Niespojenie łuku kręgów

Niespojenie łuku kręgów

Postprzez MateuszSumera 29 mar 2015, o 16:56

Witam,

Mam 23 lata, lekarz ortopeda stwierdził u mnie niespojenie łuku dwóch kręgów w odcinku lędźwiowym. Od czasu do czasu kręgosłup daje o sobie znać tzn. odczuwam ból np. przy gwałtownym przechyleniu, podnoszeniu cięższych rzeczy itp. Dyskomfort odczuwam również podczas dłuższego siedzenia przy komputerze (jestem studentem, jest to moim chlebem powszednim). Dostałem zalecenie od lekarza ćwiczenia mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa.

Ćwiczenia te związane są z wykonywaniem w pomieszczeniu, jednak sam chciałbym oderwać się od tego i połączyć tzw. przyjemne z pożytecznym. Chciałbym ćwiczyć na świeżym powietrzu. Jako, że najbliższe mi otoczenie (rodzina / znajomi) dużo biegają sam również chciałbym pójść w tym kierunku. Dlatego zwracam się do Państwa z pytaniem czy w moim przypadku jest to możliwe? Jeśli tak co powinienem zrobić aby było to bezpieczne?

Posiadam zdjęcia RTG odcinka lędźwiowego, w razie potrzeby mogę je zamieścić.

Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.
MateuszSumera

Re: Niespojenie łuku kręgów

Postprzez Maciej Brożyński 2 kwi 2015, o 22:12

Dzień dobry,
To poproszę o załączenie tych zdjęć.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Postprzez Natii32 8 kwi 2015, o 19:47

Witam ja zrobiłam zdj RTG (zdj L-S i celowanw boczne prawe L4-S1) tydzień temu i u mnie również wykazało niespojenie łuków kręgu S1 a także prawostronna skolioza z rotacją trzonów , przestrzenie międzykręgowe nieprzewężone. Mam 32lata skolioze miałam wybadaną już w szkole podstawowej ale był to górny odc kręgosłupa, od roku nie mogę poradzić sobie z bólem kręgosłupa z prawej strony w dolnym odc lekarz rodzinny wypisuje mi tylko leki przeciwbólowe przez które żołądek już mi siada i maści. Pracuję w sklepie dźwigam ciężkie kartony i nie ma dnia żebym wieczorem nie skarżyła się na ból pleców, ból promieniuje przez całą nogę aż do pięty. Parę razy miałam taką sytuację że chciałam coś podnieść i już nie mogłam się wyprostować tak jakbym miała tam jakąś blokade strasznie bolało może to wydać się śmieszne ale mam nawet problem z myciem głowy najgorzej jest się wyprostować . Nigdy bym nie przypuszczała że w tak młodym wieku będe cierpiała z powodu bólu kręgosłupa. Czy same ćwiczenia mi pomogą? Myślałam też o zmianie pracy ale sama już nie wiem.

POZDRAWIAM NATII
Natii32

Postprzez Maciej Brożyński 9 kwi 2015, o 21:10

Dzień dobry,
Samo zdjęcie RTG jest niewystarczające do pełnej oceny struktur kręgosłupa. Daje ono nam pewne wyobrażenie o zmianach, ale część wnioskowania jest pośrednia. Dopiero rezonans magnetyczny ukazuje nam struktury miękkie takie jak dyski, więzadła, mięśnie. Obie jednak metody nie wskazują co dokładnie boli w całym układzie. Dlatego pełna ocena kręgosłupa to połączenie badania klinicznego (najważniejsze) i badań obrazowych.
W Pani przypadku bardzo prawdopodobnym jest ucisk korzenia nerwowego przez jeden z dysków. Nie da się jednak tego stwierdzić bez dodatkowych testów. W zależności od tego, którędy ból promieniuje i czy udaje się go sprowokować podczas odpowiednich manewrów można z dużym przybliżeniem stwierdzić na którym poziomie kręgosłupa leży problem. Czasem ból może jednak promieniować do nogi bez ucisku korzenia (ból przeniesiony). Dzieje się tak jeśli dysk jest uszkodzony przez dłuższy czas. Dochodzi wówczas do tzw. uwrażliwienia układu nerwowego, które doprowadza do rozprzestrzenienia się objawów bólowych. Rozróżnienie tego jest możliwe tylko dzięki odpowiedniemu badaniu.
W każdej z powyższych sytuacji można próbować leczenia zachowawczego - ćwiczenia, leki, terapia manualna itp. Im dłużej jednak trwają dolegliwości, tym trudniej o szybkie wyniki. Z tego co Pani opisuje to objawy związane są z pracą. Być może nauka odpowiedniego wykonywania czynności mogła by już pomóc. Czasem trzeba wzmocnić/przygotować gorset mięśniowy do danego typu pracy.
Ostre incydenty najczęściej związane są z kolejnymi uszkodzeniami dysku (uszkodzenie blaszek). Rzadziej zdarza się nagłe "zablokowanie" powierzchni stawowych, ale to zwykle ustępuje bardzo szybko i często samoczynnie.
Być może powinna Pani spróbować do pracy zakładać pas lędźwiowy. Wbrew powszechnej opinii nie zmniejsza on siły mięśniowej więc nie ma obawy przed jego stosowaniem. To jest rozwiązanie tylko pośrednie, ale może Pani ułatwić znacznie funkcjonowanie.
Ze względu na czas trwania objawów i ich charakter pokrótce przez Panią opisany polecał bym jednak spotkać się z fizjoterapeutą, który ma doświadczenie w leczeniu kręgosłupów. On powinien to dobrze ocenić i dać Pani prognozę leczenia. Podjęcie pracy nad kręgosłupem, w szczególności jeśli dolegliwości związane są z czynnościami zawodowymi, wymaga determinacji. Zachęcam do tego, bo często można sobie pomóc.
Ze zmianą pracy poczekał bym na wyniki leczenia zachowawczego/rehabilitacji.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Kręgosłup