Przygotowanie do nart

Przygotowanie do nart

Postprzez radeq 25 paź 2013, o 22:22

Dzień dobry,
Sezon narciarski co prawda jeszcze przed nami, ale chyba warto zacząć przynajmniej jakieś dyskusje w tym dziale :)
Ale do rzeczy. Co roku jeżdżę na 2-3 wyjazdy narciarskie w sezonie. Przez to brakuje mi w lecie wolnych dni :) Ale to również, nie jest moim problemem. Są nim natomiast bóle pleców (dół głównie). Właściwie przy każdym z wyjazdów mam problemy do tego stopnia, że pod koniec muszę już się oszczędzać nieco. Uczciwie przyznam się, że przez cały rok nic nie robię sportowo. Do sezonu również nie przygotowuję się specjalnie. W tym roku jednak podjąłem inicjatywę i postanowiłem to zmienić :) Szukałem troszkę na internecie porad i trafiłem tutaj. Czy macie może jakieś wskazówki jak zabezpieczyć się przed takimi dolegliwościami? Wiem oczywiście, że rozwiązaniem jest - nie jeździć. Jednak z mojej perspektywy to nie wchodzi w grę? Może jakieś ćwiczenia zrobię i wszystko minie? :) Mam taką nadzieję.

Pozdrawiam,
radeq

Re: Przygotowanie do nart

Postprzez K.J. Fizjoklinika 26 paź 2013, o 10:28

Witam
Rozwiązanie "nie jeździć" to żadne rozwiązanie. Po tak krótkim opisie Pana dolegliwości, trudno jest stwierdzić co jest ich przyczyną. Natomiast fakt, że przez cały rok nie robi Pan nic, a potem wpina Pan narty, może świadczyć o tym, że po prostu brakuje Panu przygotowania kondycyjnego. Narciarstwo to obciążający sport i bardzo możliwe, że Pana mięśnie, w tym gorset mięśniowy kręgosłupa, nie są na niego przygotowane. Prostym rozwiązaniem będzie specyficzna aktywność fizyczna na minimum 6 tyg przed planowanym wyjazdem. W pana przypadku polecałabym jednak rozpocząć przygotowania nieco wcześniej. Najlepiej już dziś. Proszę zacząć od przygotowania tlenowego (rower, ergometr, bieżnia) włączając od razu ćwiczenia stabilizacyjne na kręgosłup. Może Pan zacząć od tych w leżeniu na plecach. Natomiast jeśli kręgosłup przeciąża się podczas jazdy na nartach, to musi Pan zakończyć ćwiczenia stabilizacyjne w pozycji pionowej, żeby ćwiczyć mięśnie w warunkach jak najbardziej zbliżonych do wymogów dyscypliny.
Na naszej stronie internetowej w zakładce "przygotowanie do nart" już niebawem pojawią się nowe artykuły. Także proszę śledzić ją uważnie. Na pewno znajdzie Pan tam wiele cennych informacji.
Jeśli ma Pan jeszcze jakieś pytania, służę pomocą.
Pozdrawiam
K.J. Fizjoklinika

Postprzez radeq 26 paź 2013, o 13:58

Przygotowania kondycyjnego na pewno mi brakuje :) Rower, ergometr, bieżnia - te wskazania mogę realizować na siłowni. Ale co z ćwiczeniami stabilizującymi. Czy instruktorzy na siłowni wiedzą coś o tym? Czy wystarczy im to hasło? A może jest jakieś internetowe źródło skąd mógłbym ściągnąć instrukcje na ten temat i nauczyć się samodzielnie?
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam,
radeq

Postprzez K.J. Fizjoklinika 28 paź 2013, o 11:48

Instruktorzy na siłowni powinni bezsprzecznie wiedzieć, co to są ćwiczenia stabilizujące i w jaki sposób prawidłowo je wykonywać. Może Pan też oczywiście nauczyć się tych ćwiczeń samodzielnie. Natomiast na początek polecam skonsultować je ze specjalistą, żeby mieć pewność, że wykonuje je Pan poprawie. Źle wykonywane ćwiczenia, a co gorsza, wykonywane z bólem, mogą przysporzyć potem problemów. Szczególnie w Pana przypadku, kiedy ból pojawia się podczas wysiłku.
Na poniższym filmiku znajdzie Pan popularne ćwiczenia stabilizacyjne. Być może zna Pan je nawet:)
http://www.youtube.com/watch?v=PI9Kvk_HMO8
K.J. Fizjoklinika

Powrót do NARTY, SNOWBOARD