Ból kolana po bieganiu

Ból kolana po bieganiu

Postprzez Wojtek1125 25 gru 2014, o 23:11

Dobry wieczór,

Od ponad roku walczę z bólem kolana prawego, który pojawia się po bieganiu. Aktywność tą zredukowałem do sporadycznych 15-minutowych przebieżek od czasu do czasu, by sprawdzić co dzieje się z kolanem. W czasie biegania jest znośnie. Czuję lekki dyskomfort, ale tak naprawdę nie przeszkadza mi on w ogóle. Problem pojawia się kilka godzin po. Odczuwam wtedy ból z przodu kolana. Nie jest on punktowy. Odczuwam go w większej części przodu kolana. Dodam też, iż nie jest on uciążliwy...bardziej czuję, jakby było to przeciążenie. Odwiedziłem już czterech ortopedów. Dwóch skłaniało się do tezy, iż mam zdegenerowaną chrząstkę stawową, co wpływa na funkcjonowanie kolana. Dwóch innych nie widziało żadnego problemu ze stawem. Jeden z ortopedów stwierdził, iż rzepka wychodzi mi poza tor swojego ruchu.Niestety nic mi nie zalecił w związku z tym problemem. Byłem również u jednego fizjoterapeuty, który owszem zbadał mnie, ale jego analiza była bardzo niejasna i po wizycie dalej nie wiedziałem, co może być przyczyną bólu. Jedyną konkretną informacją było stwierdzenie, iż moja prawa kończyna jest krótsza o 1cm od lewej. Pozwolę sobie również przedstawić poniżej wynik rezonansu magnetycznego kolana:

Badanie MR kolana prawego wykazuje obecność zmian degeneracyjnych w zakresie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej o charakterze zmian degeneracyjnych.ACL i PCL mają nieco niejednorodny sygnał jako wyraz łagodnej przewlekłej tendinophatii. W zakresie kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej i udowej obecne są strefy podwyższonego sygnału w obrazach T2 zależnych i Pd zależnych jako wyraz zmian przeciążeniowych.

Poza tym obraz obu łąkotek, aparatu więzadłowego, chrząstki i jamy stawowej, struktur kostnych i mięśniowych kolana prawego prawidłowy.

Byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek informację na temat mojej przypadłości i tego, czy kiedykolwiek będę jeszcze mógł cieszyć się bieganiem. Każda informacja i wskazówka będą na wagę złota.

Pozdrawiam serdecznie:)
Wojtek1125

Re: Ból kolana po bieganiu

Postprzez Maciej Brożyński 29 gru 2014, o 20:23

Dzień dobry,
Ból przedniej strony kolana może być spowodowany:
1. uszkodzeniem rogów przednich łąkotek
2. zmianami w ścięgnie właściwym rzepki
3. konfliktem rzepkowo-udowym
4. zespołem fałdu maziowego przyśrodkowego/bocznego
5. zmianami w ścięgnie mięśnia czworogłowego
6. podrażnieniem fałdu maziowego nadrzepkowego
7. podrażnieniem kaletki podskórnej i podrzepkowej
8. podrażnieniem ciała Hoffa
9. podrażnieniem torebki przedniej stawu kolanowego (kolano biegacza)
10. inne
:)
A teraz po kolei
Ad1: Uszkodzenia łąkotek wyszły by raczej na rezonansie. Choć nie jest on zbyt wiarygodny w badaniu pęknięć bez podania kontrastu, to jednak rogi przednie uszkadzają się w procesie degeneracyjnym i cokolwiek powinno być widoczne. Zatem odpada (raczej). Dodatkowo ból z łąkotek jest zlokalizowany w rzucie szpary stawowej zwykle tylko po jednej stronie, co znów nie do końca odpowiada Pana opisowi.
Ad2: To jest możliwe. Ból w tej dolegliwości zlokalizowany jest dokładnie na przebiegu ścięgna, najczęściej w okolicy wierzchołka rzepki. Można to łatwo samemu wybadać. Dodatkowe testy powinny wskazać ból podczas napięcia mięśnia czworogłowego (duży opór) - do wykonania wtedy kiedy boli - ale lokalizacja musi być precyzyjna o pokrywać się ze ścięgnem.
Ad5: Piszę nie po kolei ze względu na to, że zostawiam sobie niektóre rzeczy na deser :) Tendopatia ścięgna mięśnia czworogłowego objawowo pojawia się dość rzadko, ale ból jest zlokalizowany od strony podstawy rzepki (górny brzeg). Też do wybadania palpacyjnego samodzielnie. Dodatni może być również test z Ad2 oporowy, ale lokalizacja bólu będzie inna.
Ad6: Fałd maziowy produkuje nadmiar płynu, który zbierał by się w zachyłku nadrzepkowym co utworzyło by wybrzuszenie w okolicy powyżej rzepki. Lokalizacja bólu - podobna do Ad5. Nie opisywał Pan jednak żadnych obrzęków więc zakładam, że to też odpada.
Ad7. Kaletka przedrzepkowa, podskórna jeśli jest podrażniona to zwykle ma w sobie płyn, więc była by widoczna. Też odpada. Kaletka podrzepkowa może być wybadana bliżej guzowatości piszczeli pod ścięgnem właściwym rzepki. Jeśli jest podrażniona to też będzie w niej płyn, co można czasem wyczuć. Dodatkowo zwykle nie powinna dawać dolegliwośći w spoczynku. Raczej podczas ruchu. Zatem też odpada.
Ad8. Podrażenienie ciała Hoffy jest zwykle związane z urazem - upadek na kolano. Po stłuczeniu może dawać objawy. Samo z siebie jednak nie powinno generować dolegliwości. Nie opisał Pan takiego urazu więc i to odrzucam.
Ad9. To można wybadać po obu stronach rzepki (ale poza nią) na powierzchni przedniej kłykci kości udowej i w rzucie szpary przy kolanie zgiętym około 90 stopni. Jeśli ból jest obecny i przypomina Pana dolegliwości i jest taki sam w wyproście kolana to raczej mam do czynienia z podrażnieniem torebki w tej strefie.
Ad3/4: Konflikt rzepkowo-udowy jest bardzo powszechną dolegliwością dającą bóle przedniej części kolana. Już z racji tego powinien być rozpatrzony dokładniej. Ból w tym przypadku pochodzi z przeciążeń warstwy podchrzęstnej rzepki lub powierzchni stycznych kości udowej lub też z fałdów maziowych, przytrzaskiwanych przez rzepkę podczas nieprawidłowego ruchu. Konflikt może mieć wiele przyczyn: nieprawidłowa oś stawu, dysplazja powierzchni rzepkowej kości udowej, zaburzenie pracy mięśniowej, skrócenie troczków głębokich rzepki, nieprawidłowości techniki sportowej, brak kontroli miednicy, itp. Jeśli zajęta jest chrząstka i fałd ból można sprowokować po bocznej lub przyśrodkowej stronie rzepki po jej wysunięciu w danym kierunku. Można wówczas zbadać część powierzchni chrzęstnej, część torebki ewentualne fałdy maziowe. Nie jest to niestety łatwe do samodzielnego wykonania. Po potwierdzeniu diagnozy, należy zająć się usunięciem przyczyny leżącej u podstaw (patrz wyżej).
Ad10: Zawsze coś innego nas może zaskoczyć, ale prawdopodobieństwo jest nikłe :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez Wojtek1125 2 sty 2015, o 15:34

Dzień dobry,

Bardzo, ale to bardzo dziękuję za tak dokładną odpowiedź. Teraz muszę tylko znaleźć odpowiednią osobę, która będzie mi wstanie pomóc. Szkoda, że Państwo działają tak daleko od Wrocławia:)

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo sukcesów w roku 2015!
Wojtek1125

Postprzez Maciej Brożyński 4 sty 2015, o 12:29

Dzień dobry,
Nie ma za co :)
Jeśli spodobała się Panu odpowiedź - proszę polecić nasze forum innym potrzebującym. To jest nasza wizytówka :)
Wszystkiego dobrego w 2015 roku!

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Maciej Brożyński

Postprzez Wojtek1125 8 lut 2015, o 17:19

Dobry wieczór,

Piszę z kolejną prośbą o wirtualną pomoc. Po informacji od Pana podjąłem poszukiwania fizjoterapeuty w mojej okolicy. Znalazłem, tak mi się wydaje, bardzo kompetentną osobę. Pan bardzo dokładnie mnie zbadał, przejrzał wszystkie wyniki badań i rozpoczęliśmy współpracę. Według niego ból powodowany był nieprawidłowym przemieszczaniem się rzepki. Stwierdził również, iż moja prawa noga jest o 1cm krótsza od lewej, oraz iż 'mam' koślawość stóp. Podjęliśmy rehabilitację. Wykonywaliśmy ćwiczenia, aby rzepka wróciła na swój tor. Fizjoterapeuta również badał, czy nie mam jakichś przykurczy mięśniowych. Żadnych większych nie posiadam. Kolano zostało również 'otejpowane.' Niestety, nie przyniosło to żadnych efektów. Dalej po lekkim bieganiu (15 min. z rozgrzewką i rozciąganiem po) odczuwam ból przeciążeniowy. Wychodzi on z zewnętrznej części kolana (mniej więcej w połowie - okolice zgięcia), potem rozchodzi się już na całą przednią część stawu. Pan nawet konsultował się ze swoim kolegą, przeglądali wyniki rezonansu, ale niestety nic nie mogli zauważyć. Czy w takim razie Pan jest w stanie teraz jeszcze coś mi doradzić. Może mam jakieś duże przeciążenia w strukturach kostnych (rezonans coś takiego wykazał)? Zastanawiam się jeszcze nad chondromalacją. Rezonans 'mówi', że z chrząstką jest wszystko w porządku, natomiast badania USG wykazywały I/II stopień chondromalacji(fizjoterapeuta też badał chrząstkę i twierdzi, że jest ona w dobrym stanie jak na mój wiek - 35 lat). Czy próbować jakiejś suplementacji (brałem już i leki - Arthryl oraz minerały naturalne - m.in. kolagen - niestety też bez skutku)? Czy jakaś artroskopia wchodziłaby również w grę?Nie mam pojęcia, jak podejść teraz do problemu.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję serdecznie za odpowiedź,
Wojciech Rajczakowski
Wojtek1125

Postprzez Maciej Brożyński 9 lut 2015, o 21:02

Dzień dobry,
1. Proszę mi przesłać katalog Dicom z MRI kolana.
2. Proszę przesłać również zdjęcie kolana z zaznaczonym punktem bólu.
Zobaczymy co się da wymyślić :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez Wojtek1125 17 lut 2015, o 19:08

Dobry wieczór,

Udało mi się w końcu przesłać pliki na skrzynkę mailową: info@fizjoklinika.com (Plik ma około 60MB i czasami nie docierał do Państwa). Prosiłbym o sprawdzenie, czy wszystko zostało przesłane poprawnie. Jeśli nie, spróbuję jeszcze raz.

Pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Rajczakowski

Niestety, otrzymałem informację, że mail nie doszedł do Pana. Czy mógłby mi Pan podać jakiś inny adres e-mail, na który mógłbym przesłać plik z rezonansem. Teraz pozwolę sobie załączyć zdjęcie kolana z zewnątrz. Dodam tylko, iż miejsce, które doskwiera mi po bieganiu (zaznaczone na zielono) daje o sobie znać najbardziej na drugi dzień. Nie jest to ból punktowy . Roznosi się on praktycznie na cały obszar zaznaczony okręgiem. Nie wyczuwam również miejsca bólu, dotykając kolana.

Myślałem, żeby zaaplikować sobie w to miejsce jakiś zabieg fizykoterapeutyczny (dużo osób chwali sobie falę uderzeniową), ale uważam na ten moment, iż bez zdiagnozowania przyczyny bólu i odpowiednich ćwiczeń fizjoterapeutycznych nie przyniesie on pożądanego skutku.
Załączniki
wojtek.JPG
wojtek.JPG (34.43 KiB) Przeglądane 2942 razy
Wojtek1125

Postprzez Maciej Brożyński 22 lut 2015, o 21:42

Dzień dobry,
Proszę plik wrzucić na dropboxa i udostępnić mi go (podając mail fizjoklinika@gmail.com). Mój prywatny adres też takiego pliku nie przyjmie. Dlatego tę drogę już wcześniej przetestowałem - działa.
Co do bólu to z mojego doświadczenia wynika, że przy tego typu dolegliwościach pacjenci sami mają problem z odszukaniem punktów bólowych. Ból bowiem może być umiejscowiony na powierzchni udowej rzepki. Żeby to sprowokować trzeba rzepkę przesunąć mocno do boku i spróbować przebadać krok po kroku jej chrząstkę (część dostępną do palpacji). Poza tym trzeba też przetestować fałdy maziowe, które mogą dawać dolegliwości. Obszar, który Pan wskazał może odpowiadać kilku patologiom, które różnicuje się w praktyce na podstawie właśnie badania palpacyjnego. Na podstawie tego gdzie boli i jak się zachowuje ból podczas pewnych manewrów możemy wnioskować co jest jego przyczyną. I tu kończą się teoretycznie możliwości konsultacji online :) Ale ponieważ lubię wyzwania to jeszcze spojrzę na MRI i postaram się dokładnie opisać co powinien Pan zrobić.
Czekam na badanie zatem.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez Wojtek1125 3 mar 2015, o 11:19

Dzień dobry,

Właśnie udało mi się 'wrzucić' plik na Dropboxa.Mam nadzieję, że doszedł na powyższy adres. Z góry dziękuję za interpretację.

Pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Rajczakowski
Wojtek1125

Postprzez Wojtek1125 18 mar 2015, o 19:28

Dobry wieczór,

Panie Macieju, nie wiem, czy udało się Panu zerknąć na mój rezonans (o ile doszedł do Państwa). Właśnie otrzymałem nieco dokładniejszy opis badania od innego radiologa. Z tego co czytam, z kolanem większych problemów nie ma. Widzę tylko dwie rzeczy, które mogą powodować dyskomfort w stawie. Pozwolę je sobie zacytować:

- W przedziale rzepkowo udowym i paśmie biodrowo piszczelowym bocznym oraz w szparze stawu kolanowego widoczna jest niewielka ilość płynu wysiękowego (radiolog stwierdziła, że jest to rzecz normalna i raczej na ból wpływu nie ma);

- W projekcji strzałkowej widoczne jest wpuklanie się fałdu tłuszczowego pomiędzy górny biegun rzepki, a powierzchnię stawową kości udowej, co powoduje wypełnienie górnej części szpary stawu rzepkowo udowego (Lekarz stwierdził, iż to może mieć jakiś wpływ na działanie kolana).

Pytanie do Pana. Czy któraś z powyższych rzeczy może oddziaływać na staw. Jeśli tak, czy da radę jakoś te dysfunkcje wyleczyć? Czy są one niebezpieczne, jeśli powróciłbym do regularnych treningów biegowych. Ostatnio lekko zacząłem biegać. Niby wszystko jest w porządku, ale nadal czuję lekki dyskomfort w okolicach miejsc, które zaznaczyłem na zdjęciu.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź,
Wojciech Rajczakowski
Wojtek1125

Następna strona

Powrót do Kolano