bóle po operacji przepukliny kregosłupa lędzwiowego l4 l5

bóle po operacji przepukliny kregosłupa lędzwiowego l4 l5

Postprzez Ligia1970 3 cze 2014, o 06:40

W listopadzie miałam prawostronna fenestrację l4/l5, usunięcie przepukliny dysku l4/l5 i odbarczenie korzeni. Będąc w szpitalu na lekach nie bolało. Zaczęło po powrocie do domu tzn boli mnie dół kręgosłupa właśnie w odcinku l4/l5 promieniującego na pośladki i nogi. Poza tym bolą mnie nogi w stawach skokowym i kolanowym. Tak samo odczuwam ból w nadgarstku, barkach i łokciu. Byłam u ortopedy, neurologa a przede wszystkim u lekarza rodzinnego i nie widza powodu, a właściwie każą schudnąc. Przy 176 ważę90 kg. Proszę może ktoś coś poradzi.
Ligia1970

Ligia1970

Re: bóle po operacji przepukliny kregosłupa lędzwiowego l4 l

Postprzez Maciej Brożyński 3 cze 2014, o 19:55

Dzień dobry,
Ból promieniujący na pośladek i nogi może być faktycznie z kręgosłupa. Ale ten drugi, w kostkach, barkach i nadgarstkach już mi nie pasuje do typowych objawów z odcinka lędźwiowego.
Bóle wielostawowe są dość trudne w diagnozowaniu i mogą mieć wiele przyczyn. Jeśli środki przeciwzapalne na Panią działają to znaczy, że mogą mieć komponentę zapalną. Często jednak udowodnienie tego jest dość trudne. Trzeba wykonać badanie krwi pod kątem CRP. Podwyższony poziom potwierdzał by tą hipotezę... W każdym razie zaczął bym od kolejnych lekarzy. Jeśli Ci u których Pani była nie potrafią podpowiedzieć - trzeba szukać dalej. Ogólnie można poszukiwać w kilku kierunkach:
1. przyczyny reumatoidalne - wizyta u reumatologa, badania krwi w celu wykluczenia obecności czynnika reumatoidalnego
2. przyczyny psychogenne - wizyta u psychiatry, wykluczenie depresji (może być maskowana) bo obniżony poziom serotoniny, dopaminy powodują zwiększoną percepcję bólu
3. przyczyny bakteryjne - wizyta u internisty, badania krwi pod kątem boreliozy, chlamydiozy, lambliozy itp; przy obecności różnych mikroorganizmów mogą pojawić się niespecyficzne bóle stawowe
4. przyczyny hormonalne - wizyta u endokrynologa, badania między innymi tarczycy, przytarczyc - zaburzenia gospodarki wapniowo-magnezowej mogą powodować bóle mięśniowe
5. Inne - powyższe to podstawowe kierunki, które bym sprawdził dokładnie. Jeśli tu nic się nie znajdzie jest niestety jeszcze wiele innych możliwości.
Przy tym jednak proponuję zgłosić się do jakiegoś fizjoterapeuty, żeby ocenił dokładnie czy bóle mają rzeczywiście charakter stawowy, czy też może mięśniowy. Czy dolegliwości związane są z ruchem, czy też może pojawiają się niezależnie. Odpowiedzi na tego typu pytania mogą wiele wnieść do ukierunkowania Pani na właściwego specjalistę. A być może obędzie się bez tego i dacie radę poprzez odpowiednią terapię ich się pozbyć.
Proszę napisać czy bóle związane są z ruchem, czy obecne są w nocy, czy ich intensywność się zmienia w ciągu dnia i od czego to zależy, czy ma Pani problemy z gojeniem się ran, czy często ma Pani infekcje, czy bóle uniemożliwiają Pani wykonywanie czynności, na ile by Pani je oceniła w skali 0-10 (0 - brak bólu, 10 maksymalny ból).

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez Ligia1970 4 cze 2014, o 07:04

Witam. Odpowiadając na pytania, gdy w ciągu dnia chodzę tzn ruszam się boli ale do wytrzymania, tylko po zakupach, albo jak się schylę czuję bardziej kręgosłup. Jak długo chodzę lub jeżdzę na rowerze nogi robią mi się jak z waty i muszę odpocząć bo po prostu trace w nich czucie.W nocy i jak położę się w ciągu dnia czuję większy ból i muszę cały czas ruszac nogami, a poza tym mam wrażenie, że mięśnie mi się kurczą. Po nocy zazwyczaj zanim wstanę muszę wyprostować nogi i czuję ból tak jakbym na siłe musiala wyciągać mięśnie. Tego przed operacja nie było. Z gojeniem ran nie mam problemu, nigdy nie miałam, przeszłam kilkanaście operacji i zabiegów w życiu i zawsze było ok.W zasadzie też nie choruję, chyba że coś złapię od męża.Ból sklasyfikowałabym w dzień na 5 a w nocy na 8. A poza tym będąc u neurologa pani stwierdzila ze mogę miec chorobę niespokojnych nóg i przepisała mi aropilo 0,5 co biorę od kilku miesięcy. Wcześniej faktycznie bolało przy pracy(krawcowa), i nie mogłam zbyt długo siedzieć i nie ruszac nogami, ale po operacji komplikuje mi to normalne funkconowanie. Dziękuję za odpowiedż i szczerze więcej dowiedziałam sie od Pana niż od mojego lekarza.
Ligia1970

Postprzez Ligia1970 4 cze 2014, o 07:15

Jeszcze jedna sprawa będąc na rehabilitacji po operacji rehabilitantka, która wykonywała zabieg manualny stwierdziła, że mięśnie mam tak napięte, że po tygodniu zabiegów bóle kregosłupa puściły, ale po kilkudniowej przerwie jak ponownie do niej poszłam ponieważ ból wrócił stwierdziła że mięśnie napięły się tak samo jak przed pierwsza wizytą i musi zaczynać od poczatku. Powiedziała tez że to może być wynikiem długotrwałego stresu.
Ligia1970

Postprzez Maciej Brożyński 4 cze 2014, o 13:19

Odpowiadając na pytania, gdy w ciągu dnia chodzę tzn ruszam się boli ale do wytrzymania, tylko po zakupach, albo jak się schylę czuję bardziej kręgosłup.

To wygląda na dolegliwości normalnie jak dolegliwości z kręgosłupa. Proszę jednak pamiętać, że piszę tylko na podstawie Pani opisu, a to dość ograniczone rozpoznanie.
Jak długo chodzę lub jeżdzę na rowerze nogi robią mi się jak z waty i muszę odpocząć bo po prostu trace w nich czucie.

To już brzmi poważniej i nie pasuje do końca do typowych objawów z odcinka lędźwiowego. Takie zaburzenia mogą pojawić się w wyniku niestabilności kręgosłupa, lub stenozy dynamicznej. Pojawia się wówczas chromanie neurogenne, które może manifestować się w opisywany przez Panią sposób. Ale jeśli konsultowała się Pani z neurologiem to raczej by to wychwycił. W szczególności jeśli miała Pani zrobione badania obrazowe. To jednak pozostaje do wyjaśnienia. Jeśli nie ma bowiem przyczyny w kręgosłupie lędźwiowym to musi być gdzieś indziej. Lub to co Pani odczuwa w rzeczywistości nie jest zaburzeniem czucia ani utratą siły.
W nocy i jak położę się w ciągu dnia czuję większy ból i muszę cały czas ruszac nogami, a poza tym mam wrażenie, że mięśnie mi się kurczą. Po nocy zazwyczaj zanim wstanę muszę wyprostować nogi i czuję ból tak jakbym na siłe musiala wyciągać mięśnie.

To, że boli w nocy może być spowodowane nieodpowiednią pozycją spania. Trzeba spróbować z różnego typu podporami, wałkami, poduszkami i znaleźć bezbólową pozycję. Jeśli się nie uda znaczy, że jest najprawdopodobniej komponenta zapalna. W takim przypadku boli bez względu na pozycję.
Żeby jednak wyjaśnić szczegóły tych wszystkich objawów potrzebuje Pani kontaktu ze specjalistą (może neurolog, może ortopeda ze specjalnością kręgosłup). Inaczej to jest tylko zgadywanie. Raczej nie uda się tego rozwiązać przez internet, bo opis dolegliwości podany przez Panią jest dość rozległy. Proszę zaczerpnąć jeszcze opinii innego lekarza lub dobrego fizjoterapeuty. Przynajmniej podpowiedzą na co zwrócić uwagę.
Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Kręgosłup