Awulsyjne złamanie stawu skokowego

Awulsyjne złamanie stawu skokowego

Postprzez KasiaFL 8 kwi 2014, o 14:29

Witam,
Miesiąc temu skręciłam kostkę wskakując do autobusu. Spuchła momentalnie, bardzo bolała i nie mogłam już stanąć na tę nogę. Od razu pojechałam do ortopedy, który po obejrzeniu zdjęcia RTG stwierdził AZSS (jak w temacie). Noga w szynę, przepisał Lotion 1000 do smarowania, Aescin 3x dz. i Heparyna w zastrzykach. Do wieczora noga już cała napuchła, ale kryzys przyszedł po paru dniach gdy postanowiłam się z tą nogą wykąpać :(. Jak później wyczytałam gorąca kąpiel to nie był dobry pomysł - noga bolała nie do wytrzymania przy każdym opuszczeniu jej w dół! Cała stopa była mocno czerwona. Dostałam antybiotyk na 2 tygodnie. Teraz stan zapalny minął, stopa wygląda już prawie normalnie, mam zalecenie gips zostawiać już tylko na noc (4 tygodnie po urazie). W ciągu dnia staram się trzymać nogę wyżej, chodzę o kulach i ... próbuję tą stopą kręcić. Proszę o informację co mi wolno żeby nie zaszkodzić. Jak ćwiczyć? Stopa jest bardzo odrętwiała. Kiedy powinnam już na niej stawać?

Dziękuję i pozdrawiam,
Katarzyna
KasiaFL

Re: Awulsyjne złamanie stawu skokowego

Postprzez Maciej Brożyński 8 kwi 2014, o 20:32

Dzień dobry,

Proszę napisać co dokładnie zostało złamane. Mogę się domyślać, że chodzi o złamanie awulsyjne kostki bocznej, ale muszę się upewnić.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Ostatnio edytowano 9 kwi 2014, o 21:01 przez Maciej Brożyński, łącznie edytowano 1 raz
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez KasiaFL 9 kwi 2014, o 12:10

W opisie mam tylko: "złamanie kości skokowej lewej awulsyjne"
RTG stawu skokowego AP + boczne.
Kostka była spuchnięta najbardziej z lewej strony zewnątrz, ale co było złamane?...
Dołączyłabym zdjęcie ale nie potrafię go otworzyć :?
KasiaFL

Postprzez Maciej Brożyński 9 kwi 2014, o 21:29

Dzień dobry,
Zatem złamana jest kość skokowa. To już nieco zmienia sprawę :)
Złamanie awulsyjne tej kości dotyczy najczęściej okolicy szyjki lub wyrostka tylnego. Jedno jest z przodu, a drugie (jak sama nazwa wskazuje) tylne. Jeśli złamanie nie jest duże i nieprzemieszczone to powinno się leczyć około 4 tygodnie w unieruchomieniu, ale o tym decyduje chirurg. Wskazania do rehabilitacji również powinien potwierdzić. Ogólnie jednak wygląda to tak.
Po zdjęciu unieruchomienia wyznacznikiem możliwości obciążania kończyny jest ból. Oczywiście nie powinno się jej od razu po takim czasie usztywnienia od razu przeciążyć. Zatem progresywnie zwiększać nacisk podczas chodzenia. Przydatne są ćwiczenia z wagą, gdzie można konkretnie określić stopień obciążenia.
Druga sprawa to ruchomość. Jeśli założymy, że po tym okresie jest zrost to nie powinno być przeciwwskazań do ćwiczeń. Lepiej jest zacząć rozruch w pozycjach w odciążeniu (bez opierania ciężaru na nodze) i potem przejść do pozycji z podparciem stopy.
Należy pamiętać, że miała Pani skręcenie więc jeśli było ono typowe - powinna Pani nosić stabilizator na kostkę. Przez pierwsze pół roku ryzyko ponownego urazu jest bardzo duże. Zatem w tym okresie do większych wysiłków, a początkowo nawet na stałe trzeba wesprzeć się tego typu zaopatrzeniem.
W zależności od strony uszkodzenia, będzie Pani miała problem ze wyprostem lub zgięciem stopy (maksymalnym). Może ono być bolesne. Proszę stopniowo rozruszać kończynę i nie forsować końcowego, bolesnego zarkesu.
Dodatkowo jeśli suszkodzenie było z przodu to ważna jest wkładka wysklepiającą łuk przyśrodkowy stopy. Uszkodzenie awulsyjne szyjki często związane jest z uszkodzeniem połączenia skokowo-łódkowego. To może zachwiać położeniem kości łódkowatej. Zatem jej zabezpieczenie będzie wskazane.
Oczywiście zdecydowanie rekomenduje kontakt z fizjoterapeutą, który dokładnie wszystko wytłumaczy i zaplanuje.

Pozdrawiam,

Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Maciej Brożyński

Postprzez KasiaFL 22 kwi 2014, o 09:40

Dziękuję za cenne wskazówki.

Obecnie chodzę, staram się samodzielnie. Czasem jednak wieczorem stopa jest znowu czerwono-sina z niewielką aczkolwiek widoczną opuchlizną. W ciągu dnia noszę opaskę uciskową na kostkę. Smaruję Ibalginem.
Od przyszłego tygodnia zaczynam rehabilitację - i tu moje pytanie. Dostałam skierowanie na kinezyterapię w ramach mojego ubezpieczenia i dodatkowo (już płatne) wskazane: krioterapia, laser, jonoforeza. Co Pan poleca? I jak długo to powinnam stosować?

Dziękuję i pozdrawiam,
Katarzyna
KasiaFL

Postprzez Maciej Brożyński 22 kwi 2014, o 10:28

Dzień dobry,

Polecam w kolejności:
1. KINEZYTERAPIĘ (to najważniejsze do odzyskania funkcji - propriorecepcja i siła mięśniowa)
2. FIZYKOTERAPIA (ogólnie o wszystkich zabiegach typu krio, pole magnetyczne, prądy, laser). Krioterapię może Pani sobie odpuścić, bo w domu zapewne lodówka jest i można samemu sobie chłodzić przez okłady (lepszy nawet efekt mają). Pozostałe mają funkcję wspomagającą. Istotną kwestią jest dobranie odpowiednich parametrów dla Pani. Cel może być różny - zmniejszenie bólu, obrzęku, stymulacja produkcji kolagenu itp. Pozostaje tylko kwestia, który z nich zostanie określony przez prowadzącego. Myślę, że jedną z sensowniejszych aplikacji był by laser na poziomie uszkodzenia więzadła. Dodatkowo można spróbować coś przeciwobrzękowo, na poprawę mikrokrążenia - pole magnetyczne. Jeśli jest cały czas stan zapalny to można zamiast tego spróbować jonforezy/fonoforezy ze środkiem przeciwzapalnym (ale tutaj również można samemu zrobić domowe kompresy na całą noc z maści dostępnych w aptece bez recepty (tylko uwaga na skórę)). Osobiście nie jestem zwolennikiem tezy, że fizykoterapia ma działać dopiero po dwóch tygodniach. Raczej trzymam się zasady - trzy zabiegi - jeśli się nic nie poprawiło to zmieniamy parametr lub bodziec. I tutaj pojawia się istotna kwestia testu do oceny skuteczności zabiegu. Jeśli obrzęk - to sprawdzamy obwód. Jeśli ból i stan zapalny to oceniamy możliwość obciążania (subiektywnie) lub zakres ruchu bezbolesnego. Bez testów skuteczność staje się losowa...

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez KasiaFL 21 maja 2014, o 18:08

Witam ponownie,

Jestem w trakcie rehabilitacji.... Zaczynając ją noga już mnie nie bolała, zginam ją bez przeszkód na wszystkie strony. Tyle tylko że kuśtykam i jakoś nie potrafię prosto, normalnie chodzić. Blokadę czułam tylko schodząc ze schodów.
Pierwsze ćwiczenia przeszły bez problemów, wreszcie kolejna pani rehabilitantka wymacała mi że mam "sklejone ścięgno Achillesa" i próbowałyśmy je rozciągnąć. Ona mocno naciskała milimetr po milimetrze a ja miałam odginać maksymalnie przy tym stopę. Fakt że wtedy zaczęło boleć. Potem były kolejne 2 spotkania tylko z gimnastyką i potem znowu trafiłam na masażystkę i bardzo intensywne uciskanie tego ścięgna. To ostatnie było 2 dni temu. Efekt jest taki że noga teraz znowu boli, kostka jest znowu napuchnięta (tym razem z tyłu), kuśtykam nadal i zastanawiam się czy ta rehabilitacja nie przynosi mi więcej szkody niż pożytku. Czy na pewno prawidłowo to przebiega?
KasiaFL

Postprzez Maciej Brożyński 21 maja 2014, o 19:53

Dzień dobry,
Trudno jest mi wypowiadać się na temat celu zabiegów, które Pani przeszła ostatnio. Każdy z nas pracuje nieco inaczej i być może była w tym jakaś złota myśl.
Jeśli czuła Pani blok przy schodzeniu ze schodów, to zakładam, że ma Pani ograniczenie wyprostu (stopa do góry). To może być wynikiem adaptacji torebki stawu skokowego górnego lub nadbudowy kostnej po złamaniu. Relatywnie łatwo jest to odróżnić od siebie. Pierwsze daje wrażenie rozciągania z tyłu stopy podczas maksymalnego wyprostu, a drugie ból od strony przedniej. Adaptacja torebki od strony tylnej po unieruchomieniu (szczególnie w zgięciu) pojawia się dość często. Ograniczenie wyprostu może pochodzić teoretycznie ze ścięgna Achillesa. Ma to jednak miejsce praktycznie mówiąc tylko po jego szyciu. Dlatego tę przyczynę raczej bym odrzucał.
Czasem w terapii stosuje się "agresywne" działania w celu wprowadzenia lokalnego stanu zapalnego. Ma to jednak miejsce w przypadkach przewlekłych dolegliwości, na przebiegu których organizm "zapomniał", że powinien się danym uszkodzeniem zająć (upraszczając). Nie zaliczył bym jednak do takich sytuacji prawidłowego leczenia złamań.
Jeśli ma Pani obrzęk i ból po terapii, które utrzymują się dłużej niż 2-3 godziny po terapii, jeśli pojawia się ból spoczynkowy (bez wykonywania ruchu), ból w nocy, to zdecydowanie proponował bym zmniejszenie intensywności działań rehabilitacyjnych. Z pewnością potrzebuje Pani fizjoterapii, ale nie koniecznie takich bodźców. Proszę porozmawiać z terapeutką na spokojnie i spytać ją czemu według niej wystąpiła taka reakcja.

Pozdrawiam,

Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Powrót do Staw skokowy, Stopa