Zniesiona lordoza szyjna - pourazowa czy przeciążeniowa?

Zniesiona lordoza szyjna - pourazowa czy przeciążeniowa?

Postprzez mermaid 5 lut 2017, o 17:02

Witam?

W sierpniu zeszłego roku robiłam RTG kręgosłupa szyjnego. Oto wynik:
- zniesienie fizjol. Lordozy szyjnej
- częściowa redukcja tarczy m-kr. C4-6
- na poziomie C5/6 drobne zwapnienia więzadeł podłużnych poprzecznych
- zredukowane tarcze C7/Th1-2
- zaostrzenie wyr. haczykowatych w st. Unkowertebralnych C6
- zaznaczona sklerotyzacja podchrzęstna st.m-wyrostkowych
- złamany kolec potyliczny bez przemieszczenia/zwapnienie entezopatyczne

Lekarz pierwszego kontaktu po przeczytaniu wyniku, zapytał mnie czy nie miałam jakiegoś silnego urazu głowy? Odpowiedziałam, że nie. Dopiero później przypomniałam sobie, że w 2012 roku miałam kolizję samochodową - przy wchodzeniu w zakręt, przy bardzo małej prędkości wjechał na mnie od lewej strony dostawczy samochód, który nieprawidłowo włączył sie do ruchu. Uderzenie było na tyle silne, że zepchnęło mnie z impetem na parking, wybuchły dwie poduszki powietrzne. Pamiętam tylko mocne szarpnięcie ciała w prawo. Po kolizji przez jakiś czas bolał mnie kręgosłup po prawej stronie w odcinku lędźwiowym. Ból ten promieniował na pośladek i ciągnął sie do stopy. Po jakimś czasie dolegliwość przeszła.

Teraz nasuwa mi się następujące pytanie:
- czy zniesienie lordozy szyjnej jest efektem urazu mechanicznego czy przeciążeniami związanymi z charakterem pracy (8 godzin przy komputerze, wprowadzanie danych)? Dodam, że odkad pracuję przy komputerze, zaczęłam łapać sie na mimowolnym wyciąganiu głowy do przodu poza pracą, w domu.
- czy możliwa jest rehabilitacja przywracająca lordozę szyjną?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam.
Monika
mermaid

Powrót do Kręgosłup