Ból kręgosłupa w młodym wieku.

Ból kręgosłupa w młodym wieku.

Postprzez k.sok 12 lip 2014, o 22:08

Witam. Może zacznę od początku ...
Jestem osobą aktywną fizycznie i uprawiającą sport w zasadzie od młodych lat. Pierwszą styczność ze sportem miałem w wieku 13 lat i było to karate. Potem był kick boksing i aikido. W wieku 17 lat zainteresowałem się czymś innym i zacząłem się zastanawiać jak dobrze uwydatnić swoje mięśnie , wiadomo w jakim celu :) oczywiście po to by podobać się płci przeciwnej... Jako że nie dysponowałem pieniędzmi nie mogłem chodzić na siłkę gdyż to trochę kosztowało , a ja nawet wolałem trening w domu. Nigdzie nie muszę wychodzić , nic kupować i tak dalej... Zacząłem więc trenować z obciążeniem swojego ciała. Pompki , brzuszki , przysiady , wskoki , przeskoki i każde inne ćwiczenie które można wykonać bez ciężaru. Ćwiczyłem w najlepsze i nagle zaczął mnie dręczyć ból kręgosłupa piersiowego górnego/środkowego. Chodziłem do specjalisty który pracował na tkankach miękkich i twierdził że to przez napięcie mięśniowe i mówił że każdy "zawodowy sportowiec" , tak mnie nazywał , odczuwa takie bóle. Ale ja nie jestem zawodowym sportowcem. Ćwiczę dla zdrowia... Zaprzestałem ćwiczeń jakieś 3 miesiące temu bo to doprowadzało mnie do szału. Gdy przestałem trenować po jakimś czasie ból ustąpił. Dwa tygodnie temu wznowiłem treningi i uzupełniałem je basenem w trakcie regeneracji. Na początku nie bolały mnie plecy , lecz dzisiaj znowu mam nawrót bólu...
Wady kręgosłupa? Owszem mam jak każdy. Poniżej 5 stopni w skali Cobba i lekka rotacja kręgów piersiowych. Takie skrzywienie nie powinno powodować dolegliwości bólowych , a jednak mnie boli. Organizm daje znać że coś jest nie tak a ja nie mam zielonego pojęcia jak temu zaradzić. Nawet biegać nie mogę a naprawdę sport jest moim życiem... Wiem że przez neta nic się nie da zrobić i najlepiej było by umówić się na wizytę , lecz ja mieszkam w woj. Lubuskim w Zielonej Górze i raczej to będzie ciężkie do zrealizowania. W poniedziałek mam wizytę u ortopedy , lecz nie jest to ortopeda sportowy , tylko taki "zwykły" lekarz. Może ktoś z Państwa mi pomoże i nakieruje mnie na drogę którą mam kroczyć by zlikwidować ból. Nie chcę całkowicie rezygnować ze sportu , lecz jeśli to konieczne zrobię wszystko by być zdrowym i nawet roczna przerwa nie jest mi straszna. Jak to mówią " No pain , no gain" ;) Proszę o szybką odpowiedź. PS: Jeżeli Admin forum zechciał by porozmawiać i przeprowadzić wywiad na Skype to był bym niezmiernie wdzięczny :)
Pozdrawiam!
k.sok

Re: Ból kręgosłupa w młodym wieku.

Postprzez Maciej Brożyński 13 lip 2014, o 20:32

Dzień dobry,
Bardzo dobry wywiad :) Bez zadawania pytań :)
Brakuje mi jeszcze dokładnej lokalizacji bólu - pośrodkowy, opasujący klatkę piersiową, jednostronny (bocznie od linii wyrostków kolczystych), obustronny? Czy ból pojawia się podczas oddychania (głęboki wdech lub wydech)?
W odcinku piersiowym dolegliwości mogą się pojawić z trzech struktur (o ile ból nie jest przeniesiony z narządów wewnętrznych - to zwykle jednak nie łączy się z wysiłkiem fizycznym) - dysku, stawów międzykręgowych i stawów żebrowo-poprzecznych. Stawy międzykręgowe możemy wykluczyć ze względu na wiek (domyślam się, że nadal jest Pan młody :) ). Stawy żebrowo-poprzeczne najczęściej dają objawy dopiero przy znacznej degeneracji dysku. Więc drogą eliminacji możemy założyć, że przyczyną Pańskich dolegliwości jest dysk. Pojawieniu się dolegliwości dyskowych w odcinku piersiowym sprzyja przebyta choroba Scheuermanna. Dotyczy ona około 10% populacji (częściej mężczyzn) i często pozostaje bezobjawowa. Jednak u osób intensywnie uprawiających sport może przyspieszać procesy degeneracyjne. W obrazie RTG zwykle opisywane są guzki Schmorla oraz/lub sklinowacenie trzonów kręgów. Jeśli nie wykryto nic podobnego, to przyczyna najprawdopodobniej jest urazowa. Zwykle osoby z takimi dolegliwościami są w stanie przypomnieć sobie incydent, który mógł mieć wpływ na rozwój dyskopatii w tym odcinku. Nie do końca na tym etapie jednak jest to istotne, bo czasu się i tak nie cofnie, a leczenie w obu przypadkach pozostaje takie same.
Nie wiem jak intensywne są Pana bóle. Jak ocenił by je Pan w skali 0-10 gdzie 0 to brak bólu, a 10 to najgorszy, wyobrażalny ból? Zwykle dyskopatia na tym poziomie daje dolegliwości o charakterze bardziej "przeszkadzającym" niż "uniemożliwiającym" wykonanie czynności. Często bóle pojawiają się po treningu. Przy odpowiednim rozgrzaniu w ogóle ich nie czuć. Ostrzejsze stany są związane z dużymi zmianami i zwykle prowokują promieniowanie wzdłuż żeber.
Jeśli rzeczywiście jest tak jak podejrzewam to myślę, że powinien się Pan skupić na jak najlepszym uwadnianiu dysku (np: w leżeniu przeprostnym) przed i po treningu. Dodatkowo regularny automasaż okolicy prostownika grzbietu. Jeśli to nie zadziała to trzeba zastanowić się co w czasie treningu jest nie tak. Ale to już dłuższy temat.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Kręgosłup