Zmiany zwyrodnieniowe a McKenzie

Zmiany zwyrodnieniowe a McKenzie

Postprzez tadeuszklawik 31 sie 2014, o 12:33

Witam,
od stycznia borykam się z bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ból jest centralny o średnim natężeniu – tuż ponad pośladkami, czasami odczuwam pieczenie w tym miejscu i niżej. Neurolog nie stwierdził żadnych ubytków neurologicznych i zalecił leki oraz rehabilitację. Miałem też blokadę przykręgosłupową.
W kwietniu miałem rmi tego odcinka:
Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych
- Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1,
- Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1,
- Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe,
- Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,
- Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5,
- Wysokość trzonów prawidłowa,
- Stożek rdzenia prawidłowy,
- Na poziomie S2 obustronnie torbiele okołokorzeniowe średnicy do 18 mm.

Neurolog po przejrzeniu płytki stwierdził wypukliny jąder miażdżystych dysków L3-L4 i L4-L5 o charakterze centralnym i wymiarach 3-4 mm. Nie ma cech ciasnoty wewnątrzkanałowej.

Aktualnie lekarz rodzinny namawia mnie na rozpoczęcie terapii metodą McKenziego. Czy przy takich zmianach mogę ją podjąć, czy raczej nie jest ona wskazana?
tadeuszklawik

Re: Zmiany zwyrodnieniowe a McKenzie

Postprzez Maciej Brożyński 1 wrz 2014, o 17:27

Dzień dobry,
To zależy kto będzie ją prowadził :) Metoda nie jest uniwersalna. Trzeba przeanalizować czy pierścień włóknisty dysku nie jest zbyt cofnięty. Poprzez przeprosty (kluczowy kierunek w terapii McKenzie) można jeszcze bardziej uszkodzić jego części. Jeśli objawy nie są zbyt ostre jednak, można spróbować i tego kierunku. Jeśli poczuje się Pan lepiej to znaczy, że można dalej "inwestować" w terapię. Jeśli jednak objawy się nasilą to ja bym odpuścił mimo, ze według doktryny to może być pozytywny objaw. Z tego co mówi Pan jednak nie ma Pan bólu o charakterze korzeniowym więc tzw. centralizacja bólu z nasileniem objawów lokalnych nie wchodzi w grę.
Objawy z dyskopatii kręgosłupa są bardzo indywidualne, dlatego w czasie terapii proszę dokładnie obserwować jakie symptomy się pojawiają. Każde nasilenie ja oceniam jako negatywne. W kierunku bolesnym można iść po wykorzystaniu wszelkich terapii odciążających. Ale to robimy zupełnie na koniec :)

Powodzenia i pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez tadeuszklawik 1 wrz 2014, o 21:25

Witam,
dziękuję za odpowiedź. Niestety nie znam żadnego terapeuty leczącego tą metodą w Słupsku, gdzie mieszkam. Dlatego chcę skorzystać z listy terapeutów certyfikowanych dostępnej na stronie Instytutu McKenziego w Polsce. Mam nadzieję, że są to ludzie dysponujący odpowiednią wiedzą i nie zaszkodzą.
Przy okazji mam pytanie - czy przy tego typu zmianach mogę próbować innych metod rehabilitacji, a jeśli tak to jakich? Nie ukrywam, że chcę zrobić wszystko, aby uniknąć operacji. Lekarz rehabilitacji na razie skierował mnie tylko na zabiegi Tens oraz krioterapię. Natomiast jak spytałem się neurologa o zabiegi, to otrzymałem od niego jedynie ulotkę z ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni pleców. Niestety wiedza lekarzy na temat zasad rehabilitacji jest znikoma - przynajmniej w grajdołku gdzie mieszkam.
Pozdrawiam
tadeuszklawik

Postprzez Maciej Brożyński 2 wrz 2014, o 08:02

Dzień dobry,
Na podstawie tylko opisu MRI wnioskuję, że nie ma zmian alarmujących (choć to ryzykowne nie widząc obrazów). Niemniej jednak pokrótce opisane przez Pana objawy również nie są niepokojące. Dlatego domyślam się, że do operacji jeszcze daleko.
Metoda McKenziego nie jest oczywiście jedyną metodą leczenia tego typu dolegliwości. Ze względu jednak na charakter przewlekły Pana choroby trzeba się nastawić na dłuższe leczenie niż pojedyncze wizyty. Większość z wykwalifikowanych fizjoterapeutów łączy wiele metod w czasie terapii, co moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem. Co do konkretnych szkół to podkreślam, że kluczem jest mądry terapeuta, a nie doktryna. Jeśli będzie obserwował co się na bieżąco z Panem dzieje i próbował dostosować swoje działania to powinien osiągnąć sukces. Dobre szkoły terapii mannualnej leczące również kręgosłup to IAOM, Maitland, Niemiecka szkoła, Kaltenborn. Ale nie bez znaczenia jest włączenie do leczenia terapii ćwiczeniami i tu pomocne mogą być Stabilizacja Głęboka, PNF, Bobath. Jest oczywiście jeszcze mnóstwo innych szkół, ale wspomniane powyżej mają częściowo potwierdzoną skuteczność w badaniach naukowych. Pozostałe posługują się często narzędziami mniej sprawdzonymi, choć wielu twierdzi, że są również dobre. To ostatnie potwierdzało by to co wcześniej wspomniałem - kluczem jest terapeuta :) Z doświadczenia dydaktycznego też wiem, że skończenie kursu nie powoduje automatycznie podniesienie kompetencji danego uczestnika. Materiału z kursu trzeba się jeszcze nauczyć :) A to już bardzo często jest zaniedbywane. Co do certyfikowanej listy McKenziego, to nie ma innej metody weryfikacji umiejętności niż poprzez egzamin. Zatem Ci ludzie musieli się przynajmniej nieco postarać. Oznacza to, że lepiej im zaufać :) niż osobie bez certyfikatu.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez tadeuszklawik 2 wrz 2014, o 09:23

Bardzo dziękuję Panu za wyjaśnienia i pocieszenie, że przynajmniej na razie w grę nie wchodzi operacja. Po obejrzeniu wyniku oraz badaniu neurolog też powiedział, że "nie ma co zawracać głowy neurochirurgowi".
Teraz będę wiedział na co zwracać uwagę wybierając terapeutę. Szkoda, że mieszkam tak daleko od Warszawy bo na pewno skorzystałbym z Państwa oferty. Jutro postaram umówić się z którymś z certyfikowanych terapeutów McKenziego ze Słupska i zobaczę w praktyce jak to będzie wyglądać.
Pozdrawiam serdecznie
tadeuszklawik

Postprzez tadeuszklawik 17 wrz 2014, o 08:50

Witam,
zgodnie z umową przesłałem Panu dropboxem rmi. Stosowne linki są w wiadomościach.
Pozdrawiam serdecznie
tadeuszklawik

Powrót do Kręgosłup