśli ma Pan możliwość oczywiście zapraszamy do nas. Techniki te przywracają lepszy ruch na poziomie łąkotek i przyspieszają ich leczenie. Powinien Pan szybko poczuć różnicę.
Jeśli i to by nie pomogło, zdecydowanie trzeba zrobić dalszą diagnostykę (rezonans) i skonsultować się z chirurgiem kolana.

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Dorota Reszelewska

Postprzez Tufciu 30 kwi 2014, o 22:11

Czyli, jeżeli tak jak Pani mówi, że nie koniecznie musiało dojść do rozwarstwienia/pęknięcia łąkotki, to będzie wymagana ingerencja chirurgiczna w kolano? Tak na moją opinie i to co odczuwam to wydaje mi się, że do czegos poważniejszego nie doszło, bo tak jak powiedziałem, że to nie jest uciążliwe w momencie kiedy nie wykonuje "wykopu" nogi, podczas uderzenia piłki, lub też poprostu w powietrzu.
Tufciu

Postprzez Dorota Reszelewska 6 maja 2014, o 21:43

Witam,

Jeśli ból nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to prawdopodobnie nie jest to poważne uszkodzenie, czyli operacja nie powinna być brana pod uwagę. Najlepiej byłoby jednak udać się do fizjoterapeuty, który zbada palpacyjnie kolano i wykona określone techniki - np. techniki manualne, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku lekkich uszkodzeń łąkotek. Ale tak jak mówię, manualne badanie jest podstawą w leczeniu.

Pozdrawiam i zachęcam do konsultacji :)

Dorota Reszelewska
Dorota Reszelewska

Powrót do Kolano