Retrakcja szyi przy przepuklinach

Retrakcja szyi przy przepuklinach

Postprzez tadeuszklawik 25 wrz 2016, o 13:18

Z uwagi na bóle szyi miałem zrobiony rezonans. Oto wynik:
Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji SE i FSE w obrazach T1 i T2 zależnych w 2 płaszczyznach.
Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe tarcz międzykręgowych pod postacią dyhydraltacji obniżenia w przestrzeniach C3-C4-C5-C6-C7.
Na poziomie C4-C5-C6 zwężenie kanału kręgowego także od tyłu.
W przestrzeni C4-C5 przepuklina tarczy międzykręgowej centralna na szerokość 3 mm.
W przestrzeni C5-C6 wypuklina centralno – dwuboczna.
Podobnie w przestrzeni C6-C7 wypuklina centralno – dwuboczna krążka międzykręgowego.
Wysokość trzonów kręgowych i sygnał z trzonów kręgowych w normie.
Zmian śródrdzeniowych w badaniu nie stwierdzono.
Wniosek: Nasilone zmiany zwyrodnieniowe wielopoziomowe pod postacią kompleksów wypukliny/przepukliny tarcz międzykręgowych-osteofity powodujące zwężenie kanału kręgowego.

Aktualnie czekam na wizytę u neurochirurga i podlegam rehabilitacji: retrakcja szyi, retrakcja szyi ze skrętami głowy w prawo i lewo oraz terapia manualna wg szkoły niemieckiej. Czy tego typu zabiegi mi nie zaszkodzą i co ewentualnie jeszcze możnaby zrobić? Nadmieniam, że bóle nie są silne i nie występują ciągle. Są dni, kiedy w ogóle ich nie czuję.
tadeuszklawik

Re: Retrakcja szyi przy przepuklinach

Postprzez Maciej Brożyński 28 wrz 2016, o 14:57

Dzień dobry,
Opis rezonansu nie jest dramatyczny. Wiele z tego typu zmian występuje zupełnie bez dodatkowych symptomów. Ale oczywiście podstawą do oceny rzeczywistej pacjenta jest połączenie badania klinicznego i badania obrazowego (nie opisu). Jeśli jednak dolegliwości nie są ostre, a z tego co zrozumiałem tak właśnie jest w Pana przypadku, to terapia zastosowana powinna być bezpieczna. Warunki, które ja uwzględniam podczas każdej terapii to kontrola bólowa przeprowadzanych manewrów. Polega to na tym, że cokolwiek jest robione w trakcie terapii nie może nasilać objawów podczas wykonywania danej techniki, nie może również powodować ich nasilenia bezpośrednio po terapii. Dodatkowo następnego dnia Pana dolegliwości nie powinny się nasilić w stosunku do tego co było przed ostatnim spotkaniem z terapeutą. To zapewni bezpieczeństwo w postępowaniu rehabilitacyjnym. Jeśli powyższe warunki nie są spełnione to sugeruję zmniejszyć siły przykładane w czasie terapii, skrócić czas terapii, zmienić techniki. Takimi parametrami można operować tak, żeby znaleźć optymalne postępowanie dla każdego pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Maciej Brożyński

Powrót do Kręgosłup