Achilles - powikłany przypadek

Achilles - powikłany przypadek

Postprzez toxjola 1 lis 2016, o 23:00

Witam,
chcę przedstawić pokrótce swój bardzo chyba nietypowy i powikłany przypadek.
W wyniku niefortunnego skoku doznałam urazu stopy, zdiagnozowano to jako skręcenie stawu skokowego, po miesiącu okazało się, że pierwsza diagnoza była błędna i zamiast skręcenia jest zerwanie ścięgna Achillesa. W międzyczasie bardzo bolała mnie łydka, wysoko, prawie pod kolanem, wykonałam badanie Dopplera, które wykazało zakrzepicę w żyłach międzymięśniowych. Przez 5 dni brałam zastrzyki z Heparyny, potem Xarelto (Xarelto biorę do teraz). Kiedy zdiagnozowano zerwanie Achillesa, dostałam skierowanie do szpitala, na operację. Do operacji jednak nie doszło, ponieważ chirurg naczyniowy nie wyraził zgody. Badanie dopplera wykonane w szpitalu nie wykazało zmian w żyłach, jednak dostałam zalecenie stosowania Xarelto przynajmniej przez 3 miesiące. Chirurg naczyniowy sugerował, że najlepiej gdyby do tej operacji nie doszło w ogóle, bo sama operacja, a potem unieruchomienie tej kończyny w gipsie niesie duże ryzyko wystąpienia ponownie zakrzepicy.
Między zerwanymi częściami ścięgna zrobiła się blizna/zrost, na dzień dzisiejszy wydajność ścięgna ortopeda ocenił na 30% - test Thomsona. Miesiąc temu wydajność ścięgna była zerowa - w czasie testu stopa luźno zwisała, dziś jest podnoszona w zgięciu podeszwowym. Chód wolny na niewielkich dystansach jest wydolny, w czasie nieco szybszego chodu widać lekkie utykanie. Potrafię samodzielnie, bez podtrzymania stanąc na palcach, z tym, że zdrowa stopa przejmuje ok 70% ciężaru, chora ok 30%. Ortopeda w czasie ostatniego badania, widząc mój chód stwierdził, że być może operacja w ogóle nie będzie konieczna? Na razie jest niemożliwa z powodu powikłań żylnych.
Czy w sytuacji opisanej powyżej ma sens założenie ortezy ze zmiennym kątem ustawienia zgięcia? Czy biorąc pod uwagę historię zakrzepową, mogę tę ortezę nosić cały czas czy jednak powinnam ją zdejmować?
toxjola

Re: Achilles - powikłany przypadek

Postprzez Dorota Chałubińska 14 lis 2016, o 10:02

Witam,

W przypadku niecałkowitego zerwania ścięgna Achillesa stosuje sie zaopatrzenie w formie ortezy. Jednak w Pani sytuacji, przy historii zakrzepowej, duże znaczenie ma opinia zespołu specjalistów: chirurga naczyniowego, ortopedy, fizjoterapeuty.

Ja z perspektywy fizjoterapeuty mogę zasugerowac rozwiązanie, które polecam osobom w początkowych fazach choroby zakrzepowej. Jest to orteza stopowo-goleniowa z regulacją kąta zgięcia i stabilizacją pneumatyczną - szczególnie istotny jest w niej system komór powietrznych, który zwiększa stabilność i zapobiega powstawaniu obrzęków.
Ortezę taką zdejmuje się kilka razy dziennie, m.in. do ćwiczeń, do kąpieli,
Jednak tak jak wspomniałam, przed zastosowaniem ortezy proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
W prawidłowym doborze ortezy pomoże fizjoterapeuta lub specjalista ze sklepu ortopedycznego.

W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji.

Dorota Chałubińska
Dorota Chałubińska

Powrót do Staw skokowy, Stopa