ból przy jeżdżeniu na rolkach

ból przy jeżdżeniu na rolkach

Postprzez Alicja 30 lip 2014, o 22:23

Dzień dobry,

Widzę że powstała zakładka dotycząca rolkarstwa, więc od razu poproszę o pomoc.
Od kilku tygodni odczuwam ból z przodu kolana podczas jazdy na rolkach. Najpierw jest to kłucie nad rzepką, potem kłucie zmienia się w dziwny-tępy ból, a po jakimś czasie mija zupełnie. Pojawia się ponownie po przerwaniu jazdy, gdy już zdejmę rolki, ale po jakimś czasie też mija. Cały czas jest to miejsce z przodu kolana i trochę nad rzepką.
Być może jest to błaha sprawa, jednak w czasie jazdy dokuczliwa.
Proszę o wytłumaczenie co to może być i czy powinnam coś z tym zrobić.

Pozdrawiam,
Alicja Z.
Alicja
 
Posty: 1
Dołączył(a): 30 lip 2014, o 10:13

Re: ból przy jeżdżeniu na rolkach

Postprzez Maciej Brożyński 4 sie 2014, o 20:02

Dzień dobry,
W okolicy którą Pani wskazuje dolegliwości bólowe mogą być wynikiem podrażnienia kilku struktur:
1. stawu rzepkowo-udowcego
2. fałdu maziowego nadrzepokowego
3. tendopatii mięśnia czworogłowego
4. inne nie związane z kolanem
Ad 1. Najczęściej ból przedni kolana związany jest z podrażnieniem chrząstki stawu rzepkowo-udowego. Włączam w to również podrażnienie fałdów maziowych (przyśrodkowego lub bocznego), bo związane jest to z nieprawidłowym działaniem tegoż połączenia. Taki problem może być związany z przeciążeniem struktur stawowych w wyniku nieprawidłowego cyklu treningowego (przeciążenie) lub z pewną anatomiczną tendencją do przypierania rzepki w kierunku bocznym. W obydwu przypadkach leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) daje dobre efekty. Mobilizuje się rzepkę, rozciąga troczki, wzmacnia mięśnie tak, żeby zminimalizować objawy i wyeliminować przyczynę. Zdecydowanie jest do dolegliwość najczęściej w tej okolicy spotykana więc stawiał bym na nią.
Ad 2. Podrażnienie fałdu maziowego nadrzepkowego zdarza się znacznie rzadziej. Niemniej jednak należy również je wziąć pod uwagę. Jeśli jest on przerośnięty to zwykle w wyniku urazu (stłuczenie rzepki, okolicy rzepki). Charakterystyczne dla podrażnienia fałdu jest to, że w kolanie pojawia się płyn. Diagnostyka dodatkowa (USG) powinna łatwo wychwycić taką patologię.
Ad 3. Wzorzec bólowy (boli, potem przestaje, w spoczynku znów boli) jest charakterystyczny dla tendopatii. Tutaj w grę może wchodzić ścięgno mięśnia czworogłowego przyczepiające się do rzepki. Ale tego typu dolegliwość nie powinna się pojawić wcześniej niż w 30 roku życia. Częściej w wyniku przeciążeń dochodzi do tendopatii więzadła właściwego rzepki (poniżej rzepki) niż do tendopatii m. czworogłowego. Dlatego znów - najpierw wyeliminować problem ze stawu rzepkowo-udowego, a dopiero potem brać się za inne dolegliwości.
Ad 4. W tej okolicy mogą również objawiać się problemy z kręgosłupa, biodra, innych rejonów ośrodkowego układu nerwowego. Zwykle jednak są one dość łatwe do wyeliminowania. Kręgosłup powinien dawać objawy przy ruchach tułowia. Biodro - przy ruchach biodra. Dolegliwości z ośrodkowego układu nerwowego powinny dawać inne niepokojące objawy towarzyszące.
Reasumując - stawiam na konflikt rzepkowo-udowy. Może warto sprawdzić technikę? Jeśli praca nad nim nie da efetków - trzeba kolejno eliminować przyczyny.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński
JEŚLI PODOBAJĄ SIĘ PAŃSTWU NASZE ODPOWIEDZI, ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO FANPAGE NA FACEBOOKU :) ORAZ DO WEJŚCIA NA NASZĄ STRONĘ!
https://www.facebook.com/fizjoklinika
http://www.fizjoklinika.com
Avatar użytkownika
Maciej Brożyński
 
Posty: 211
Dołączył(a): 8 paź 2013, o 21:56


Powrót do ROLKARSTWO / SKATING

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron