Dyskopatia Szyjna C5/C6 i C6/C7

Re: Dyskopatia Szyjna C5/C6 i C6/C7

Postprzez turnet 19 kwi 2014, o 16:14

Witam Panie Macieju i dziękuje za odpowiedz.Byłem u neurochirurga który po obejrzeniu mri zapisał mnie na zabieg na sierpień dwa poziomy implanty stałe.Tez stwierdził że to wygięcie kręgosłupa spowodowała dyskopatia.
Po świętach zaczynam rehabilitacje powiedział że nie widzi przeciwwskazań,jedynie mam nie dźwigać i unikać wymuszonej pozycji,tak że mam trochę czasu może się uda.
Wczoraj się zapomniałem i zaniosłem do samochodu 25kg worek no i dzisiaj ból szyi niesamowity nie mogę głowy uczy mać jak się trochę polepszy to niestety człowiek się zapomina.Pozdrawiam i wesołych świąt życzę.
turnet

Postprzez Maciej Brożyński 21 kwi 2014, o 20:23

Dzień dobry,

To jest stały scenariusz :) Jak nie boli to zaczynamy wracać do aktywności. Norma. I również normalnym jest, że często pojawia się nawrót dolegliwości. Jeśli jednak epizody pojawiają się zbyt często i utrudniają pracę, czynności codzienne, trzeba rozważyć zabieg. Pan już ma wyznaczony termin. Bez względu na to czy się Pan zdecyduje czy też nie do tego czasu rehabilitacja jest wskazana.

Wszystkiego dobrego :)

Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez turnet 17 maja 2014, o 13:30

Witam Panie Macieju,ostatnio u mnie znowu się pogarsza najgorszy jest ból szyi utrzymanie długo głowy w pionie to duży problem strasznie bolą mięśnie,rwa do lewego ramienia też wraca,przeszedłem rehabilitacje nawet byłem u terapeuty manualnego.Zauważyłem że po zabiegach rehabilitacyjnych się pogorszyło i przy ćwiczeniach w domu mięśni szyi Mackenzie itp.Jednak chyba nie uniknę noża bo nawet lekki wysiłek jest okupiony objawami a pracować trzeba.Byłem w wczoraj na jeszcze jednej konsultacji u dobrego i znanego neurochirurga/traumatologa który zajmuje się i jego ośrodek kręgosłupami.Po obejrzeniu mri spytał się czy miałem wypadek uraz,zaproponował mi operacje c6/7 implant sztywny c5/6 ruchomy aby uchronić górę szyi przed następnymi zmianami.No i następny dylemat czy robić na sztywno dwa poziomy jak zaproponował pierwszy operator czy jak drugi tzw ,hybryda.Wiem że do ruchomego implantu trzeba spełniąć wąskie kryteria,może zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania? ja RTG czynnościowe itp.Pozdrawiam
turnet

Postprzez Maciej Brożyński 17 maja 2014, o 20:56

Dzień dobry,
Na wszelki wypadek zaznaczę, że nie sprawdzałem Pana kręgosłupa osobiście więc to co piszę nie jest wiążące. Jeśli ma Pan możliwość proszę mi przesłać MRI Dropboxem lub inaczej.
Proszę pamiętać, że ogólna tendencja jest taka - chirurg proponuje operacje, fizjoterapeuta rehabilitację. Dzieje się tak, bo każdy z nich zna się najlepiej na swoim fachu :) Pan jako pacjent musi to wypośrodkować. Jeśli nie może Pan funkcjonować normalnie ze względu na dolegliwości (praca zawodowa), a leczenie zachowawcze (rehabilitacja i steryd) nie spełniły oczekiwań, to nie pozostaje nic innego niż zabieg (skracając rozumowanie). Rodzaj zabiegu raczej zależny jest bardziej od tego w czym dany chirurg czuje się najlepiej. I tak jest dobrze, bo bez wątpienia nie tylko typ implantu się liczy, ale również sprawność i doświadczenie operatora. Wskazania do zabiegu już wcześniej opisałem (ubytek siły, czucia, objawy rdzeniowe). Ból powinien również znaleźć się w tej grupie jeśli powoduje upośledzenie fizyczne, w szczególności związane z pracą zawodową.
Jeśli chodzi o rehabilitację, to niestety szkół jest tyle ilu terapeutów :) Dlatego nie skreślał bym tego zupełnie. Być może kierunek wyprostny nie jest u Pana wskazany. Możliwe również, że ma Pan niewydolność więzadłową w segmencie. Wówczas raczej praca czynnościowa (ćwiczenia) zamiast terapii manualnej da lepsze efekty... Może Pan również spróbować np: ozonowania. Skuteczność takiego zabiegu jest podobna do terapii sterydowej, ale działa na nieco inny profil pacjenta. Niestety jest również droższa. Jest jeszcze parę innych sposobów działania zachowawczego. Nikt jednak nie da Panu gwarancji skuteczności :(
Jak Pan widzi nie ma łatwych odpowiedzi w medycynie. Mam jednak nadzieję, że trochę rozjaśniłem sprawę :)

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
Maciej Brożyński

Postprzez turnet 19 maja 2014, o 11:16

Dziękuje bardzo za odpowiedź :D wysłałem panu obraz Mri na adres Fizjokliniki spakowałem do archiwum,mam nadzieje że dobrze to zrobiłem i pan odczyta.Pozdrawiam
turnet

Postprzez alicja123 19 maja 2014, o 17:35

Witam Panie Macieju,
mam podobne problemy jak załozyciel tego postu- mianowicie dyskopatię C5/6 plus zwyrodnienie, co wiąże sie z bólem pomiędzy łopatkami. Napisał Pan o ozonowaniu. Czy mógłby Pan napisać coś więcej na ten temat, na czym to polega i gdzie mozna z takiego zabiegu skorzystać?
Będę wdzęczna za odpowiedż.
Pozdrawiam :)
Alicja
alicja123

Postprzez Maciej Brożyński 20 maja 2014, o 21:03

Dzień dobry,
Zabieg ozonowania (dyskoliza ozonowa) wykonuje się w celu odwodnienia/wysuszenia fragmentu dysku. Ma on swoją skuteczność określaną bardzo różnie w badaniach - od 48%-95%. Ja raczej skłonny jestem uwierzyć w tę pierwszą wartość :) Mieszankę w postaci zastrzyku wykonywanego pod kontrolą tomografii komputerowej podaje się albo bezpośrednio do dysku, albo w jego okolicę. Skuteczność takiego zabiegu tłumaczy się właśnie zmniejszeniem objętości wypukliny/obkurczeniem dysku i co za tym idzie odbarczeniem struktur generujących ból. W ośrodkach, które wykonują zabieg specjaliści twierdzą, że działa ona praktycznie mówiąc przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach kręgosłupa. Ale, z tego co wiem, jak dotąd nie opracowano idealnej metody leczenia tego typu bólów więc i ta z pewnością działa tylko do pewnego stopnia. To zresztą przyznają również badacze twierdząc, że przy bardzo dużych zmianach nie działa to już tak rewelacyjnie... Dlatego ja stosuję następujący algorytm (zgodnie z kolejnością) - rehabilitacja, ostrzyknięcie (sterydowe, ozonowe), operacja (jako ostateczność).
Po ozonowaniu, pacjent powinien pozostać przez 3 godziny jeszcze na obserwacji. Potem może wrócić do domu. Przez kolejne 4-6 tygodni powinien nie przeciążać danego odcinka kręgosłupa. Potem stopniowo wracać do funkcji.
Szczegółów może się Pani dowiedzieć bezpośrednio w Radiologice. Proszę ich znaleźć w wyszukiwarce, mają kilka placówek. Problem może być jednak taki, że w Polsce jest to dość nowy zabieg i mogą niechętnie podchodzić do wykonania go na odcinku szyjnym. Lędźwiowy to standard, ale o szyi nie znalazłem informacji. Trzeba pytać u źródeł. W UE wykonuje się takie zabiegi na pewno.

Pozdrawiam,

Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez alicja123 21 maja 2014, o 22:52

Panie Macieju,
sprawdziłam Radiologica niestety wykonuje dyskolizę ozonową tylko i wyłącznie na kręgosłup lędźwiowy. Ale jak Pan napisał, skoro wykonują takie zabiegi w krajach UE, jest nadzieja, że do nas też dotrą. Obawiam się, że sedno tkwi bardziej z powodu braku umiejętności...
Mimo wszystko dziękuję, ze zechciał mi Pan pomóc :)
Pozdrawiam
Alicja
alicja123

Postprzez Maciej Brożyński 22 maja 2014, o 19:45

:)
Kończąc wątek dyskolizy ozonowej. Miałem właśnie okazję porozmawiać z ortopedą z Niemiec na ten temat. Według jego doświadczeń nie jest to znów "złota" metoda. Działa najczęściej przy ostrych dolegliwościach dyskowych, świeżych prolapsjach (przerwaniu dysku). W takich przypadkach fragment dysku uwypuklający się jest rzeczywiście uwodniony. Wtedy ozonowanie ma sens bo wysuszając go zmniejsza się jego objętość i efekty są dobre. Jeśli jednak dolegliwość trwa dłużej ta część traci swoją wodę i prawdopodobieństwo poprawy po podaniu mieszanki spada. W ostrym stanie jednak można również podać steryd, którego efekt będzie podobny tyle, że jest tańszy.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
Maciej Brożyński

Postprzez turnet 22 maja 2014, o 21:44

Witam panie Macieju czy dostał pan mój Obraz Mri jeżeli tak co pan o tym sądzi .
turnet

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kręgosłup