Strona 1 z 1

pieczenie mięśnia

PostNapisane: 19 wrz 2014, o 18:50
przez Dione01
Dzień dobry, jestem w 5 miesiącu ciąży i przechodziłam infekcję dróg oddechowych połączoną z silnym kaszlem. Przy którymś z rzędu mocnym kasłaniu poczułam ból w mięśniu poniżej prawego żebra (na prawo od tzw. "dołka", czyli mięsień prosty?), który zaczął następnie odzywać się jako dość uciążliwe pieczenie. (Nie wiem, czy wiązać to z ciążą i sytuacją rozciągania / osłabiania mięśni w ogóle + ich szarpaniem podczas kaszlu, ale wydaje mi się to najbardziej prawdopodobne, ponieważ objawy pojawiły się w sposób nagły podczas kaszlu). Czy mogło dojść do jakiegoś uszkodzenia mięśnia i co z tym robić? Zaczyna mnie to niepokoić, bo pieczenie utrzymuje się już ok. tydzień.

Re: pieczenie mięśnia

PostNapisane: 2 paź 2014, o 21:13
przez Maciej Brożyński
Dzień dobry,
Trochę z opóźnieniem, ale spróbuję...
Czy może Pani doprecyzować gdzie dokładnie piecze? Jeśli da Pani radę to proszę zaznaczyć na jakimś obrazku i załączyć. Tak będzie najprecyzyjniej.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński

Re: pieczenie mięśnia

PostNapisane: 5 paź 2014, o 07:23
przez Dione01
Zaznaczyłam na czerwono. Wiem, że przez internet nie ma leczenia, ale:)
Pieczenie nasila się podczas siedzenia przy komp., w pozycjo leżącej ustępuje lub łagodnieje.
Lekarz podejrzewa ucisk rogu macicy na końcówkę jakiegoś nerwu, ale zalecił też usg w kierunku pęcherzyka żółciowego (przyszły tydzień). Niepokoi mnie to, bo już za długo trwa.

Re: pieczenie mięśnia

PostNapisane: 9 paź 2014, o 13:05
przez Maciej Brożyński
Proszę dobrze wymacać tę okolicę i sprawdzić czy ból jest w strefie brzucha, czy też najbardziej na łukach dolnych żeber. Proszę poszukać tkliwości podobnej do Pani symptomów i napisać co się udało stwierdzić.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński

Re: pieczenie mięśnia

PostNapisane: 19 paź 2014, o 20:27
przez Dione01
Najbardziej na łuku dolnym prawego żebra, tak jak zaznaczyłam na obrazku - to miejsce + 2 palce w dół. Mam takie odczucie, jakby to pieczenie/ból było tuż pod skórą (tak 5-8 mm), a nie gdzieś głębiej w ciele. Wzmaga się przy pozycji siedzącej, ustaje w leżącej, ale raczej jest gorzej niż lepiej, i nie mam pomysłu, w jakim kierunku robić diagnostykę.
USG jamy brzusznej i wyniki badań krwi - wszystko idealnie prawidłowe.

Re: pieczenie mięśnia

PostNapisane: 20 paź 2014, o 20:58
przez Maciej Brożyński
Dzień dobry,
Jeśli pozostałe badania są prawidłowe, a ból pojawia się podczas głębokiego oddychania, kaszlu, ruchów klatki piersiowej, czy kręgosłupa (tułowia) to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest uszkodzenie na poziomie połączeń łuków chrzęstnych ostatnich żeber. Określane jest to jako: Slipped Rib Syndrome, Slipping Rib Syndrome, Slip Rib Syndrome, Costochondritis. Różnie jest to definiowane. Najczęściej mówi się o uszkodzeniu połączenia żebra z mostkiem. Często jednak samo podrażnienie może obejmować również połączenie maziówkowe pomiędzy sąsiadującymi żebrami dolnymi. Diagnostyka jest trudna, bo jej obraz w USG, czy rezonansie jest dość niejednoznaczny. Objawowo bardzo często patologia rozpoczyna się nagle - np: w wyniku kasłania. U Pani powłoki brzuszne są rozciągnięte więc co jest dodatkowym czynnikiem mogącym sprzyjać powstawaniu patologii żeber (w szczególności dolnych). W terapii manualnej jako przyczynę powstawania SRS podaje się zablokowanie żebra w stawie żebrowo-poprzecznym lub żebrowo-kręgowym (czyli od strony tylnej, a nie z przodu). Jeśli odnajdzie się taką restrykcję można ją zmobilizować i objawy powinny ustąpić/zmniejszyć się. Często jednak, jeśli przyczyna była urazowa, żebro może pozostać w pełni ruchome, natomiast objawy będą obecne. Leczenie w takiej sytuacji jest nacelowane na zmniejszenie stanu zapalnego, co zasadniczo nie przynosi pożądanych efektów, bo przyczyną wówczas jest nadruchomość połączenia żebro-mostek i jest tendencja do nawrotów. Zabiegi manualne, fizykoterapia, farmakoterapia łączone razem dają najlepsze efekty, ale trzeba się przygotować na to, że terapia musi potrwać.
Podsumowując zatem:
1. prawdopodobna przyczyna bólu - SRS
2. diagnostyka obrazowa jednoznaczna - brak, wyeliminowanie innych patologii
3. diagnostyka kliniczna - bolesny kaszel/kichanie, tkliwość miejscowa, ból przy ruchu, ból przy oddychaniu, wywiad - mechanizm urazowy np: przy kaszlu
4. leczenie - najpierw - manualnie w celu znalezienia restrykcji ruchomości żebra od strony tylnej, jeśli to nie pomoże leczenie manualne lokalne od strony przedniej; innej opcji na razie Pani nie ma ze względu na ciążę; jeśli to nie pomoże to trzeba lekarza zapytać czy można kompresy z niesterydowych leków przeciwzapalnych w tej okolicy robić.

Pozdrawiam,
Maciej Brożyński