RTG w rejonie stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka

RTG w rejonie stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka

Postprzez Adrian878 14 paź 2015, o 14:05

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie,
Zwracam się do Was z prośbą o opinie na temat ostatniego zdjęcia RTG lewej dłoni.
Jakieś półtorej roku temu podczas gry w piłkę siatkową z dużą siłą uderzyłem boczną stroną dłoni , a właściwie kciukiem o metalowy słupek. Miejsce uderzenia zaznaczyłem strzałka , w miejscu tym wg opisu znajdują sie zwapnienia. Zaraz po urazie odczuwałem silny ból w rejonie podstawy kciuka, byłem na rezonansie ale na nim nic nie wyszło, dolegliwości bólowe nie ustępowały więc dostałem zastrzyk ze sterydu. Ból ustąpił ale od jakichś 3 miesięcy chyba zastrzyk przestaje działać bo ból stopniowo powraca. Bol w rejonie podstawy kciuka - w miejscu zaznaczonych wapnień na zdjęciu jest odczuwalny zwłaszcza podczas łapania butelki z wodą, podczas zginania kciuka do wnętrza dłoni.
W piątek wybieram się do ortopedy ze zdjęciem rtg które zrobiłem parę dni temu. Ale proszę też o waszą opinie. Generalnie mam pecha jeśli chodzi o lekarzy. To ze dopiero teraz zalecono mi zrobienie zdjęcia rtg a wcześniej miałem robiony rezonans na którym nic teoretycznie nie wyszło jest tego przykładem. Wg mnie coś jest nie tak z ułożeniem kciuka, porównując to nowe zdjęcie ze zdjęciem z przed 2 lat. Utworzyła się jakaś wolna przestrzeń pomiędzy kośćmi zaznaczona na zdjęciu. W spoczynku odczuwam lekki ból ale już trochę czasu z nim żyje wiec nie jest jakiś super silny. nasila się natomiast przy czynnościach wyżej opisanych. Zaraz po urazie ból był bardzo silny i prawie uniemożliwiał podnoszenie kciuka, zrobienie tzw. znaku "ok" teraz już tak źle nie jest ale jeśli nic z tym nie zrobię przypuszczam że będzie coraz gorzej.

Dziękuję z góry za wszystkie komentarze.
Załączniki
aktualne.JPG
aktualne zdjęcie
aktualne.JPG (54.66 KiB) Przeglądane 1631 razy
zdjecie sprzed 2 lat.png
zdjęcie sprzed 2 lat
zdjecie sprzed 2 lat.png (127.13 KiB) Przeglądane 1631 razy
Adrian878

Re: RTG w rejonie stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka

Postprzez Maciej Brożyński 15 paź 2015, o 21:00

Dzień dobry,
Do zwykłego ortopedy nie ma co iść. Chyba, że po kontakt do specjalisty od ręki.
Faktycznie na poziomie stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka jest zmiana (w stosunku do RTG wcześniejszego). Zwapnienia mogą być efektem wzmożonej reakcji pourazowej układu współczulnego (czyli pewnie był duży obrzęk, skóra zaczerwieniona i błyszcząca). Takie zwapnienia pojawiają się przy uszkodzeniu więzadeł najczęściej. Uraz na tym poziomie nie jest częsty dlatego prawdopodobnie "zwykły" ortopeda niewiele tu pomoże. Opcje leczenia są ogólnie dwie. Pierwsza to pełne unieruchomienie na bliżej nieokreślony czas z nadzieją, że więzadła i torebka się obkurczą. Druga to operacja z plastyką torebki i więzadeł. Prawdopodobnie na czas leczenia również wprowadzony będzie przezstawowo drut Kirchnera, żeby go usztywnić. Wyniki tego typu leczenia są dobre z tego co wiem. Ale trzeba udać się od razu do chirurga ręki.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Nadgarstek, Dłoń