Blokada w kolanie

Blokada w kolanie

Postprzez Joasia 27 wrz 2014, o 21:53

Witam . 22 kwietnia mialam wypadek ,gralam w pilke nozna dobre 4 godziny przy samym koncu poczulam jak kolano ucieka i upadlam .Bol straszny ,na pogotowiu dostalam gips i do kontroli za 2 tygodnie.Po pierwszej wizycie dostalam stabilizator mialam nosic przez miesiac .Kolano dalej bylo obolale i duze. Robilam oklady kremowalam.Gdy mialam przyjsc do kontroli lekarz zachorowal i byl problem z przyjeciem wiec czekalam .Chodzilam ze stabilizatorem do czerwca .Gdy sie dostalam do lekarza wybral mi wody w kolanie bo bylo tego sporo i tak co tydzien az dal skierowanie na artroskopie 15 .07.14 mialam artroskopie.Obfite płukanie stawu.Wycięcie przerosłego ciała Hoffy i zrostów śródstawowych . I mialam zginac kolano juz bez problemu.Rehabilitacje chodze ale w ogóle nie ma sie kolano lepiej tyle ze czuje juz miesien uda bo wczesniej go nie czulam ,dostalam pare zatrzykow na blok i nic.Tydzien temu noga spuchła cała razem ze stopa ,polecialam do lekarza okazało sie ze powstal stan zapalny więzadła środkowego zas zastrzyki. czy będę jeszcze chodzić? proszę o pomoc co się dzieje z moja nogą?
Joasia

Re: Blokada w kolanie

Postprzez Dorota Reszelewska 30 wrz 2014, o 10:58

Pani Joanno,

Przede wszystkim czy wie Pani z jakiego powodu został założony gips przez lekarza?
Czy zrobiona została diagnostyka-badanie lekarskie/RTG/rezonans?
W jaki sposób doszło do urazu-kontakt z innym zawodnikiem/poślizgnięcie/kopnięcie?
Jak byłą ustawiona noga podczas urazu?
Gdzie pojawił się ból?

Bez odpowiedzi na te pytania nie sposób ocenić co zostało uszkodzone.

Na dzień dzisiejszy to co należy zrobić, to wykonać odpowiednie testy, które pomogą określić stan kolana. Wskażą strukturę które została uszkodzona. Następnie należy zmniejszyć obecne dolegliwości-opuchliznę, stan zapalny oraz przywrócić bezbolesną ruchomość stawu. Bez badania manualnego nie jestem w stanie określić ile czasu potrwa rehabilitacja. Ale na pewno w tym momencie należy jak najszybciej dokładnie zdiagnozować staw i zacząć celowane i odpowiednio dobrane usprawnianie.

Chętnie pomogę Pani na forum, ale zachęcam Panią do podjęcia leczenia
Zapraszam na wizytę,

Pozdrawiam,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Dorota Reszelewska

Postprzez Joasia 30 wrz 2014, o 21:02

Witam i dziekuje i juz zabieram sie do odpowiedzi. Wypadek spowodowałam tym iż grając w nogę z dziećmi biegłam za piłka w jednym momencie poczułam jak kolano ucieka mi do środka a dokładnie rzepka .Upadłam ale nie uderzyłam kolanem podparłam się łokciami.Ból był w kolanie taki że od razu spociłam się i mdlałam. Poleżałam dobre pól godziny i wstałam za pomocą dzieci ,nawet doszłam do domu zrobiłam opatrunek chłodny i wzięłam przeciwbólowe leki z myślą że przejdzie i położyłam się spać .Obudził mnie straszny ból a kolano było wielkości melona .Oczywiście na pogotowiu zrobili mi zdjęcie, kości były całe. Gips dali po to by jak to lekarz powiedział " unieruchomić '' .Rozpoznanie to zerwanie więzadła lub uszkodzenie łękotki.A gdy szłam na zabieg Artroskopi rozpoznaniem było cytuje '' Chondromalacja stopnia I kłykci uda i piszczeli stawu kolanowego prawego.Chondromalacja stopnia II rzepki prawej .Zrosty śródstawowe. Rezonans nie został niestety jeszcze zrobiony ze względu na długi czas oczekiwania na termin badania. Ból kolana cały czas utrzymuje się w jednym miejscu przed i po zabiegu artroskopi czyli nad rzepką i pod rzepką tyle że wcześniej był cały czas a teraz jest tylko wtedy gdy próbuje choć trochę zgiąć nogę i czuje blokadę czyli jak ćwiczę na rehabilitacji lub w domu sama, próbuje na tysiąc sposobów ,ból jest nie do zniesienia :( dalej chodzę ze sztywna noga .Gdy porównuje kolana to wyraznie widzę zmiany chorobowe a szczególnie rzepka ta z chora jest większa nieruchoma a całe kolano ma obrzęk .
Joasia

Postprzez Dorota Reszelewska 3 paź 2014, o 12:36

Pani Joasiu,

Przy podejrzeniu zerwania więzadła lub uszkodzenia łąkotki stosuje się unieruchomienie, ale nie na czas 2 miesięcy. To zdecydowanie zbyt długo. To właśnie zbyt długie unieruchomienie (jak wnioskuję z Pani wypowiedzi w wyproście kolana) spowodowało usztywnienie całej okolicy stawu, powstanie zrostów śródstawowych i przerośnięcie ciał tłuszczowych (tzw. ciał Hoffy).
Stąd obecny obraz kolana jest taki, jak Pani opisuje. Boli, jest sztywne, obrzęknięte.
Co należy zrobić?
Zaufać wykwalifikowanemu fizjoterapeucie, który powinien skupić się na rozluźnieniu okolicznych tkanek miękkich, mobilizacji rzepki, pracy manualnej nad odzyskaniem bezbolesnego zakresu ruchu, a przede wszystkim postawić Panią na ZDROWE nogi! :)
U swoich pacjentów stosuję bardzo wiele technik, starając się aby terapia była bezbolesna. Ćwiczenia domowe również nie powinny nasilać bólu.

To co mogę zrobić na forum to zachęcić do podjęcia mądrej fizjoterapii - bo tylko taka przyniesie upragnione efekty.

Pozdrawiam serdecznie,
Dorota Reszelewska
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Dorota Reszelewska

Postprzez Joasia 30 paź 2014, o 23:09

Witam ,już są wyniki z rezonansu i cały opis ,mało z tego rozumie i dla tego chciałabym poznać Pani opinie .Nadal czekam w kolejce na lekarza który mi to wyjaśni .

Badanie MR prawego stawu kolanowego wykonano w sekwencjach SE/T1 i PD z FAT SAT w płaszczyznach strzałkowych i czołowych, w sekwencji PD z FAT SAT w płaszczyznach poprzecznych, warstwami o grubości 3 mm.

Dane ze skierowania: Podejrzenie uszkodzenia chrząstek w stawie rzepkowo-udowym.

Stwierdza się wyraźne podwichnięcie boczne rzepki, z jej przesunięciem do boku o około 12-13 mm. Centralna część rzepki przylega do przedniej wypukłości kłykcia bocznego kości udowej. Chrząstka rzepki wykazuje cechy rozległej chondromalacji, szczególnie w okolicy przylegania do przedniej powierzchni kłykci bocznego, gdzie na znacznym odcinku zupełnie nie różnicuje się.
W pozostałych częściach jest niejednorodna, o nierównych zarysach, całość odpowiada chondromalacji III/IV stopnia (całkowity ubytek na dość dużej powierzchni). Mniejsze zmiany o charakterze chondromalacji widoczne są na przedniej powierzchni kłykcia bocznego kości udowej, szczególnie w miejscu kontaktu z rzepką, chrząstka jest w tym miejscu wyraźnie nieregularnie przewężona, brak jednak wyraźnych ognisk jej ubytku.
W całym pozostałym stawie kolanowym (udowo-piszczelowym) chrząstka o zachowanej ciągłości, o gładkich zarysach, prawidłowej szerokości, bez wyraźnych cech chondromalacji.
W rzepce widoczne są strefy obrzęku szpiku kostnego.
Na granicy okolicy międzykłykciowej z kłykciem przyśrodkowym kości piszczelowej, w części tylnej, przyśrodkowo od przyczepu dystalnego więzadła krzyżowego tylnego widoczna jest podkorowo torbielka o średnicy 4-5 mm.
Tworzące się zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawie udowo-rzepkowym, szczególnie z rozpoczynającymi się proliferacjami i osteofitami w zakresie przednich części kłykci kości udowej, zwłaszcza po stronie bocznej.
Poza wyżej opisywanymi zmianami kości badanego zakresu bez innych, uchwytnych wyraźnie zmian.
W stawie udowo-piszczelowym widoczne jest niewielkie podwichnięcie przyśrodkowe.
Więzadło krzyżowe tylne wykazuje podwyższony sygnał, szczególnie wyraźnie podwyższony jest w jego części przedniej, bliżej przyczepu udowego, gdzie więzadło jest nieco pogrubiałe, o nieznacznie zatartych konturach, w dalszej - końcowej części jedynie o miernie podwyższonym sygnale.
Drobne, pasmowate ogniska podwyższonego sygnału widoczne są w zakresie więzadła krzyżowego przedniego.
Więzadło rzepki w całości pogrubiałe, szczególnie od 1/3 górnej na obwód, o wyraźnie podwyższonym sygnale, co odpowiada uszkodzeniu, głównie ze zmianami obrzękowymi.
Podobne, niewielkie zmiany widoczne są w zakresie rozcięgna mięśnia czworogłowego uda.
Troczki rzepki z wyraźnymi, pasmowatymi ogniskami podwyższonego sygnału, co szczególnie widoczne jest w zakresie troczka przyśrodkowego, który jest nieco pogrubiały, o zatartych konturach.
Więzadła poboczne: piszczelowe i strzałkowe o zachowanej ciągłości, dość gładkich konturach, o prawidłowym sygnale, bez wyraźnych uszkodzeń.
Zwiększona umiarkowanie ilość płynu w jamie stawu kolanowego, fałdy błony maziowej bez wyraźnych cech pogrubienia.
Ciało tłuszczowe Hoffy w granicach normy objętości, z cechami umiarkowanego obrzęku.
Obie łąkotki gładko konturowane, o prawidłowej objętości, o prawidłowym sygnale, bez uchwytnych uszkodzeń.
Dość wyraźne zmiany obrzękowe w tkankach miękkich okołostawowych szczególnie w przedniej części kolana, wokół troczków rzepki, wokół samej rzepki.
Poza tym wyraźnie różnicujących się zmian patologicznych w tkankach miękkich okołostawowych nie stwierdza się.

Wnioski:
Wyraźne podwichnięcie boczne rzepki.
Tworzące się zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawie udowo-rzepkowym, z chondromalacją, szczególnie nasiloną w centralnej części rzepki (zmiany III/IV stopnia z dużym obzarem całkowitego ubytku chrząstki).
Uszkodzenie więzadeł: krzyżowego przedniego, szczególnie w jego części proksymalnej, więzadła rzepki (znacznego stopnia zmiany obrzękowe, bez cech istotnego naderwania - zmiany I/II stopnia), nieco mniejsze zmiany w zakresie więzadła krzyżowego przedniego i rozcięgna mięśnia czworogłowego uda - zmiany I stopnia.
Cechy uszkodzenia ze zmianami obrzękowymi i naderwaniem w zakresie troczków rzepki, co szczególnie widoczne jest w troczku przyśrodkowym.
Zwiększona ilość płynu w stawie.
Zmiany obrzękowe w tkankach miękkich okołostawowych i w obrębie ciała tłuszczowego Hoffy.
Bez innych, wyraźnych zmian.

Lekarz opisujący: Albert Witkowski

Spiralna Tomografia Komputerowa Rezonans Magnetyczny Transport Sanitarny www.helimed.pl
Joasia

Postprzez Maciej Brożyński 31 paź 2014, o 07:04

Dzień dobry,
Czy może Pani przesłać mi privem zgraną na dropboxa płytę z rezonansem? Łatwiej będzie się odnieść do tego co zostało opisane.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez Maciej Brożyński 1 lis 2014, o 22:19

Dzień dobry,
Blokada w stawie jest oczywiście wynikiem utrwalonego podwichnięcia rzepki. Trudno się dziwić, że powstało ograniczenie ruchomości, ale też trudno było przewidzieć, że akurat dotyczy to stawu rzepkowo-udowego. Prawdopodobnie podczas urazu doszło do uszkodzenia (potwierdzenie w rezonansie) troczków rzepki co umozliwiło jej migrację w stronę boczną. Przy okazji doszło do uszkodzenia chrząstki w znacznym stopniu. Jeśli chodzi o tę część opisu to oczywiście niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Jeśli się rzepka nie zreponowała to niezbędne będzie odtworzenie jej aparatu stabilizującego (troczki). Jeśli chirurg oceni, że kłykieć boczny kości udowej (fragment tworzący bloczek dla rzepki) jest dysplastyczny (duże prawdopodobieństwo - rzepka sama się zwykle nie wywichnie o ile nie ma sprzyjających warunków), prawdopodobnie będzie chciał go odtworzyć. W zależności od tego jaki będzie wynik rehabilitacji chirurg może zaproponować przeszczep chrząstki jeśli funkcja kolana nie będzie zadowalająca, ale to w dalszej perspektywie. Stopień uszkodzenia chrząstki nie musi jednak odpowiadać późniejszej fukcjonalności kolana.
Co do dalszej części opisu. Uszkodzenie więzadła właściwego rzepki jest konsekwecją podwichnięcia. Stopień niewielki oznacza naciągnięcie. Więc się zagoi. Dalej lekarz opisujący pomylił się w opisie wniosków. Chodziło mu o więzadło krzyżowe tylne i jego uszkodzenie w części proksymalnej. Tutaj sytuacja zależna jest od stopnia uszkodzenia. Badanie kliniczne w celu potwierdzenia może być trudne ze względu na wysięk w kolanie i podwichnięcie rzepki. Ale podczas operacji (technika zależna od chirurga), którą będą prawdopodobnie wykonywać wszystko się wyjaśni. Jeśli jest zerwane to ewentualnej rekonstrukcji nie będą wykonywać od razu tylko po odtworzeniu funkcji stawu rzepkowo-udowego. Zmiana w więzadle krzyżowym przednim jest niewielka i miejmy nadzieję, że nie będzie dawała objawów. Reszta jest mniej ważna.
Tak to wygląda w mojej ocenie. Proszę jednak pamiętać, że to tylko forum, a kluczowa jest tu ocena chirurga! To on w zależności od tego jakie ma doświadczenia zaproponuje Pani optymalne rozwiązania.
W razie pytań, jesteśmy do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez Joasia 6 lis 2014, o 15:33

Witam :-) Bardzo dziękuję za fachowa pomoc , dziękuje bardzo jestem wdzięczna .Pozdrawam:-)
Joasia

Powrót do Kolano