Bóle stopy i łydki

Bóle stopy i łydki

Postprzez Adam C. 18 paź 2013, o 13:30

Dzień dobry,
Mam problem ze stopą do 3 tygodni. Przechodząc koło łóżka uderzyłem się mocno dużym palcem o kant. Ból był początkowo taki, że myślałem, że sobie zlamałem kość. Ale dość szybko to minęło. W ciągu kilku dni zapomniałem o palcu. Ale pojawiły się inne dolegliwości - bóle stopy i łydki. Mam wrażenie, że najsilniejsze są za kostką wewnętrzną i czasem rozchodzą się do góry, a czasem do stopy. Nie mogę skojarzyć czy jakieś ćwiczenie podrażnia jeszcze bardziej, ale bóle pojawiają się same z siebie (np: podczas siedzenia). Trochę mnie to niepokoi, bo minęło już trochę czasu i nic się nie zmniejsza. Może jednak doszło do jakiegoś złamania? Nie wiem co z tym robić i czy się martwić? Proszę o radę jak sobie z tym poradzić.

Pozdrawiam
Adam
Adam C.

Re: Bóle stopy i łydki

Postprzez Maciej Brożyński 19 paź 2013, o 08:38

Dzień dobry,
Żeby się wypowiedzieć rzetelnie musiał bym obejrzeć stopę. Ale postaram się coś doradzić "online" :)
Dla bezpieczeństwa zrobił bym RTG. Jeśli to zostanie wykluczone to można zastanawiać się co jeszcze może być przyczyną dolegliwości. Nie spodziewam się, żeby złamanie po uderzeniu w paluch pojawiło się na poziomie kostki. Ale lepiej jest być zbyt ostrożnym niż nierozważnym. Dlatego RTG stopy.
Jeśli nie ma żadnego złamania to w okolicy zakostkowej od strony przyśrodkowej znajduje się wąskie przejście dla ścięgien mięśni oraz wiązki naczyniowo-nerwowej. Ucisk na tym poziomie może dawać nam zespół objawów określany jako Tarsal Tunnel Syndrome. Dochodzi wówczas do kompresji nerwu piszczelowego dzielącego się na gałęzie podeszwowe boczną i przyśrodkową. Drażnienie nerwu może dawać bóle biegnące do stopy, ale nierzadko również wstępujące do łydki. Do rozwinięcia tego zespołu najczęściej dochodzi w wyniku zapalenia pochewek sąsiadujących mięśni lub procesów rozrostowych. Ze względu na towarzyszący uraz zakładam, że związane musiało to być podrażnieniem pochewki mięśnia zginacza długiego palucha lub zginacza długiego palców.
Żeby to potwierdzić trzeba zrobić USG (najtaniej) lub rezonans magnetyczny.
Jeśli się potwierdzi to o czym piszę to należy zastosować leczenie przeciwzapalne, manualne, a potem rehabilitację czynnościową mającą na celu przywrócenie optymalnej funkcji stopy. W tych działaniach zdecydowanie polecam nasze usługi :)

Pozdrawiam,
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Staw skokowy, Stopa