Zespół kanału Guyona??

Zespół kanału Guyona??

Postprzez Wacław 24 lis 2013, o 19:56

Witam,

Nazywam się Wacław, mam 31 lat i trenuje amatorsko (lecz bardzo intensywnie) kolarstwo szosowe. Od kilku miesięcy podczas jazdy zaczęły pojawiać się objawy drętwienia palców ręki - szczególnie małego i serdecznego. Nigdy tak od razu po rozpoczęciu jazdy, tylko po jakiś 20-30 minutach jazdy.

Dotychczas byłem u wielu lekarzy i terapeutów, którzy uporczywie powtarzali mi, że to pochodzi od kręgosłupa, który jest ustawiony w niekorzystnej pozycji podczas jazdy. Przeszedłem już wiele równych rodzajów terapii na szyję, łącznie z pstrykaniem z kręgosłupa ..... efekty żadne.

Szukając informacji na własną rękę natrafiłem na Państwa stronę, gdzie opisana jest jednostka pod nazwą Zespół kanału Guyona. Niby objawy tam opisane są podobne do moich, jest też wymieniona jazda na rowerze.

Chciałbym się dowiedzieć jak mógłbym potwierdzić diagnozę?? Czy istnieją jakieś testy, które mógłbym sam wykonać?? Czy dysponujecie państwo szerszym opisem tego Zespołu??

Będę wdzięczny za okazaną pomoc.

Pozdrawiam
Wacław

Re: Zespół kanału Guyona??

Postprzez K.J. Fizjoklinika 28 lis 2013, o 21:53

Witam,
z Pana opisu wynika, że mógł Pan trafnie postawić sobie diagnozę. Jeśli Pana objawy nie są do sprowokowania z odcinka szyjnego, a chce Pan sprawdzić, czy to rzeczywiście kanał Guyona, to wykonuje się w tym celu następujące testy kliniczne:
- opukiwanie nadgarstka na przebiegu n. łokciowego w kanale
- ucisk samego kanału
Są to testy, które może Pan wykonać min. samodzielnie. Natomiast ze względu na fakt, że Pana objawy pojawiają się po 20 min jazdy test może wyjść ujemnie.
Niestety nie dysponujemy gotowym szerszym opisem tego zespołu.
Czy próbował Pan modyfikować ustawienie rąk na kierownicy? Może zbyt mocno dociska Pan dłoń w miejscu kanał Guyona, albo utrzymuje w nadmiernym wyproście?
Proszę spróbować tak ustawić dłonie na kierownicy, aby nadgarstki były na przedłużeniu przedramion. Może to przyniesie ulgę i rozwiąże problem:)

Pozdrawiam
K.J. Fizjoklinika

Powrót do ROWER