modelowanie rdzenia na kilku poziomach kręgosłupa szyjnego

modelowanie rdzenia na kilku poziomach kręgosłupa szyjnego

Postprzez mariola123 21 sie 2018, o 07:12

Witam,
w zeszłym roku stwierdzono u mnie wielopoziomową dyskopatię odcinka szyjnego. Neurochirurg po przejrzeniu RMI zalecił intensywną rehabilitację, którą podjęłam (zabiegi terapii manualnej 2-3 razy w tygodniu + zalecone do domu ćwiczenia metodą McKenziego). W jej wyniku ustąpiło mi drętwienie rąk, które występowało poprzednio i znacznie zmniejszył się ból w karku i szyi. Niestety zrobiłam kontrolny rezonans i trochę się załamałam, ponieważ wydaje mi się, że jest "gorszy" niż poprzedni. Oto opis:
Badanie wykonano w sekwencji TSE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencji SPAIR i DRIVE HR.
Zniesienie lordozy szyjnej z tendencją do kyfozy.
Nieznaczne obniżenie tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6, poza tym wysokość tarcz międzykręgowych w granicach normy.
Poziom C3/C4: niewielka centralno-lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego na drobnych osteofitach w stawie unkowertebralnym z uciśnięciem lewego brzusznego korzenia nerwowego C3 i worka oponowego oraz z modelowaniem brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego; wymiar strzałkowy kanału kręgowego ok. 10 mm.
Poziom C4/C5: centralno-obuboczna protruzja krążka międzykręgowego z uciśnięciem worka oponowego i brzusznych korzeni nerwowych C4 oraz z modelowaniem brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego; wymiar strzałkowy kanału kręgowego ok. 9 mm.
Poziom C5/C6: centralno-obuboczna protruzja krążka międzykręgowego na osteofitach z uciśnięciem brzusznych korzeni nerwowych C5 i worka oponowego oraz brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego; wymiar strzałkowy kanału kręgowego ok. 8 mm.
Na pozostałych poziomach bez dyslokacji tarcz międzykręgowych.
Trzony kręgowe bez cech przebudowy zwyrodnieniowej, z osteofitozą krawędziową.
Rdzeń kręgowy bez widocznych zmian ogniskowych.
Pogrubienie śluzówki zachyłków zębodołowych objętych badaniem fragmentów zatok szczękowych.
Bardzo proszę o ocenę, czy przy takim stanie kontynuować rehabilitację, czy też raczej nastawić się na operację.
Nadmieniam, że mam 57 lat.
mariola123

Re: modelowanie rdzenia na kilku poziomach kręgosłupa szyjne

Postprzez Maciej Brożyński 21 sie 2018, o 11:02

Dzień dobry,
Proszę nie martwić się opisem MRI. Kwalifikacja do zabiegu chirurgicznego odbywa się głównie na podstawie objawów pacjenta. Jeśli zmniejszyły się Pani dolegliwości w wyniku podjętych działań rehabilitacyjnych to zalecał bym je kontynuować. Jeśli ustąpiły to raczej proponował bym podjąć regularne samodzielne ćwiczenia (według wskazań terapeuty), bo ingerencja manualna w takim przypadku nie ma już uzasadnienia.
Odnosząc się do wykonanego badania, proszę wziąć pod uwagę, że zmiany w całym kręgosłupie występują u wszystkich - zarówno tych, których boli jak i tych u których nie mamy w ogóle objawów. Dlatego bez względu na wynik obrazowania (oczywiście poza skrajnymi przypadkami) warto podjąć trud rehabilitacji, bo najczęściej daje to pozytywne efekty, co potwierdza Pani przypadek.
Zatem głowa do góry :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Re: modelowanie rdzenia na kilku poziomach kręgosłupa szyjne

Postprzez mariola123 8 wrz 2018, o 15:31

Dzień dobry,
dziękuję bardzo za odpowiedź. Jestem po wizycie u neurochirurga, który po przejrzeniu płytki w stosunku do poprzedniego stanu spłycenie kyfotycznego ustawienia kręgosłupa oraz zmniejszenie wielkości przepukliny krążka międzykręgowego na poziomie C5-C6 bez cech modelowania rdzenia kręgowego i zalecił - podobnie jak Pan - dalszą rehabilitację (głównie ćwiczenia) oraz unikanie przeciążeń statycznych i dynamicznych kręgosłupa. W związku z tym miałabym jeszcze jedno pytanie, a mianowicie co należy rozumieć pod pojęciem przeciążeń?
Pozdrawiam serdecznie
mariola123

Powrót do Kręgosłup